Odtwórca filmowej postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Adam Woronowicz przeczyta Księgę Tobiasza w poznańskiej katedrze w niedzielę 15 grudnia. Będzie to siedemnasta prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia.
Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej. Będzie to jednocześnie 200. premiera Verba Sacra.
„Wszystkim, którzy uwierzyli w Verba Sacra zanim stały się ciałem, wszystkim, którzy zachwycili się i przyjęli Verba Sacra jako wspólny dar wiary, nauki i sztuki: aktorom, komentatorom, muzykom, dziennikarzom, patronom i mecenasom, Archidiecezji Poznańskiej, Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza, a także moim najbliższym tę Jubileuszową Dwusetną Prezentację Verba Sacra z wdzięcznością dedykuję” – napisał we wstępie do materiałów przygotowanych na niedzielną premierę Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu.
W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot zaznacza, że Księga Tobiasza jest wyjątkowa, choć napisana w bardzo późnym okresie tradycji biblijnego Izraela, bo prawdopodobnie w II w. przed Chr. „Opowiada urywek historii życia jednej z izraelskich rodzin, przeżywających dramat swej trudnej egzystencji na wygnaniu, gdzieś daleko od własnej ojczyzny, w imperium asyryjskim” – zauważa kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Podkreśla, że „rodzina bogobojnego Tobiasza-seniora staje się niezwykłym świadectwem codziennej walki o zachowanie praw ojczystych w obcej ziemi, często z narażeniem życia, a zawsze w strachu” przed pogańskim monarchą, ryzykując nawet utratę życia.
Biblista zwraca uwagę na passus księgi, który akcentuje posłuszeństwo dziecka wobec rodziców, element niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu rodziny. „Gdy trzeba wykonać jakieś zadanie, pomoc w jego realizacji staje się głównym zobowiązaniem młodego pokolenia wobec starszych, liczących tak bardzo na ich solidarność i poczucie wdzięczności za trudy wychowania” – przekonuje komentator.
Zauważa, że w zakończeniu opowiadania znajduje się wyjaśnienie roli i zadań, jakie Bóg nakłada swoim aniołom, którzy opiekują się ludźmi. „Ich zadanie nie wyczerpuje się jedynie w opiece nad człowiekiem w różnych okolicznościach życia, lecz także w radzeniu w poszczególnych sytuacjach życiowych, by wszystko dokonywało się możliwie jak najzgodniej z wolą Boga, który dzięki temu wyprowadza nawet z największego nieszczęścia tych, którzy w Nim pokładają nadzieję i mimo trudów pozostają Mu wierni” – stwierdza biblista.
Oprawę muzyczną zapewni Katarzyna Stroińska-Sierant z zespołem.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.
Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
200. prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę 15 grudnia o godz. 17. Wstęp wolny.
msz / Poznań