Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Homilia na rozpoczęcie rekolekcji dla młodzieży

Jędrzej Róg OFM

Pozwól sobie wejść w ciszę…

Pozwól sobie wejść w ciszę… - foto
Autor/źródło: Pixabay, lulek41

Kochani!

Przyjechaliście tutaj, aby przeżyć święty czas rekolekcji. Pan Jezus wita was przepięknymi słowami, mówi: "Ojciec mój działa i Ja działam". A więc, jeśli tylko będziesz chciał, jeśli otworzysz swoje serce i pozwolisz Panu Bogu działać – to będą to owocne rekolekcje.

Już od samego początku zechciej wejść w te rekolekcje bardzo konkretnie. Zatem zachęcam was do ciszy. Ona nie jest obowiązkowa. Będzie można rozmawiać, ale zobaczcie, że Ewangeliści podają, iż Pan Jezus co jakiś czas usuwał się na bok, wychodził w góry, by pobyć sam na sam z Ojcem. Pan Jezus szukał odosobnienia, szukał ciszy, by się modlić.

Cisza sprzyja przeżywaniu rekolekcji. To jest czas dla Ciebie, to jest czas dla Boga – pobądź sam na sam z Jezusem w ciszy. Potem wieczorem, będzie czas na pogaduchy, by sobie porozmawiać, podzielić się swoim przeżywaniem tego czasu itd. Zachęcam do ciszy w ciągu dnia. Nie tylko do milczenia, ale zrezygnowania z telefonu, Internetu, muzyki. Podaruj sobie ciszę.

Zaprawdę powiadam wam: Syn Boży dokonuje wielkich dzieł, dokonuje cudów w ciszy… Jak będziesz rozbiegany, rozgadany, nie będzie mógł dla Ciebie niczego uczynić, choć bardzo by chciał... Kto słucha słowa Bożego, i wierzy w Tego, który posłał Jezusa, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przejdzie do życia.

Nie ma więc co się oglądać na innych… Jesteś tutaj po to, by słuchać słów Jezusa, by uwierzyć w Niego i w Tego, który Go posłał – Ojca. Ci, którzy usłyszą, żyć będą. Zatem słuchaj. Wyobraź sobie, że niema tutaj nikogo. Jesteś tylko ty i Jezus. Oczywiście nie wystarczy tylko słuchać. Trzeba usłyszeć!

By usłyszeć, trzeba słuchać sercem, trzeba jakby „spuścić” słowo Boże do samej głębi swego serca. Więc pozwól sobie wejść w ciszę i słuchaj… To nie jest łatwe. Ale warto to zrobić.

14 marca 2018 r. Środa, Rok B, II. Czwarty tydzień Wielkiego Postu. Do czytań: Iz 49, 8-15 | Ps 145 (144), 8-9. 13-14. 17-18 | J 5, 17-30


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa Wielki Post rekolekcje Jezus cisza
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W