Żywiec: Niedostępna od lat konkatedralna wieża niebawem otwarta dla zwiedzających

Jedną z atrakcji Żywieckiego Korowodu Trzech Króli, który przejdzie ulicami miasta nad Sołą i Koszarawą 6 stycznia 2020 r., będzie oficjalne otwarcie punktu widokowego usytuowanego na szczycie wieży konkatedralnej w Żywcu.

Wydarzenie zaplanowano po tym, gdy uczestnicy Korowodu złożą hołd i dary Świętej Rodzinie. Od lat wieża była zamknięta dla wiernych i turystów. Teraz zajaśniała ponownie swym historycznym blaskiem i stała się dostępna dla zwiedzających.

Otwarcie punktu widokowego wieńczy jednocześnie żmudne prace konserwatorsko-remontowo-instalacyjne w wieży konkatedralnej i wokół samej świątyni. Jak wyjaśnił proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu ks. Grzegorz Gruszecki, dzięki przedsięwzięciu udało się zahamować niszczenie i degradację liczącego około pięciuset lat budynku.

„Pięćsetletnie mury świątyni zostały zabezpieczone przed wilgocią z gruntu dzięki wykonanemu drenażowi obwodowemu. Woda będzie skutecznie odprowadzana od ścian przyziemia, przez co skutecznie wyeliminowano zagrożenie ich niszczenia” – podsumował proboszcz.

Specjaliści zaimpregnowali drewniane elementy konstrukcji, naprawili schody i podesty. Profesjonalnej renowacji poddano m.in. historyczne elementy kamienne. Wewnątrz świątyni – w obrębie ścian i sufitów – wymieniono liczne elementy stolarki okiennej i drzwiowej, zachowując walory estetyczne, konserwatorskie czy stylistyczne tych detali.

„Co szczególnie ważne, udało się wyposażyć historyczny obiekt w bardzo szeroki zakres nowoczesnych instalacji, typowych dla budynków współczesnych, bez poważnej ingerencji w jego wygląd” – dodał ks. Gruszecki.

Prace objęły także elementy elewacji – skuto odspajające się fragmenty i odparzone pęcherze, wypiaskowano i wyczyszczono ją z osadów, nalotów i innych zanieczyszczeń, zmyto zacieki, wykonano niezbędne uzupełnienia i przeprowadzono szeroki zakres robót tynkarskich. Przy okazji usunięte zostały elementy wykonane w niedawnej przeszłości, nie przystające do historycznego, zabytkowego charakteru budowli.

Wewnątrz wieży wykonano nowoczesną konstrukcję stalową – spiralne schody wachlarzowe, zapewniające możliwość dotarcia na balkon, który dotąd od lat był całkowicie wyłączony z użytkowania. Sam balkon został odrestaurowany. Zajaśniały autentycznym blaskiem liczące setki lat jego kamienne elementy z piaskowca oraz posadzka. Zainstalowano siatki, kraty, pochwyty, bariery – zapewniające bezpieczeństwo zwiedzającym. W wieży umieszczono nowoczesne multimedia pod kątem aranżowania w przyszłości tematycznych ekspozycji. W ramach projektu przeprowadzono prace brukarskie wokół konkatedry.

Prace renowacyjne i budowlane prowadzone były pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Parafianie i turyści będą mogli wejść na wieżę już od 7 stycznia. Przez pierwszy tydzień wstęp kosztować będzie symboliczną złotówkę.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014–2020 (Działanie 5.3 –„Dziedzictwo Kulturowe). Umowę o udzielenie dofinansowania tego projektu parafia podpisała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w sierpniu 2018 r.

Źródło: Robert Karp / Diecezja Bielsko-Żywiecka

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao