Historia zakonów kontemplacyjnych w Polsce oraz dane adresowe aktualnie działających zakonów żeńskich.
„Drogie siostry! Jakże gorąco raduję się z tego, że Kościół w Polsce jest obdarzony świadectwem waszego powołania. (...) Wasze życie klauzurowokontemplacyjne, oblubieńcze, ofiarnicze rodzi się w szczególnej mierze z Eucharystii. Wasze życie całe głosi Eucharystię: Sakrament Chrystusowej Miłości «aż do końca». (...) Za klauzurą nie ogląda się ludzi, za klauzurą się miłuje. Tą miłością, jaką Chrystus umiłował: «aż do końca»”.
Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II do sióstr klauzurowych w Warszawie podczas trzeciej pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1987 r.
„W szczególny sposób kładę Wam na serce losy zakonów kontemplacyjnych. Ich obecność w diecezji, ich modlitwa i wyrzeczenia niech zawsze będą dla Was oparciem i pomocą. Z Waszej zaś strony starajcie się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, również tym materialnym”.
Przemówienie Ojca Świętego Benedykta XVI na zakończenie wizyty ad limina Apostolorum II grupy biskupów polskich 3 grudnia 2005 r.
W Piśmie Świętym spotykamy osoby, które samotnie udawały się w miejsce odosobnione, np. na pustynię, gdzie pościły i żarliwie się modliły. Tak postąpił w Starym Testamencie Eliasz (1 Krl 17,3-6), a w Nowym Testamencie Jan Chrzciciel (Łk 1,80) i Pan Jezus (Łk 4,1-2).
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa znane są nam przykłady osób, głównie mężczyzn, zwanych Ojcami Pustyni, którzy udawali się w miejsce odludne z zamiarem prowadzenia życia pustelniczego. Ich historię rozpoczyna św. Antoni Pustelnik (250-356) żyjący w Egipcie.
O ile jednak Ojcowie Pustyni są nam znani, o tyle Matki Pustyni dla wielu będą nowym odkryciem. Mieszkały one w III i IV wieku na pustyni w jaskiniach i chatkach. Znane są z imienia trzy Matki Pustyni z Egiptu: Sara i Synkletyka żyjące w IV wieku oraz Teodora z końca IV lub początku V wieku.
Do tych starszych pustelników i pustelniczek, niejako do mistrzów, zaczęli przybywać młodzi wiekiem mężczyźni i kobiety w celu pozyskania pomocy w rozwikłaniu zagadek stojących na drodze ich życia. Niejednokrotnie potem zostawali i zamieszkiwali przy danym pustelniku. Z biegiem czasu pustelnicy, żyjący w pobliżu siebie, zaczęli organizować się w struktury monastyczne, zakonne. Te natomiast przybierały bardzo różnorodne formy, wyrastające z dwóch tradycji: eremickiej (pustelniczej) i cenobickiej (wspólnotowej).
W historii Kościoła w Polsce znajdujemy męskie i żeńskie zakony kontemplacyjne. Z różnych powodów z męskich zakonów kontemplacyjnych przetrwał do dnia dzisiejszego na ziemiach polskich tylko zakon kamedułów, mający obecnie dwa klasztory: w Krakowie (erem Srebrnej Góry) i w Bieniszewie (erem Pięciu Braci Męczenników).
Ale wiedzmy, że w naszej ojczyźnie byli także kartuzi – Ordo Cartusiensis (OCart). Zakon ten założony został w drugiej połowie XI w. w pobliżu Grenoble, w odludnym miejscu Chartreuse (łac. Cartusia) przez św. Brunona z Kolonii. Mnisi ci żyli w odseparowanych od siebie domkach z ogródkami, spędzając w nich cały dzień na prywatnym odmawianiu godzin kanonicznych, medytacji, lekturze, studium oraz pracy fizycznej. W swoich domkach samotnie spożywali posiłki, dostarczane im przez okienko. Zachowywali całkowitą abstynencję od mięsa. Tylko w niedziele i większe święta śpiewali małe godziny w chórze, milczeli, spożywając obiad w refektarzu, i mieli wspólną rekreację. Raz w tygodniu wychodzili na spacer w obrębie klasztoru i mogli wówczas rozmawiać ze sobą. Strój zakonny składał się z białego habitu i pasa oraz białego szkaplerza z kapturem.
Pierwszym klasztorem Kartuzów na ziemiach polskich był erem w Lechnicy nad Dunajcem (dziś Czerwony Klasztor na Słowacji), założony w drugiej połowie XIV w. Kilka lat później powstał erem koło Gdańska, w miejscu zwanym dziś Kartuzami (skasowany w 1832 roku). Kolejne eremy to: Darłowo (założony w 1407 roku), Gidle koło Częstochowy (założony w 1641 roku; skasowany w 1811 roku), Bereza Kartuska (założony w 1648 roku; skasowany w 1831 roku). Obecnie na naszych ziemiach nie ma żadnego klasztoru Kartuzów. Z informacji, jakie posiadam wynika, że Polacy są mnichami tego zakonu w klasztorach na zachodzie Europy.
Nie było i nie ma na naszych ziemiach trapistów – Ordo Cisterciensium Reformatorum sive Strictioris Observantiae (OCR), choć obecnie na pewno jeden Polak przebywa w takim zakonie. Nazwę swą wywodzą od klasztoru La Trappe, w którym Armand Jean Le Bouthillier de Rancé w drugiej połowie XVII w. wprowadził surowy tryb życia: uroczysta modlitwa chórowa, całkowite milczenie (porozumiewanie się gestami), surowa asceza, wyrzeczenie się mięsa, tłuszczu, jajek i wina, ćwiczenia ascetyczne, praca fizyczna, pojedyncze cele tylko dla opata, przeora i chorych.
Dużo lepiej niż w męskich wygląda obecnie sytuacja w Polsce w żeńskich zakonach kontemplacyjnych, do których należy około 1,5 tysiąca sióstr przebywających w ponad 80 klasztorach. Czternaście wspólnot zakonnych jest skupionych w Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. Do Konferencji nie należy kilka wspólnot, które albo dopiero powstały, albo dopiero instalują się w naszym kraju. Na czele Konferencji stoi Rada, która jest organem kierowniczym i wykonawczym, inspiruje działalność Konferencji i reprezentuje ją na zewnątrz wobec władz kościelnych i cywilnych. Spotkania Konferencji odbywają się dwa razy do roku. Obecnie jej przewodniczącą jest kamedułka, Matka Przeorysza Weronika Sowulewska ze Złoczewa.
Szczególną istotę tego rodzaju zakonów stanowi kontemplacja Boga oraz modlitwa. Cechą charakterystyczną jest natomiast oderwanie od świata poprzez klauzurę. Klauzura to część klasztoru lub domu zarezerwowana wyłącznie dla członków danej wspólnoty zakonnej. Powszechne prawo klauzury wprowadził w 1298 roku papież Bonifacy VIII, zakazując wychodzenia z klasztoru z wyjątkiem zagrożenia dla życia lub ciężkiej choroby. Obecnie mogą także opuścić klauzurę w celu spełnienia tzw. obywatelskiego obowiązku, czyli udziału w wyborach.
Przez wieki za klasztornymi murami na ziemiach polskich żyły benedyktynki, cysterki, dominikanki, klaryski, karmelitanki, wizytki, benedyktynki sakramentki i inne zakony. Są one na trwałe wpisane w historię Polski. Razem z naszą ojczyzną przeżywały jej radości, a także chwile smutku, szczególnie czasy zaborów. Wtedy to nastąpiły bardzo liczne kasaty klasztorów. Tylko dzięki pomocy Bożej wiele klasztorów cudem przetrwało ten ciężki okres.
W Żywocie św. Antoniego Pustelnika autorstwa św. Atanazego Aleksandryjskiego czytamy m.in.: „diabeł nie mógł znieść tego, co czyni Antoni, przerażony, że już wkrótce cała pustynia zapełni się ascetami”. Ten diabeł cały czas nie może tego znieść. Nie może znieść tego, że zakony kontemplacyjne nie upadają, że nie są zamykane. Że nadal, pomimo tylu kasat w czasach oświecenia, w czasach rewolucji francuskiej, w latach niemieckiego faszyzmu i sowieckiego komunizmu, tylu popełnionych zbrodni na mnichach i mniszkach klasztory te trwają wciąż na modlitwie, „mówiąc Bogu o nas”. „Światłe osoby” nie potrafią przekonać młodych ludzi do tego, aby nie wybierały życia zakonnego jako drogi swojego powołania.
Najliczniejszym żeńskim zakonem kontemplacyjnym w Polsce są karmelitanki bose – skupiają ponad 500 sióstr. One także mają najwięcej nowicjuszek – około 50. Następne co do liczebności są bernardynki z ponad 200 zakonnicami i klaryski od wieczystej adoracji – około 200 sióstr. Najmniej liczne są siostry szensztackie od wieczystej adoracji i redemptorystki.
Dzień w żeńskich klasztorach kontemplacyjnych zaczyna się około 5 rano (w przypadku kamedułów, o 3.30). Odmawiają modlitwy brewiarzowe, odprawiają medytację, lectio divina, biorą udział we Mszy św. Po śniadaniu, które jest około godziny 7.30, pracują. Szyją i haftują szaty liturgiczne, malują obrazy, wypiekają hostie i komunikanty, zajmują się introligatorstwem, pomagają potrzebującym, którzy zgłaszają się do ich klasztoru szukając pożywienia. Niektóre siostry udzielają lekcji języków obcych, tłumaczą książki obcojęzycznych autorów. Zwykłymi zajęciami w klasztorze jest praca w kuchni, pralni czy ogrodzie. Niektóre klasztory posiadają własne gospodarstwa rolne. Tym samym siostry wykonują w nim wszelkie potrzebne prace.
W ciągu dnia modlą się kilka razy, odmawiając oficja od jutrzni aż po kompletę. Po obiedzie (około 12.30) wracają do pracy, po południu mają rekreację. Dzień kończy się kompletą – modlitwą na zakończenie dnia.
Inaczej swój czas muszą zorganizować wspólnoty, które mają w charyzmacie wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu. Rytm dnia całego klasztoru jest uzależniony od grafiku godzin modlitwy przed Jezusem.
Wielką rolę klasztorów kontemplacyjnych w życiu Kościoła dostrzegał Ojciec Święty Jan Paweł II. Za swojego pontyfikatu otworzył taki klasztor w Watykanie. Bardzo często w czasie swoich pielgrzymek spotykał się z siostrami klauzurowymi. 19 sierpnia 2002 roku, gdy przybył odwiedzić klasztor Kamedułów na Bielanach krakowskich, dowiedziawszy się, że jest w tym klasztorze tylko kilku eremitów, wypowiedział słowa: „Trzeba się modlić o powołania”. Miał tu zapewne na myśli modlitwę w intencji powołań przede wszystkim do zakonu kamedułów, ale módlmy się w intencji powołań do stanu kapłańskiego, a także zakonnego męskich i żeńskich zgromadzeń, szczególnie klauzurowych.
Mając taką możliwość, chciałbym zwrócić się do czytających te słowa z wielką prośbą. Otoczmy kontemplacyjne siostry zakonne naszą pomocą materialną. Siostry potrzebują szczególnie opału na zimę i pieniędzy na lekarstwa. Poniżej są podane adresy klasztorów kontemplacyjnych. Kto może, niech wesprze finansowo lub materialnie wybrany przez siebie klasztor. Kogo nie stać na wydatek pieniężny lub pomoc materialną, niech otoczy siostry klauzurowe modlitwą w ich drodze powołania. A jesteśmy im to winni. W tych klasztorach – niejednokrotnie o tym nic nie wiedząc – znajdujemy pomoc modlitewną i wsparcie u Boga w naszych intencjach.
ul. Benedyktyńska 6
17-312 Drohiczyn
tel. /0-85/ 655-71-53
ul. Benedyktyńska 5
37-500 Jarosław
tel. /0-16/ 621-56-64
e-mail: osbjaroslaw@op.pl
e-mail: jaroslaw@osb.opoka.org.pl
Krzeszów 288
58-400 Krzeszów Kamiennogórski
tel. /0-75/ 742-33-80
e-mail: opactwossbenedyktynek@poczta.onet.pl
ul. Dworna 32
18-400 Łomża
tel. /0-86/ 216-49-63
e-mail: benedyktynki@lomza.com
Plac Konstytucji 3 Maja 8
37-700 Przemyśl
tel. /0-16/ 670-38-95
e-mail: benedyktynki@przemysl.opoka.org.pl
ul. Wojska Polskiego 28 a
09-200 Sierpc
tel. /0-24/ 275-26-13
Staniątki 299
32-005 Niepołomice
tel. /0-12/ 281-80-58
ul. Poznańska 13
56-100 Wołów
tel. /0-71/ 389-13-53
ul. Klasztorna 1
Żarnowiec na Pomorzu
84-110 Krokowa
tel. /0-58/ 673-75-14
fax: /0-58/ 673-57-52
e-mail: zarnowiec@mm.com.pl
ul. Rawicza 32
08-110 Siedlce
tel. /0-25/ 632-27-34
e-mail: klasztor.osb.siedlce@neostrada.pl
Rynek Nowego Miasta 2
00-229 Warszawa
tel. /0-22/ 831-49-62;f 635-71-13
e-mail: przeorysza@sakramentki.opoka.org.pl
sakremetki@warszawa.home.pl
ul. Przedwiośnie 76/78
51-211 Wrocław 23
tel. /0-71/ 330-41-04
e-mail: sakramentki@wroclaw.opoka.org.pl
ul. Kościuszki 1/3
95-060 Brzeziny
tel. /0-46/ 874-24-69
e-mail: maria.anna.jan@neostrada.pl
ul. Małogoska 11
26-060 Chęciny
tel. /0-41/ 315-10-67
e-mail: bernardynki@autograf.pl
ul. Poselska 21
31-002 Kraków
tel. /0-12/ 422-22-46
e-mail: bbenigna@poczta.fm
Al. Sienkiewicza 15
99-400 Łowicz
tel. /0-46/ 837-34-63
e-mail: bernardynki@lowicz.opoka.org.pl
bernardynki.lowicz@neostrada.pl
ul. Rudzka 55/57
93-423 Łódź
tel. /0-42/ 684-18-49
e-mail: bernard@archidiecezja.lodz.pl
bernardynki@archidiecezja.lodz.pl
ul. Kielecka 2
Św. Katarzyna
26-010 Bodzentyn
tel. /0-41/ 311-22-19
e-mail: sbernardynki@poczta.fm
ul. Klasztorna 7
98-290 Warta
tel. /0-43/ 829-40-35
e-mail: ss.bernardynki@neostrada.pl
sbwarta@poczta.fm
ul. Krakowskie Przedmieście 1
98-300 Wieluń
tel. /0-43/ 843-81-42
e-mail: bernardynki.wiel@czestochowa.opoka.org.pl
Kończyska 5
32-840 Zakliczyn n. Dunajcem
tel. /0-14/ 665-34-98
e-mail: bweronika@poczta.fm
ul. Mikołajska 21
31-027 Kraków
tel. /0-12/ 422-79-25
e-mail: rosa@dominikanie.pl
Święta Anna
Aleksandrówka 42
42-248 Przyrów
tel./fax /0-34/ 355-40-42
e-mail: swanna@dominikanie.pl
Widokowa 4
Radonie
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. /0-22/ 755-76-56
e-mail: radonie@dominikanie.pl
ul. Kościelna 36
22-630 Tyszowce
tel. /0-84/ 661-93-91
e-mail: kamedulkityszowce@pro.onet.pl
ul. Sieradzka 3
98-270 Złoczew
tel./fax /0-43/ 820-22-83
e-mail: kamed@ulisses.pl
ul. Kępińska 57
05-840 Brwinów
tel. /0-22/ 729-58-52
e-mail: kapucynki-brwin@o2.pl
ul. Rżącka 15
30-687 Kraków
tel. /0-12/ 658-90-15
e-mail: kapucynki@katolik.pl
Wykrot-Gadomskie 20
07-436 Lipniki
tel. /015/ 594-00-69
ul. Kard. E. Dalbora 10
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. /0-62/ 735-63-31
e-mail: kapucynkiostrow@poczta.onet.pl
ul. J. Piłsudskiego 48
06-300 Przasnysz
tel. /0-29/ 752-24-66
e-mail: mgoretti@wp.pl
e-mail: kapucynki4@wp.pl
ul. Lemańska 5
12-100 Szczytno
tel. /0-89/ 624-23-26
e-mail: siostry_k1@wp.pl
ul. Parkowa 17
78-449 Borne Sulinowo
tel./fax /0-94/ 373-36-16
e-mail: karmelitanki.borne@life.pl
ul. Św. Jadwigi 83
42-200 Częstochowa
tel. /0-34/ 360-53-04
e-mail:karmel-cz-wa@wp.pl
ul. Kajki 5
82-300 Elbląg
tel. /0-55/ 234-14-27
e-mail: ocdelblag@o2.pl
ul. Kościuszki 16
19-300 Ełk
tel. /0-87/ 621-33-26
e-mail: karmel.elk@gmail.com
karmel@diecezja.elk.pl
ul. Cumowników 8
81-517 Gdynia - Orłowo
tel. /0-58/ 624-86-58
fax /0-58/ 668-59-57
e-mail: karmelgdynia@onet.pl
ul. Cienista 2
62-200 Gniezno
tel./fax /0-61/ 426-14-58
e-mail: karmel@gniezno.opoka.org.pl
karmelitankigniezno@opoka.org.pl
Niedźwiady 40
62-800 Kalisz
tel. /0-62/ 760-22-81
e-mail: karmel@kalisz.dgk.pl
ul. Kilińskiego 15 a
40-062 Katowice
tel. /0-32/ 251-02-64
e-mail: karm_kat@pro.onet.pl
ul. Św. R. Kalinowskiego 3
25-143 Kielce
tel. /041/ 361-75-09
e-mail: karmel@kielce.opoka.org.pl
Kodeń III nr 29
21-509 Kodeń
tel./fax /0-83/ 375-44-30
ul. Kopernika 44
31-501 Kraków
tel. /0-12/ 421-41-18
e-mail: karmel_wesola@poczta.fm
ul. Łobzowska 40
31-140 Kraków
tel. /0-12/ 633-93-42
e-mail: siostry@karmelitanki.varts.pl
Dys 86 A
21-003 Ciecierzyn
tel. /0-81/ 718-43-30
fax /0-18/ 718-43-31
e-mail: dys@karmel.pl
ul. Odrodzenia Polski 6
86-320 Łasin
tel. /0-56/ 466-47-83
e-mail: karmel.lasin@diecezja.torun.pl
ul. Św. Teresy 6
91-348 Łódź
tel. /0-42/ 657-79-52
e-mail: karmel@archidiecezja.lodz.pl
ul Św. Józefa 23
Nowe Osiny
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. /025/ 759-65-59
kom. 0605-600-097
e-mail: noweosiny@siostry.karmelicibosi.pl
ul. Legionów 92 A
32-600 Oświęcim
tel. /0-33/ 843-08-65
e-mail: ss_karmelitanki@bielsko.opoka.org.pl
ul. Św. Wojciecha 19
61-749 Poznań
tel. /0-61/ 852-06-32
e-mail: karmel_poznan@op.pl
ul. Tatarska 7
37-700 Przemyśl
tel. /0-16/ 678-32-93
e-mail: karmelprz@przemysl.opoka.org.pl
ul. Morgowa 98
35-301 Rzeszów
tel. /0-17/ 857-78-52
e-mail: rzeszow@karmel.pl
Spręcowo 53 a
11-001 Dywity k. Olsztyna
tel/fax /0-89/ 512-07-19
e-mail: karmel@cso.pl
ul. Strzałowska 26 b
71-730 Szczecin-Golęcino
tel. /0-91/ 422-76-61
e-mail: karmel.szczecin@wp.pl
ul. Krzyska 19
33-100 Tarnów
tel. /0-14/ 627-61-22
ul. Wolska 27/29
01-201 Warszawa
tel. /0-22/ 632-50-74
e-mail: karmelwars@poczta.onet.pl
ul. Kościelna 10
87-807 Włocławek 9
tel. /0-54/ 235-52-63
e-mail: karmel@diecezja.wloclawek.pl
ul. Karłowicza 1
51-610 Wrocław
tel. /0-71/ 348-43-81
fax /0-71/ 348-43-84
e-mail: karmelwroc@poczta.fm
ul. Bydgoska 6
Tryszczyn
86-010 Koronowo
tel./fax /0-52/ 382-83-66
e-mail: karmeltryszczyn@op.pl
ul. Kościelna 8
34-500 Zakopane
tel. /0-18/ 201-29-42
e-mail: zakopane@karmel.pl
ul. Bł. Księżnej Jolanty 30
62-800 Kalisz
tel. /0-62/ 766-38-27
e-mail: eraszczyk@e-poczta.net
ul. Grodzka 54
31-044 Kraków
tel. /0-12/ 429-52-87; 422-16-12
e-mail: klaryski@pro.onet.pl
siostryklaryski@op.pl
Miedniewice 90
96-315 Wiskitki
tel. /0-46/ 856-93-80
e-mail: klaryski_m@zakon.opoka.org.pl
ul. Wojska Polskiego 7
26-640 Skaryszew
tel. /048/ 610-33-09;fax 610-32-98
e-mail: skaryszew@klaryski.opoka.org.pl
Pl. Św. Kingi 1
3-340 Stary Sącz
tel. /0-18/ 446-04-99
fax 466-01-73
e-mail: swkinga@opoka.org.pl
mksieni@klaryski.sacz.pl
Skwer Św. Kingi - Sitaniec 170
22-400 Zamość
tel. /0-84/ 616-67-59
e-mail: klaryskizamosc@wp.pl
ul. Gdańska 56
85-021 Bydgoszcz
tel. /0-52/ 321-08-78
e-mail: imelda@gazeta.pl
agabriel@poczta.neostrada.pl
ul. Gen. Bema 12
82-300 Elbląg
tel. /0-55/ 235-99-14
e-mail: klaryski1@wp.pl
ss.klaryski@neostrada.pl
ul. Lipowa 209
17-200 Hajnówka
tel. /085/ 684-25-97
e-mail: klaryski.hajnowka@gmail.com
ul. Kościuszki 6
32-650 Kęty
tel. /0-33/ 845-21-46
e-mail: klaryskikety@poczta.onet.pl
ul. Łukasińskiego 34
57-300 Kłodzko
tel. /0-74/ 867-28-27
e-mail: siostry_klaryski@op.pl
ul. Kapłańska 3
62-045 Pniewy
tel. /0-61/ 291-02-40
e-mail: klaryski@op.pl
ul. Henryka Pobożnego 7
76-200 Słupsk
tel. /0-59/ 842-35-89
ul.Grunwaldzka 8
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel. /0-74/ 815-17-81
e-mail: klaryski_zce@onet.pl
Imbramowice 105
32-353 Trzyciąż
tel. /0-12/ 389-48-06
e-mail: norbertanki@kielce.opoka.org.pl
ul. Kościuszki 88
30-114 Kraków
tel. /0-12/ 427-13-18
fax 427-00-08
e-mail: norbertanki@op.pl
ul. Portowa 52
43-300 Bielsko - Biała
tel. /0-33/ 815-06-22
fax /033/ 811-86-72
e-mail: ossr@bielsko.opoka.org.pl
ul. Rodziewiczówny 18
48-300 Nysa
skr. poczt. 4
tel. /0-77/ 431-00-68
fax /0-77/ 433-47-44
e-mail: klauzurowe@center.net.pl
ul. Bronisława Czecha 9/11
05-402 Świder k. Warszawy
tel. /0-22/ 779-34-24
e-mail: adoracja@szensztat.pl
ul. Klasztorna 12
38-200 Jasło
tel. /0-13/ 446-36-82
e-mail: siostry@jaslo.wizytki.pl
vsmjaslo@zakon.opoka.org.pl
ul. Krowoderska 16
31-142 Kraków
tel. /0-12/ 632-16-28
e-mail: siostry@wizytki.pl
ul. Ks. Fr. Brudnioka 3
44-200 Rybnik
tel./fax /0-32/ 422-67-45
ul. Krakowskie Przedmieście 34
00-325 Warszawa
tel. /0-22/ 826-65-85
e-mail: wizytki@religia.net
siostrywizytki@zakon.opoka.org.pl
opr. aś/aś