Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: Kościół, ekumenizm i ekologia

Bartłomiej I,  Justin Welby

Odpowiedzialność moralna

Środowisko i zdrowie [19 czerwca 2015]Dokonany przez L'Osservatore Romano przekład artykułu — zatytułowanego Climate Change and Moral Responsibility — napisanego przez patriarchę Ekumenicznego i prymasa Wspólnoty anglikańskiej, zamieszczonego na łamach «The New York Times» 19 czerwca 2015 r.


We wtorek [23 czerwca] brytyjskie pismo «The Lancet» opublikuje historyczny raport, który uwydatni niezbywalny i niezaprzeczalny związek między zmianami klimatycznymi i ludzkim zdrowiem. Głęboko doceniamy przesłanie nadziei zawarte w tym raporcie, który potwierdza, że zmiany klimatyczne są czymś więcej niż prostym wyzwaniem technicznym lub finansowym (dokładnie tak jak powiedział Papież Franciszek w swojej encyklice w czwartek) i uwypukla element zdrowia w debacie o zmianach klimatycznych. Faktycznie, główną przesłanką opracowania komisji «The Lancet» jest fakt, że stawienie czoła zmianom klimatycznym mogłoby stać się największą szansą dla zdrowia w XXI w.

Oprócz ukazania efektów zmian klimatycznych musimy dokonać analizy problemu u jego korzeni. W ten sposób odkryjemy, że korzyści wynikające z wzięcia na siebie moralnej odpowiedzialności i podjęcia natychmiastowych środków — nie tylko w kwestiach związanych ze zdrowiem, lecz również w sprawach związanych ze światową gospodarką i polityką globalną — są o wiele większe niż cena za pozostawanie w stanie obojętności i bierności. Tak więc to ten właśnie istotny związek zostaje dowiedziony w sposób definitywny i autorytatywny przez raport «The Lancet». Mówiąc krótko, pokazuje on, że nasza odpowiedź na zmiany klimatyczne — zarówno w zakresie ich łagodzenia, jak i dostosowania się do nich — zmniejszy ludzkie cierpienie, chroniąc jednocześnie różnorodność i piękno Bożego stworzenia dla naszych dzieci. Wielkoduszny i obfity świat stworzony przez Boga, który często uważamy za rzecz oczywistą, jest darem dla wszystkich stworzeń i tego, co żywe. Dlatego musimy dać pewność, że zasoby naszej planety są — i będą dalej — wystarczające, by wszyscy mieli życie w obfitości.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: globalizacja etyka ekologia środowisko naturalne Bartłomiej I globalne ocieplenie zmiany klimatyczne Justin Welby

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W