W dniach 1-5 czerwca, Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk m. in. weźmie udział w sesji zwyczajnej Rady Stałej Synodu Biskupów, spotka się z młodzieżą, weźmie udział w obchodach 25-lecia istnienia greckokatolickiej parafii.
Obok uczestnictwa w posiedzeniu Rady Stałej Synodu w dniach 1-4 czerwca abp Szewczuk w piątek spotka się z duchowieństwem diecezji wrocławsko-gdańskiej. Następnego dnia wieczorem odbędzie się w katedrze spotkanie z młodzieżą.
W niedzielę 3 czerwca w katedrze będzie przewodniczył Boskiej Liturgii i spotka się z wiernymi. W poniedziałek po południu arcybiskup weźmie udział w uroczystości wręczenia Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W tym roku otrzyma ją izraelski polityk i były ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss.
Nagroda ustanowiona w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej, wręczana jest corocznie we Wrocławiu osobom bądź instytucjom, których życie, działalność, aktywność przyczyniły lub przyczyniają się do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego. W 2016 r. nagrodę otrzymał bp Borys Gudziak, ordynariusz greckokatolickiej Eparchii Św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu.
W trakcie wizyty w Polsce abp Szewczuk odwiedzi jeszcze 6 czerwca Lublin, gdzie przed południem będzie przewodniczył Boskiej Liturgii w cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z okazji 25-lecia istnienia parafii. Wczesnym popołudniem w Auli im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbędzie się prezentacja książki "Dialog leczy rany. O Bogu, Kościele i świecie", wywiadu-rzeki Krzysztofa Tomasika, redaktora KAI z arcybiskupem.
Arcybiskup Światosław Szewczuk urodził się 5 maja 1970 r. w Stryju w rodzinie bardzo zaangażowanej religijnie w czasach, gdy Kościół greckokatolicki w ówczesnym Związku Radzieckim był zdelegalizowany. Po zakończeniu szkoły średniej uczęszczał do szkoły pielęgniarskiej w Borysławiu, kształcąc się jednocześnie w latach 1983-89 w podziemnym seminarium duchownym.
Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych grekokatolicy odzyskali wolność, w 1991 wyjechał na studia filozoficzne w Uniwersytecie Salezjańskim w Buenos Aires. Po powrocie w 1994 studiował teologię w greckokatolickim seminarium duchownym we Lwowie. Wtedy też, 21 maja 1994 r. przyjął święcenia diakonatu a 26 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie z rąk kard. Myrosława Iwana Lubacziwskiego.
Wkrótce potem ks. Szewczuk wyjechał na dalsze studia w zakresie antropologii teologicznej oraz podstaw teologii moralnej w tradycji bizantyjskiej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył z wyróżnieniem w 1999, uzyskując doktorat z teologii.
Po powrocie na Ukrainę do 2009 był kolejno wicedziekanem Lwowskiej Akademii Teologicznej, prefektem, wicerektorem i rektorem (od czerwca 2007 r.) Lwowskiego Seminarium Duchownego a w latach 2002-05 osobistym sekretarzem kard. Lubomyra Huzara. 14 stycznia 2009 ks. prof. Szewczuk został biskupem eparchii w Buenos Aires.
23 marca 2011 Synod Biskupów UKGK wybrał go na arcybiskupa większego kijowsko-halickiego. Zastąpił na tym stanowisku kard. Lubomira Huzara. Intronizacja w greckokatolickim soborze w Kijowie odbyła się 27 marca tegoż roku w obecności 60 biskupów greckokatolickich i innych katolickich Kościołów wschodnich, przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, Konferencji Biskupich Europy, hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie oraz Kościołów prawosławnych tradycji kijowskiej, członków Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.
W 2013 roku abp Szewczuk dokonał konsekracji soboru pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie – katedry zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na uroczystościach Episkopat Polski reprezentował metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
W czerwcu 2011 r. został mianowany członkiem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, a rok później członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Oprócz ojczystego ukraińskiego zna biegle języki: angielski, hiszpański, włoski, polski i rosyjski oraz swobodnie czyta teksty greckie i łacińskie.
tom (KAI) / Wrocław/Lublin