Homilia na Wielki Czwartek
W dniu, którego pamiątkę obchodzimy dzisiaj, Jezus dał kapłanom i wiernym to, co najważniejsze dla nich — zostawił siebie w sakramencie kapłaństwa i w sakramencie Eucharystii. Poza darem życia nic większego Bóg nam nie mógł dać. To właśnie w Wieczerniku, w Wielki Czwartek Jezus nakazał ludziom służyć sobie nawzajem i stał się Sługą — będąc obecnym dla nas w każdej chwili. Kapłaństwo to przecież służba Bogu i ludziom — kto o tym zapomina stawia siebie poza Jezusem, bo przecież On do pierwszych kapłanów — Apostołów powiedział: „dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.
Dziś więc kapłani dziękują za Chrystusowe kapłaństwo; dziś przypominają sobie, jakie ono jest i jakie być powinno; dziś może też weryfikują swoje kapłaństwo wobec Boga w katedrze, ponawiając kolejny raz kapłańskie przyrzeczenia. I kolejny raz uświadamiają sobie, jaki wielki dar otrzymali w tym sakramencie — dar dawania Boga innym i dar jednania z Bogiem innych. „To czyńcie na moją pamiątkę” — mówi Jezus do kapłanów, a przez nich do nas wszystkich: wszyscy mamy „to czynić na pamiątkę”, posługując się uświęconymi dłońmi kapłanów.
Pamiętajmy o tym, że kapłaństwo i Eucharystia — to jedna wielka Tajemnica, którą Bóg oddał w kapłańskie, ludzkie ręce. I wcale nie po to, byśmy tę Tajemnicę analizowali, starając się zrozumieć, ale byśmy przyjęli ją jako Jego dar, w którym jest On — Bóg i Człowiek zarazem.
Skąd nam to szczęście niewysłowione,
Że Bóg pokarmem naszym się stał
(pieśń)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.