Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Giuseppe Maiolo

Porady psychologa

Poradnik pomocny w życiu


stron: 208
format 130 x 210 mm
ISBN 978-83-7485-066-7
Jak lepiej rozumieć siebie i innych, jak radzić sobie z problemami, jakie niesie nam codzienne życie? Jak w praktyczny i prosty sposób może nam pomóc psychologia? Jako dyscyplina badająca ludzkie zachowania, daje nam możliwość znalezienia i wyjaśnienia sensu, tego co robimy, nawet wówczas, kiedy może nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomaga nam zrozumieć nasze doznania i doświadczenia. Nie pretenduje do formułowania prawd absolutnych, a jedynie przedstawia możliwe interpretacje tego, co dzieje się w nas i wokół nas. W życiu codziennym psychologia pomaga nam odnaleźć nić prowadzącą poza przestrzeń pozorów po to, abyśmy mogli poznać się lepiej.FRAGMENT:

Wprowadzenie

Podjęcie tematu psychologii pomocnej w życiu nie oznacza usiłowania zamknięcia egzystencji w książce; chciałbym uniknąć posądzenia o takie zamiary. Jest to jedynie próba stworzenia słownika zjawisk i chwil, z jakimi stykamy się w codziennym życiu, tak aby, ogarniając je pełnym zrozumienia spojrzeniem, wskazać ich możliwe znaczenia.

Są to zatem słowa klucze przydatne do lektury, do pewnej refleksji czy porównania.

Psychologia jako dyscyplina badająca ludzkie zachowania, daje nam możliwość nadania sensu temu co robimy i czego doświadczamy, temu co przeżywamy świadomie i co dzieje się z nami choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie chodzi wcale o stwierdzenia niepodważalne ani o prawdy absolutne, lecz tylko o możliwe interpretacje naszego sposobu bycia i działania, percepcji i doświadczania. Człowiek jest rzeczywistością złożoną, podlegającą bezustannym przemianom, nigdy zaś konglomeratem komórek i organów, emocji i uczuć. Jest systemem, w którym ciało i dusza, materia i duch nie są oddzielone ścisłą granicą. To właśnie ten szczególny i niezwykły splot czyni z każdego człowieka istotę jedyną i niepowtarzalną. Jej ewolucja, jej przemiana, polega właśnie na owym procesie dojrzewania, przez który przejść musi każdy podmiot po to, by stać się „jednostką ludzką, indywidualnością”, nie podzieloną i niepodzielną.

W tym właśnie sensie psychologia, której zadaniem jest jedynie pomóc nam uchwycić i zrozumieć różne części tego systemu, pozwala mi opowiedzieć o rozmaitych aspektach tej przygody, jaką jest nasze codzienne życie.

Książka nie jest traktatem ani abecadłem postępowania, chociaż jej struktura mogłaby na to wskazywać. Jest tylko pretekstem, czy punktem zaczepienia, od którego wyrusza się ku innym drogom poznania, ku innym, głębszym i pełniejszym przemyśleniom. Nie pragnie nikogo pouczać ani oferować magicznych formuł na życie.

W napisaniu jej pomógł mi mój zawód, który zapewnia przede wszystkim bezpośredni kontakt z innymi. A jeszcze bardziej przydało mi się to, czego nauczyłem się od osób, które napotykałem na mojej drodze i od pacjentów, którzy prosili mnie o pomoc, by nadać sens cierpieniu, a jednocześnie pozwolili mi zrozumieć mnie samego i moje osobiste doświadczenia. Dziękuję im wszystkim i każdemu z osobna, ponieważ wiem, że to właśnie im zawdzięczam przyswojenie sobie wielu życiowych spraw.

Na moją wdzięczność zasługują także Biancamaria Ferraro, za cenne sugestie i uważną lekturę rękopisu, oraz moja żona Giuliana Franchini, za cierpliwe dotrzymywanie mi towarzystwa w tej podróży i wspomaganie w korygowaniu kursu za każdym razem kiedy go gubiłem. Bez ich wsparcia ta książka nie byłaby taka sama. Jestem wreszcie wdzięczny czytelnikom, który będą mieli cierpliwość zapoznać się z nią.


GIUSEPPE MAIOLO - dziennikarz, pisarz, psycholog - urodził się w Veronie, mieszka i pracuje w Bolzano. Jest psychoterapeutą o nastawieniu zgodnym nauką z Carla G. Junga, zajmuje się dorosłymi i młodzieżą, prewencją zaburzeń zachowania w okresie adolescencji oraz kształceniem rodziców. Kieruje czasopismem "Nuove tendenze nella psicologia". Jest koordynatorem naukowym Ośrodka Wieku Dojrzewania Stowarzyszenia "Germoglio" w Bolzano, a także odpowiedzialnym za projekt naukowy Università della Famiglia Fundacji Exodus. W swoim dorobku pisarskim posiada wiele artykułów i książek o charakterze popularnonaukowym.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: psychologia zachowanie życie sens człowiek psycholog Porady
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W