Homilia / rozważanie na 32 niedzielę zwykłą, rok A
Cesarz Konstantyn, ogłaszając wolność wyznawania religii katolickiej, ofiarował papieżowi Sylwestrowi II pałac na Lateranie i wybudował obok Bazylikę Zbawiciela, nazywaną popularnie Bazyliką św. Jana, gdyż przy niej znajdowało się przez wieki jedyne w Rzymie Baptysterium, czyli kaplica chrzcielna. Lateran przez ponad tysiąc lat był rezydencją papieża, a bazylika do dzisiaj jest jego — jako biskupa Rzymu — katedrą. Na jej frontonie widnieje napis: „Matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata”.
Każdy kościół jest wyrazem obecności Boga w świecie. Jest świadectwem, że On chce być blisko człowieka. Jednak kościół materialny to tylko znak prawdziwej świątyni i domu Boga, który przez swojego Ducha mieszka w sercu człowieka. Wszyscy wierzący w Chrystusa są Jego świątynią i tworzą jedną Bożą budowlę, jaką jest Kościół Święty. Jak każda konstrukcja wznosi się on na fundamencie. Tym fundamentem jest sam Syn Boży, Jezus Chrystus, jednoczący się z nami w sakramentach, a zwłaszcza w sakramencie Eucharystii.
W każdej Mszy św. wspominamy imię Ojca Świętego i swojego biskupa ordynariusza. To wspomnienie jest oznaką jedności Kościoła, podobnie jak dzisiejsze święto konsekracji pierwszej bazyliki jest wyrazem łączności wszystkich kościołów ze Stolicą Apostolską.
„Gorliwość o dom Twój pożera mnie”
(Ps 69, 10)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.