Czciciele św. o. Pio zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu. Tematem konferencji podjętych podczas nocnej modlitwy będzie przewodnictwo duchowe o. Pio.
W nocy z 26 na 27 września 2020 r. czciciele św. o. Pio zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu. Podejmą też inicjatywę „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”. Nocną modlitwę zainauguruje Apel Jasnogórski. Spotkanie poprzedzą uroczystości w Sanktuarium św. o. Pio. na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, które o 15.00 rozpocznie Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Tematem konferencji podjętych podczas nocnej modlitwy będzie przewodnictwo duchowe o. Pio. – Kierownictwo duchowe jest ważne, nie tylko w życiu duchownych czy osób konsekrowanych, ale też świeckich. Jest to ważne, i przy dokonywaniu wielkich życiowych wyborów, ale i w codzienności. Ludzie, którzy korzystają z kierownictwa duchowego, idą prostszą drogą do Boga, niekoniecznie łatwiejszą, ale jest to droga, na której nie wchodzimy w niepotrzebne ślepe uliczki. Światło towarzyszenia duchowego jest nam potrzebne – zwraca uwagę br. Roman Rusek OFMCap, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w rozmowie z KAI.
Czuwanie na Jasnej Górze ma podkreślić m.in. związek świętego z Maryją, bo to także miłość Ojca Pio do Matki Chrystusowej naznaczyła jego duchowość. Doświadczenie orędownictwa Matki Bożej starał się przekazywać wszystkim, którzy stali się jego duchowymi synami i córkami. Szczególną zaś troską modlitewną otaczał dusze czyśćcowe” – tłumaczy br. Roman Rusek.
Inicjatywa „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” po raz pierwszy odbyła się w 2018 r. w czasie Jubileuszu 100-lecia stygmatyzacji Świętego Ojca Pio oraz 50-lecia jego śmierci.
Zdobyć niebo, to najważniejszy cel – przypomina za św. Ojcem Pio krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, a duszom czyśćcowym tu i teraz pomóc nasza modlitwą uwrażliwia kapucyn.
O. Pio uważał, że apostolat modlitwy jest najwyższym apostolatem, jaki można wypełniać w Kościele. Gdy w 1942 r. Pius XII wezwał cały Kościół do ożywienia chrześcijaństwa poprzez modlitwę, zakonnik zaczął tworzyć Grupy Modlitwy, które dziś istnieją na całym świecie i szerzą kult Świętego z Pietrelciny. Modlą się o pokój, pojednanie między ludźmi i o miłosierdzie Boże dla świecie.
„Zakasajmy rękawy. Jako pierwsi odpowiedzmy na apel Wikariusza Chrystusowego!" - powiedział wtedy Ojciec Pio. Nakreślił następujący program duchowy: „Módlcie się co wieczór w gronie rodzinnym. Odmawiajcie święty różaniec ku czci Madonny. Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie".
Pierwsze Grupy Modlitwy o. Pio powstały około 1947 r., a w 1949 r. wydano statut, który regulował ich działalność. Od początku Grupy Modlitwy były związane z Domem Ulgi w Cierpieniu – dziełem o. Pio w San Giovanni Rotundo. Z czasem zaczęły powstawać w różnych parafiach Włoch, a także poza ich granicami. Dziś działają w wielu parafiach, zakonach, klasztorach i szpitalach na świecie pod kierunkiem przewodników duchowych różnych reguł i zakonów.
Powstawaniu tego dzieła w naszym kraju sprzyjał rosnący kult Ojca Pio, jego beatyfikacja w 1999 roku i kanonizacja w 2002 przez Jana Pawła II, który osobiście poznał włoskiego zakonnika. Pierwszą grupę w Polsce, założył w Krakowie, w 1983 roku o. Gracjan Majka, kapucyn.
O. Pio św. charyzmatyczny spowiednik, kierownik duchowy i stygmatyk nieustannie inspiruje nas do modlitwy i pogłębiania relacji z Bogiem, uczy jak każdego dnia wybierać Chrystusa – podkreślają jego czciciele.
Jedynym z zobowiązań członków Grup jest gromadzenie się, przynajmniej mniej raz w miesiącu, na wspólnej modlitwie pod kierownictwem kapłana oraz zapraszanie do udziału w tej modlitwie przyjaciół i znajomych. Powstanie Grup możliwe jest jedynie za zgodą miejscowego biskupa. Według o. Pio grupy te mają być „szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej”, stąd do tej pory opierają się na dwóch filarach: modlitwie i dziełach miłosierdzia.
mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra