Już po raz piąty w warszawskim kościele św. Marcina odbędzie się Ekumeniczna Liturgia Męczenników, podczas której wspominane będą imiona i krótkie historie chrześcijan, którzy w ostatnim czasie oddali swoje życie za wiarę.
Modlitwie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w której udział wezmą przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, towarzyszyć będzie hasło „Świadkowie Królestwa Bożego”.
Liturgia odbędzie się 23 kwietnia o godz. 19.00, we wspomnienie św. Wojciecha, męczennika i patrona Polski. Organizatorem liturgii jest Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie.
Organizatorzy przypominają słowa papieża Franciszka z jego najnowszej adhortacji „Gaudete et exsultate”: "Prześladowania nie są rzeczywistością z czasów minionych".
- Chrześcijanie wszystkich wyznań giną w imię Ewangelii wszędzie tam, gdzie sprzeciwiają się wojnie, korupcji, niesprawiedliwemu traktowaniu ubogich, migrantów i uchodźców; a także wtedy, gdy ryzykują własne życie w codziennym praktykowaniu wiary i uczynków miłosierdzia. Tak jak ks. Etienne Sengiyumva, zamordowany zaledwie kilka dni temu – 8 kwietnia po niedzielnej Mszy Świętej w swojej parafii w prowincji Północnego Kivu w Demokratycznej Republice Konga, czy czworo chrześcijan z Quety w Pakistanie, którzy zginęli w ostatni Poniedziałek Wielkanocny z rąk zwolenników tzw. Państwa Islamskiego - przypomina w zaproszeniu na Liturgię Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie.
Ich krew nie jest jednak wezwaniem do zemsty. – Uczmy się tej wrażliwości na prawdę, odwagi w jej szukaniu i obronie, jaką mieli męczennicy, abyśmy potrafili sprostać wyzwaniu, które daje nam Pan Jezus – podkreślił kard. Nycz podczas ubiegłorocznego nabożeństwa. – Niech świadectwo męczenników, wpatrywanie się w nich i modlitwa z nimi kształtuje w nas postawy chrześcijańskie – apelował metropolita warszawski.
Jak piszą organizatorzy, „rany Jezusa nie są zachętą do odwetu na oprawcach, ale zapowiedzią Królestwa Bożego, które jest lekiem na lęk przed światem jego uczniów i uczennic. Podobnie rany naszych prześladowanych braci i sióstr chrześcijan wszystkich wyznań nie są dla nas zachętą do rewanżu, ale wezwaniem do budowania Królestwa Bożego, które przecież ‘jest pośród nas’ – jak uczy Jezus w Ewangelii”.
Wspólna modlitwa wyznawców Chrystusa z różnych Kościołów ma być wołaniem o pokój i odrzucenie wszelkiej przemocy, zwłaszcza tej motywowanej religijnie.
Wspólnota Sant’Egidio założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego w tym roku świętuje swoje 50-lecie. Obecnie skupia ok. 65 tys. osób w 73 krajach. To ruch świeckich, którego głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. Od 1993 r. Sant’Egidio opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II złożone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących z różnych Kościołów chrześcijańskich. W świątyni od wieków czczone są również relikwie św. Wojciecha.
Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie/lk / Warszawa