Fragment książki z serii "Pierwsza pomoc" - jak radzić sobie w wymagających, trudnych sytuacjach życiowych
ISBN: 978-83-7492-130-5
Ilość stron: 48
Treść książki:
Piętnastoletni Ken Meyers ma już dość. Żyje w ciągłym konflikcie ze swoimi rodzicami. Mówi, że oni go nigdy nie słuchają i nieustannie krytykują — wręcz czuje się jak obcy we własnym domu. Co więcej, nie najlepiej układają się też jego stosunki z najbliższym kumplem Toddem, który w ich przyjaźni jest skupiony wyłącznie na sobie. Jak można zaradzić takiej sytuacji?
Czy znasz takich uczniów jak Ken, skłóconych z innymi ludźmi, szczególnie z rodzicami? Co możesz powiedzieć lub zrobić, żeby pomóc takim osobom? Czego oni potrzebują w takich chwilach najbardziej? Podpowiedź znajdziesz w tej książeczce z serii PIERWSZA POMOC. Dowiesz się z niej, jak stać się dla swoich przyjaciół prawdziwym źródłem otuchy i wsparcia w ich zmaganiach z życiem.
A jeśli sam właśnie uświadomiłeś sobie, że w związkach z innymi ludźmi jesteś uwikłany w mnóstwo konfliktów, z tej broszury dowiesz się, jak zażegnywać konflikty, nie zrywając relacji. Co więcej, odkryjesz, jak doświadczać pociechy, zachęty i wsparcia, których potrzebujesz, zarówno od Boga, jak i od przyjaciół.
Czy twoje stosunki z rodzicami przypominają relacje w domu Kena? Czy wydaje ci się, że dosłownie w niczym nie możecie się zgodzić? Czy słyszysz w domu o wiele więcej uwag krytycznych niż pochwał? Czy mama i/lub tata denerwują cię, krytykując twój wygląd, twoje maniery (lub ich brak), twój pokój, twoją muzykę, twoich przyjaciół, twoje stopnie lub zainteresowania? Czy rodzice chętnie przyłapują cię na tym, że zrobiłeś coś złego, a prawie nigdy nie zauważają twoich właściwych działań? Czy wasze rozmowy często zmieniają się w kłótnie lub pojedynki na siłę głosu? Czy wygląda na to, że rodzice bardziej interesują się twoimi braćmi lub siostrami niż tobą? Czy czasami zastanawiasz się, czy oni naprawdę cię kochają? W niektórych rodzinach konflikty pomiędzy dzieckiem a rodzicem mogą być tak poważne, że można je opisać jako patologiczne. Niektórzy rodzice zaniedbują podstawowe potrzeby swoich dzieci: potrzebę schronienia, wyżywienia, ubrania, opieki medycznej, kształcenia itp. Kłótnie przechodzą w ataki fizyczne lub uwłaczające wyzwiska. Dzieci żyjące w takich domach powinny zgłaszać odpowiednim władzom przypadki przemocy fizycznej, seksualnej lub psychicznej, gdyż stwarza ona bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Zgłoszenie takich dewiacji jest zgodne z wolą Bożą.
W wielu domach jednak, tak jak u Kena, rodzice nie dopuszczają się patologicznych zaniedbań ani przemocy. Przeciwnie, chrześcijańscy rodzice Kena dobrze troszczą się o jego podstawowe potrzeby. Ani Ken, ani jego siostra nie doświadczają też z ich strony przemocy fizycznej ani seksualnej. Rodzice ci jednak mogą być winni lekceważenia wielu mniej oczywistych, psychicznych potrzeb Kena. Tak może być też w twojej rodzinie. Być może rodzice zapewniają ci całkiem bezpieczne, zdrowe środowisko życia i ogólnie dbają o twoje dobre samopoczucie fizyczne, ale ciężko ci jest dojść z nimi do ładu, gdyż wydają się nie rozumieć, że, aby czuć się kochanym i akceptowanym, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko dachu nad głową i trzech posiłków dziennie.
A jak jest z innymi ważnymi dla ciebie relacjami międzyludzkimi? Czy któreś z nich wyglądają tak jak „przyjaźń” Kena z Toddem? Czy bywa tak, że przez tydzień jesteś z kimś w świetnych stosunkach, a w następnym tygodniu, z powodu jakiegoś konfliktu, czujecie się jak obcy albo wrogowie? Niezależnie od tego, czy ścierasz się z rodzicami, z przyjaciółmi, czy z jeszcze innymi osobami, sedno problemu pozostaje takie samo: masz pewne istotne potrzeby psychiczne, a kiedy one nie są zaspokajane, narastają konflikty. Jeżeli to, co napisaliśmy powyżej, opisuje któreś z twoich relacji międzyludzkich, ważne jest, żebyś zrozumiał trzy rzeczy. Po pierwsze, użyteczne będzie dla ciebie wiedzieć, dlaczego ludzie zaniedbują niektóre twoje potrzeby. Po drugie, musisz rozpoznać szczegółowo te swoje potrzeby, których inni nie zauważają lub które lekceważą. Po trzecie, ważne jest, żebyś zrozumiał, jak rozmawiać z rodzicami lub z innymi osobami o swoich potrzebach. Ta książeczka pomoże ci we wszystkich tych trzech obszarach.
opr. mg/mg