Kraków: wkrótce Copernicus Festiwal na temat przypadku w teologii i kulturze

O przypadku z rozmaitych perspektyw – biologicznej, psychologicznej i teologicznej będą rozmawiać uczestnicy piątej edycji Copernicus Festiwal, który rozpocznie się 22 maja w Krakowie.

Wśród uczestników spotkania będzie wielu sławnych naukowców z Polski i zagranicy, m. in. ks. prof. Michał Heller, Daniel Gilbert, psycholog z Uniwersytetu Harvarda i Jean-Pierre Lasota, emerytowany profesor obserwatorium paryskiego.

- Pytanie o to, czy świat jest zdeterminowany, czy też - w mniejszym lub większym zakresie - rządzi nim przypadek, wpisuje się w długą historię sporów filozoficznych i teologicznych, które za pośrednictwem literatury i sztuki współkształtują od wieków naszą kultur. Problem przypadku wykracza poza naukę, stanowiąc kluczową kwestię dla ogólnej wizji świata – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Jak dodają, przypadek odgrywa kluczową rolę w rozmaitych dziedzinach nauki. W naukach kognitywnych dyskusja wokół przypadku prowadzi do pytania o to, skąd wziął się umysł i czy jest on wolny w podejmowaniu decyzji. Odkrycia psychologów i neurobiologów pozwalają w nowym świetle spojrzeć na stary filozoficzny problem istnienia wolnej woli.

Festiwal podzielony jest na kilka pasm. W “wykładach” uczestniczyć będą m. in. Robert H. Frank, ekonomista z Cornell University, Daniel Gilbert, psycholog z Harvard University, Jean-Pierre Lasota, astronom i fizyk teoretyczny, emerytowany profesor obserwatorium paryskiego, Adam Zagajewski, poeta, eseista, laureat m.in. Międzynarodowej Nagrody Literackiej Neustadt i Nagrody Księżnej Asturii oraz ks. prof. Michał Heller, filozof, kosmolog, teolog, laureat Nagrody Templetona.

W paśmie “debaty” odbędą się rozmowy poświęcone takim zagadnieniom, jak determinizm w świecie fizycznym, istnienie wolnej woli, przypadek w procesie twórczym i przypadek w historii.

W paśmie “śniadania mistrzów”, zaplanowano spotkania z wybitnymi intelektualistami. Gośćmi będą m.in. prof. Władysław Stróżewski, Dorota Segda czy Czesław Porębski.

W festiwalu oprócz naukowców udział wezmą artyści. Dzięki temu możliwe będzie pokazanie jak nauka i sztuka mogą i powinny prowadzić dialog, szczególnie wtedy, gdy dotyczy on tak ważnych kwestii, jak przypadkowość we Wszechświecie i w ludzkim życiu.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy i koncerty. Zaplanowano informeli Tadeusza Kantora, koncert muzyki poważnej poświęcony muzyce serialnej, któremu towarzyszyć będzie wykład opisujący tę technikę kompozytorską, a także koncert muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Pablopavo i Ludziki.

Copernicus Festiwal potrwa od 22 do 27 maja. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, która powołana została w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Tygodnika Powszechnego.

led / Kraków

www.copernicusfestival.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama