Warszawa-Praga: centralne uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Centralne uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie.

– Tegoroczne uroczystości rozpoczną obchody roku jubileuszowego. Stając wspólnie na modlitwie będziemy dziękować Bożej Opatrzności za zwycięstwo polskiego oręża, które ocaliło nie tylko nasz naród, ale całą Europę przed rewolucją bolszewicką, która niosła zalew ateizmu. Będziemy również polecać Panu wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny oraz tych, którzy w czasach zaborów działali na różnych polach aktywności, by Polska wróciła na mapę Europy. Rozważając wydarzenia sprzed 99. lat będziemy chcieli uczyć się szacunku dla tego, co nazywamy dobrem wspólnym oraz wierności Bogu i podjętym przez naszych przodków przyrzeczeniom i zobowiązaniom – powiedział w rozmowie z KAI bp Romuald Kamiński.

Biskup warszawsko-praski podkreślił, że nie można zatrzymywać się tylko na wspominaniu wydarzeń sprzed lat, nawet tych, które budzą dumę. – Było to wielkie zwycięstwo wiary Polaków w pomoc i obronę Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski, i Strażniczki Warszawy oraz miłości do Ojczyzny, która dopiero co odzyskała niepodległość. Pokazują nam one, jak ważna jest wspólnota ducha i działania oraz szacunek dla tego, co jest dziedzictwem minionych pokoleń. Trzeba nam więc wyciągnąć dziś lekcję z przeszłości i podjąć autentyczną modlitwę za kraj – powiedział bp Kamiński.

Zapowiedział, że przyszłość narodu będzie oddawana opiece Matki Bożej Zwycięskiej, która jest patronką diecezji warszawsko-praskiej, a której tytuł bierze swój początek właśnie z wydarzeń roku 1920, nazywanych również „Cudem nad Wisłą”.

W tym roku centralne obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej pomnikiem za "Cud nad Wisłą". Liturgii o godz. 18.00, z udziałem kapituły konkatedralnej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Natomiast w Ossowie o godz. 18.30 nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc Ormian w 1920 roku. Następnie o godz. 21.00 odbędzie się uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

W samą uroczystość, 15. Sierpnia, zgodnie z tradycją centralne obchody odbędą się w Ossowie i w Radzyminie. Przed południem o godz. 10.00 rozpoczną się w Ossowie modlitwą przy Krzyżu Pamięci księdza Ignacego Skorupki. Stamtąd przejdzie procesja do doliny Dębów Pamięci, gdzie zostanie odsłonięte popiersie śp. ks. Romana Jndrzejczyka. Uroczystej Mszy świętej polowej w kaplicy na Cmentarzu Poległych o godz. 11.15 będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920. Liturgię uświetni Reprezentacyjny Zespól Artystyczny Wojska Polskiego.

Następnie na polach Ossowa odbędzie się widowisko plenerowe – "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku", w którym weźmie udział kilkuset aktorów i statystów. Tego dnia będzie można również zobaczyć militaria z okresu międzywojennego oraz wziąć udział w rodzinnej grze edukacyjnej.

Po południu centralne uroczystości rocznicowe Bitwy Warszawskiej odbędą się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich Poległych w 1920 roku w Radzyminie. Liturgii o godzinie 17.00 będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Asystę honorową zapewni Dowództwo Garnizonu Warszawa i Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Po Mszy św. przewidziany jest Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach z 1920 r.

Wcześniej, o godz. 15.00 przy pomniku Wincentego Witosa odbędzie się oficjalna uroczystość ku czci Premiera Rządu Obrony Narodowej, który w 1920 r. odwiedził miasto i walczących żołnierzy.

Przez cały dzień w centrum Radzymina odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego, zorganizowana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i 1. Warszawską Brygadę Pancerną Garnizon Wesoła.

Wieczorem na scenie głównej w centrum miasta rozpocznie się koncert zespołu „All the Same”. Następnie spektakl muzyczny „Kobiety według Młynarskiego” oraz występ zespołu „Golec Uorkiestra”.

W ramach obchodów, jak co roku odbędą się min.: Bieg 1920 – XXVIII Półmaraton „Cud nad Wisłą”, XVIII Rajd Motocyklowy MotoCud oraz XVIII Wyścig Cudu nad Wisłą im. Henryka Różyckiego.

Lokalne obchody mają również miejsce w Zielonce, Markach, Kobyłce oraz w Tłuszczu.

mag / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama