Pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce w Beskidzie Żywieckim odbędą się 6 października XIV Zaduszki Narodowe.
W tym roku organizatorzy chcą oddać szczególną cześć obrońcom Zadwórza – „polskich Termopil”, ks. Stanisławowi Kaszkowicowi – dziekanowi żywieckiemu z czasów „potopu szwedzkiego” oraz „żołnierzom wyklętym” – bohaterom powojennego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Co roku inicjatorzy przedsięwzięcia starają się odsłonić konkretne postaci z zapomnianych kart historii Polski. Tym razem będą to 11-letni Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały” – poległy w powstaniu warszawskim w 1944 roku, oraz „Orlęta Polskie”, którzy 17 sierpnia 1920 roku pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego do ostatniego naboju walczyli z wielokrotnie liczniejszymi siłami Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego.
Podczas uroczystości grupy rekonstrukcyjne odtworzą szereg scen, które mają przybliżyć dramatyczne losy stoczonej 98 lat temu bitwy pod Zadwórzem koło Lwowa oraz bohaterską postawę żywieckiego, łodygowickiego i radziechowskiego proboszcza – ks. Stanisława Kaszkowica. Zaplanowano m.in. inscenizacje uwolnienia króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów, wyprawę dziekana żywieckiego, który wyruszył z góralami na odsiecz Jasnej Góry, spalenie przez szwedzkie wojska radziechowskiej wioski oraz samą obronę Częstochowy.
Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach, które wraz z miejscową parafią i gminą są organizatorami wydarzenia, poinformowała, że po Mszy św. za Ojczyznę odczytany zostanie Apel Poległych, którego treść wyłonił ogólnopolski konkurs wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
Na koniec odbędzie się uroczystość dosypania ziemi do Kurhanu Pamięci Narodowej, upamiętniającego narodowych bohaterów. Jego usypywanie rozpoczęło się w 2005 r. Przywożona jest tu ziemia z miejsc historycznie ważnych dla Polski. Trafiła tu m.in. ziemia z grobów bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pochodzących z Żywiecczyzny – Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki. Przyniesiono na Matyskę również urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki oraz ziemię z Peru, na której w 1991 roku terroryści zamordowali dwóch błogosławionych polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.Złożono tu m.in. ziemię z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i grobu obrońców Poczty Gdańskiej. Na symbolicznym kurhanie uczestnicy wysypali ziemię z grobów błogosławionych sióstr nazaretanek, męczenniczek z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki, z pól Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku, złożono ziemię z Lwowa – z miejsca, gdzie 4 lipca 1941 Niemcy zamordowali polskich naukowców, profesorów wyższych uczelni lwowskich.
Dosypano też ziemię z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni Wujek. Przywieziono tu urnę z prochami ofiar terroru komunistycznego z warszawskiej „Łączki”.Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na jej szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. „Golgota Beskidów” przyciąga liczne pielgrzymki. Zaduszki Narodowe odbywają się tu każdej jesieni.