TVP upamiętnieni 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Telewizja Polska w ramach przygotowań do upamiętnienia przypadającej za niespełna trzy lata 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II udostępni szereg materiałów dotyczących jego pontyfikatu.

Materiały zostaną włączone do Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych, która powstanie w 2019 roku. Poinformował o tym w środę w Sejmie, na posiedzeniu Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, ks. Maciej Makuła, szef redakcji katolickiej TVP.

W sprawie większego zaangażowania TVP w upamiętnianie Jana Pawła II odbyły się ostatnio dwa spotkania zarządu stacji. 

Ks. Makuła wyjaśnił, że własnością Konferencji Episkopatu Polski jest jedynie część materiałów audiowizualnych dokumentujących pontyfikat św. Jana Pawła II i z reguły są to materiały stare. Ostatni, do którego prawa ma KEP pochodzi z 1987 r., wszystkie nowsze są w posiadaniu TVP.

W 2019 r. ma powstać BCMP - Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych. Zgromadzi ona materiały głównie TVP, być może także Polskiego Radia. Będą w niej udostępniane także materiały związane z Janem Pawłem II. Nie znajdą się w niej od razu wszystkie, gdyż część materiałów ma obecnie formę surową, która przed upublicznieniem powinna zostać poddana edycji. - Większość materiałów chcielibyśmy na tej platformie udostępnić, ale nie w jakości HD czy Full HD, głównie w celach edukacyjnych - zapowiedział ks. Makuła.

Telewizja Polska wyda też "Złotą kolekcję" DVD, na której znajdą się wyselekcjonowanie materiały z pielgrzymek Jana Pawła II. - To będzie pewnie bardziej skierowane do starszego pokolenia. Materiały będą wyselekcjonowane, ale maksymalnie pełne, dlatego tych DVD może być osiem-dziesięć. TVP nigdy wcześniej czegoś takiego nie wydała - powiedział ks. Makuła.

Przed wydaniem materiały w znacznej części zostaną poddane cyfryzacji, a w wielu przypadkach potrzebna będzie także bardziej zaawansowana rekonstrukcja audiowizualna. Być może TVP zwróci się ponadto z prośbą do watykańskiej telewizji CTV o udostępnienie materiałów z beatyfikacji i kanonizacji oraz uroczystości pogrzebowych papieża Polaka.

Ks. Makuła zasugerował, że mogłoby dojść np. do wymiany materiałów: CTV udostępniłaby te, o które stara się TVP, a polska telewizja - dokumentację dwóch pierwszych pielgrzymek Jana Pawła II, których watykańska stacja nie posiada, gdyż wówczas jeszcze nie istniała.

Kolekcja będzie płatna, ale ks. Makuła zapewnił, że cena za całość nie będzie wygórowana.

Jak poinformował szef redakcji katolickiej TVP, telewizja nie wyprodukuje serialu o Janie Pawle II. - My jako telewizja nie podejmujemy się tego zadania - dodał.

TVP chce się dobrze przygotować także do upamiętnienia setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły w 2020 roku. Z tej okazji pokaże m.in. reportaż z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, b. wieloletniego osobistego sekretarza Jana Pawła II, a ponadto produkcję o roboczym tytule "Jan Paweł II w pigułkach", czyli cykl dwunastu 10-minutowych materiałów o życiu i pontyfikacie Ojca Świętego (gotowe są już scenariusze poszczególnych odcinków).

Ważną datą dla TVP będzie także październik przyszłego roku, gdy przypadnie 40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Rok 2020 pod kątem upamiętnienia Jana Pawła II to głównie emisje specjalnych materiałów 2 kwietnia (15. rocznica śmierci) i 18 maja (setna rocznica urodzin).

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II poseł Czesław Sobierajski (PiS) zaproponował, by na antenie TVP Info pojawił się kilkuminutowy cotygodniowy program np. w godzinę Apelu Jasnogórskiego. - Ojciec Święty Jan Paweł II przemówiłby własnym głosem co sobotę - na TVP Info i online. Są tam te dysputy polityczne, które oczywiście można by przerwać i powiedzieć: "a teraz Jan Paweł II mówi do nas". Jan Paweł II powinien tak do nas przemawiać przynajmniej raz na tydzień, tak jak przemawiał [za życia] a my go słuchaliśmy - wyjaśnił poseł.

Ubolewał też, że osoba i pontyfikat Jana Pawła II przypominane są jedynie przy okazji kolejnych rocznic, po których zapada cisza. - W rocznice przypominamy parę cytatów i wtedy jest moment odżycia, a potem przychodzi szara rzeczywistość, upływa parę miesięcy do następnej rocznicy, a po niej znowu nic - mówił Sobierajski.

Zdaniem ks. Makuły, propozycja cotygodniowego programu jest dobrym pomysłem, ale powinna zostać przedyskutowana z Konferencją Episkopatu Polski.

lk / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao