Co czynić, by Chrystusowe orędzie Ewangelii dotarło do młodych ludzi, tych którzy przecież są przyszłością całych kontynentów?
Siostro i Bracie, czy i ty masz takie wrażenie, że w dzisiejszym świecie rozgrywa się okrutna walka? Walka, w której zwycięzca bierze dosłownie wszystko – nawet wolę i serce człowieka… Trwa wojna. I broń, którą wykorzystuje się w tej bitwie, to wcale nie jest broń palna, biała, czy jakakolwiek inna, ale jako broni używa się karykatur dobra, miłości, piękna, tolerancji. W tej wojnie nie chodzi o to, by kogoś fizycznie pozbawić życia, ale próbuje się wciągnąć młodego człowieka w niebezpieczną grę… Grę, która niszczy jego wrażliwość, zabija ducha.
Dzisiejszy świat ofiaruje młodym ludziom wiele. Stwarza różne możliwości do rozwoju. Ciągły postęp techniczny, cywilizacyjny wymaga od nich przystosowania i radzenia sobie z tym, co nowe. Świat nieubłaganie pędzi do przodu i ci młodzi ludzie sami muszą nauczyć się radzić sobie w życiowych sytuacjach. Niestety, mają oni często trudności w odnalezieniu się wśród tych wszystkich rzeczy, sytuacji, wymagań, stawianych przed nimi zarówno przez świat techniczny, materialny jak i społeczeństwo, w jakim żyją. Dlatego też Kościół nie chce pozostawić tych młodych ludzi samych, ale chce zanieść im Dobrą Nowinę i towarzyszyć im w przygodzie ich życia. Chce uwrażliwiać ich na prawdziwe dobro, piękno, miłość, odkrywając przed nimi Radość Ewangelii. Chce strzec ich przed różnymi karykaturami, które wykrzywiają obraz wymienionych przed chwilą wartości. Co wobec tego czynić, by Chrystusowe orędzie Ewangelii dotarło do młodych ludzi, tych którzy przecież są przyszłością całych kontynentów?
Oczywiste jest, że zwykłe środki duszpasterskie, szkolna katecheza już nie wystarczają. Potrzeba czegoś nowego. Potrzeba stowarzyszeń i grup, specjalnych ośrodków i miejsc, gdzie mogłyby odbywać się inicjatywy kulturalne i społeczne dla młodzieży. I my jako franciszkanie, nie chcemy współczesnego młodego człowieka pozostawić w tym zwariowanym świecie samego, ale poprzez formację w rozmaitych grupach parafialnych, chcemy mu pomóc w rozwoju osobistym i duchowym, w pogłębieniu i odnalezieniu swojego miejsca w Kościele, chcemy pomóc mu nadać jego młodemu życiu większy sens. Dlatego zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnej przygody w ramach Liturgicznej Służby Ołtarza, Dzieci Maryi i Młodzieży Franciszkańskiej.
Siostry i Bracia, te grupy młodzieżowe, które działają przy naszej parafii, to jest pole, na którym nasi młodzi parafianie mają szeroką przestrzeń działania, ale tak jak powiedziałem wcześniej, oprócz stowarzyszeń i grup, potrzeba także miejsc, gdzie będą mogły odbywać się inicjatywy kulturalne i społeczne dla młodzieży. Takie też miejsce chcemy stworzyć przy naszym klasztorze. Miejsce, w którym ci młodzi ludzie będą mogli się razem spotkać, odprężyć, ale też przeżywać swoją formację i podejmować różne inicjatywy. Mamy ambitne plany, chcemy konkretnie wyremontować salkę żółtą i przerobić ją na parafialny klub młodzieżowy. Rodzą się już propozycje nazw, tego, jak miałby ten klub wyglądać, ale żeby móc ów plan zrealizować, potrzebne są środki finansowe. Dlatego też nasza młodzież podjęła się własnoręcznego wykonywania wieńców na Uroczystość Wszystkich Świętych, które są dzisiaj rozprowadzane na korytarzu przy salce żółtej i czerwonej. Dochód ze sprzedaży tych wieńców będzie przeznaczony na remont salki żółtej i zorganizowanie w niej wspomnianego klubu. Mamy świadomość, że zebrane środki nie wystarczą, by obrany przez nas cel zrealizować od razu, dlatego myślimy już nad kolejnymi inicjatywami, które pomogą nam go osiągnąć w niedalekiej przyszłości. Po cichu też liczymy, że może znajdzie się jakiś sponsor… Kto wie, może nie jest to wcale irracjonalne marzenie... Przecież dla Boga nie ma rzeczy nie możliwych…
Siostry i Bracia, podsumowując. Święty Paweł w swoim drugim liście do Tymoteusza pisze przepiękne słowa: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy Go umiłowali. Klub Młodzieżowy, który chcemy otworzyć, a w którym będzie miała się odbywać formacja Liturgicznej Służby Ołtarza, Dzieci Maryi i Młodzieży Franciszkańskiej ma być takim miejscem, w którym będzie wzrastała wiara, nadzieja i miłość młodego pokolenia. Amen - Pomóżmy im zrealizować ich marzenie…
Homilia wygłoszona 27 października 2019 r.
Niedziela, Rok C, I. Trzydziesty tydzień okresu zwykłego
Do czytań: Syr 35, 12-14. 16-18 | Ps 34 (33), 2-3. 17-18. 19 i 23 | 2Tm 4, 6-9. 16-18 |
Łk 18, 9-14
opr. ac/ac