Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Andrew M. Greeley

GRZECHY

ISBN: 978-83-7505-430-9

wyd.: WAM 2009
Słowo Autora

Plains City oraz hrabstwo i archidiecezja o tej nazwie nie istnieją w Bożym świecie, lecz wyłącznie w moim. Podobnie wymyślone zostały wszystkie postaci biskupów i księży oraz świeckich mieszkańców archidiecezji. Choć opisane przypadki seksualnego wykorzystywania w Plains City przypominają rzeczywiste wydarzenia, ich podobieństwo spowodowane zostało zasmucającą nieumiejętnością stawienia przez Kościół czoła problemowi, nie mogą one zatem służyć za dowód, że pisałem o jakiejś konkretnej diecezji w świecie rzeczywistym.

Jednakowoż wszystkie opisane w powieści wydarzenia miały miejsce w tej czy innej części Stanów Zjednoczonych, włącznie z zamykaniem osób podnoszących alarm jak Herman Hugo Hoffman w szpitalach psychiatrycznych. Nikt też nie może powiedzieć, iż zarysowany tu obraz kurii jest przesadzony. Może nie jest do końca typowy, ale w całym kraju znajdzie się wiele podobnych. Wątpiących, czy tego typu rzeczy mogą się zdarzać, odsyłam do książki wydanej przez „The Boston Globe” lub raportu wielkiej ławy przysięgłych hrabstwa Suffolk. Mimo więc fikcyjnej scenerii, zarówno koszmar wykorzystywania seksualnego młodzieży przez ludzi, do których wierni zwracają się per „ojcze”1, jak i śmiertelna cisza, jaką okrywają je władze Kościoła, są prawdziwe.

Dane statystyczne cytowane przez doktora Liama Shannona oparte zostały na przeprowadzonych przeze mnie badaniach, których wyniki przedstawiłem w pracy zatytułowanej Priests (University of Chicago Press, Chicago Il. 2004). Uniwersytet Hermana Hugo Hoffmana zajmuje w moim świecie podobną pozycję, co w świecie Bożym instytucja zwana przez mojego szacownego kolegę, Stanleya Liebersona

— University of South Cook County, jednak postaci zaludniające uniwersytet wymyślony przeze mnie nie były wzorowane na kimkolwiek z realnie istniejącej instytucji.

Mam też świadomość, że w Bożym świecie mianem Stanu Prerii określa się Illinois; w moim świecie jest inaczej.

1 W krajach anglosaskich słowem father świeccy zwracają się tylko do duchownych katolickich (wszystkie przypisy pochodzą od tłumacza).

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: księża ksiądz afera sąd kuria rozprawa szpital psychiatryczny molestowanie nieletnich przesluchanie podejrzenia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W