Projekty geniusza

Maszyny Leonarda da Vinci – zachwycające, niezwykłe, skomplikowane, nowatorskie. To wynalazki, które od lat zachwycają i zapraszają do przyjrzenia im się bliżej.

Maszyny Leonarda da Vinci – zachwycające, niezwykłe, skomplikowane, nowatorskie. To wynalazki, które od lat zachwycają i zapraszają do przyjrzenia im się bliżej. Warto wejść w ich świat.

Leonardo da Vinci – określany geniuszem wszechczasów, dał się poznać jako wybitny artysta i wszechstronny uczony. Ktoś, kto jest idealnym desygnatem określenia „człowiek renesansu”. Wśród wielu talentów – także wynalazca i autor wielu innowacyjnych projektów, pozostawionych na odręcznych rysunkach.

Warto podkreślić, że dla samego Leonarda rysunek był niezwykle ważny – jako narzędzie analizy działania projektowanej maszyny i poszczególnych jej elementów. Geniusz unikał w swoich pracach ostrych granic i wyraźnych kształtów wierząc, że nie sposób zamknąć w nich przedmiotu, a sama powierzchnia i przedmiot nie dają się ostatecznie przedstawić takimi, jakimi rzeczywiście są. Projekty maszyn są zatem abstrakcyjne, umysłowe, niejako oniryczne.

Trzeba jednak sobie w związku z tym szczerze powiedzieć, że oryginalne rysunki Leonarda niewiele powiedzą nieprawionemu odbiorcy. Skomplikowane szkice z zamazanymi konturami, kilka rysunków na jednej stronie, ślady poprawek, rozliczne obliczenia i dopiski wokół nich. Różne rodzaje i kierunki zapisu, do tego część manuskryptów jest fragmentarycznie zniszczona. W tym miejscu z pomocą przychodzi niniejsza książka.

„Maszyny Leonarda” to pozycja, która ukazuje szerokie spektrum wynalazków geniusza, co obrazują poszczególne działy książki: maszyny lotnicze, wojenne, wodne, robocze, teatralne, instrumenty muzyczne oraz inne urządzenia. Każda maszyna zostaje opisana i przedstawiona graficznie. Oba te aspekty zasługują na uznanie.

Opis maszyny jest jej krytyczną analizą, umieszczoną w kontekście jej powstania, a często także w kontekście życia Leonarda da Vinci. Pojawiają się tu także wstawki historyczne, pokazujące czas tworzenia się danego projektu oraz odniesienia do innych projektów wynalazcy. Redaktorzy biorą sobie za cel pokazanie mechanizmu działania danego urządzenia, pokazanie inspiracji, nawiązań, ale także ocenę przydatności czy wykonalności danego projektu.

Dużym plusem jest przeniesienie szkiców Leonarda na język grafiki 3D. Duże ilustracje, demonstracja mechanizmu funkcjonowania, odpowiednia kolorystyka – wszystko to pomaga w wizualizacji danego projektu.

Całość wydaje się udaną próbą zrozumienia specyfiki danego projektu i przystępnego przedstawienia go szerszemu kręgowi odbiorców. Dzięki tej pozycji nawet osoba nieobeznana z tematem jest w stanie przyjrzeć się bliżej dziełom prekursora wielu współczesnych maszyn (np. czołgu). Wielokrotne wskazywanie na inspiracje naturą i ludzkim organizmem, na pokazywanie maszyn w trakcie działania staje się także inspiracją do własnych przemyśleń, zachwytów i odkryć. Reasumując, spotkanie z maszynami Leonarda to spotkanie nie tylko dla wynalazców i naukowców, ale dla wszelkich pasjonatów nauki i mistrza z Vinci.

Recenzowana książka: Laurenza Domenico (tekst), Taddei Mario, Zanon Edoardo (red.), "Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci", Wydawnictwo JEDNOŚĆ jest tutaj>>

2 maja 2019 roku minęło 500 lat od śmierci jednego z największych geniuszy, wynalazców i artystów w dziejach ludzkości. Zainteresowanie dokonaniami naukowymi i technicznymi oraz tajemnicami ukrytymi w jego rękopisach nie maleje. Na całym świecie otwierane są wystawy prezentujące kodeksy i dzieła mistrza da Vinci, poczty drukują okolicznościowe serie znaczków, mnożą się objazdowe wystawy modeli jego wynalazków, ukazują się liczne publikacje.

Czy wiecie, że Leonardo da Vinci wymyślił czołg? Czy słyszeliście o jego koncepcji helikoptera? A może widzieliście projekt pierwszego mostu obrotowego, który powstał w jego pracowni? Leonardo był konstruktorem, fizykiem, inżynierem, lekarzem i artystą. W skrócie - człowiekiem renesansu. Czasy, w których żył, wyprzedzał o kilka długości. Jego wynalazki i rysunki wciąż zaskakują finezją i precyzją wykonania. Nadal możemy się z nich uczyć. Polecam Wam fascynującą książkę „Maszyny Leonarda” o niezwykłym człowieku i jego niezwykłych wynalazkach. Dr Tomasz Rożek, twórca kanału You Tube „Nauka. To lubię”

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama