Jak podejmować decyzje?

Spis treści i wstęp p.t. "Mam pewien problem"

Jak podejmować decyzje?

Stefan Kiechle

JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE?

ISBN: 978-83-60703-26-7

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007



Spis treści
1. "Mam pewien problem" 7
Sytuacje wyboru 9
Serce a rozum 12
Problem czasu 15
Pytanie o wolę Bożą 17
2. Życie i nauka św Ignacego Loyoli 20
Święty Ignacy a świat współczesny 21
Postawa "obojętności" 23
Wolność od 26
Wolność do 30
Trzy sposoby dokonywania wyboru 32
"Rozeznawanie duchów" 35
3. Kryteria dokonywania wyboru 38
Ignacjańskie "bardziej" 39
Pierwsze z głównych kryteriów: większy owoc 43
Drugie z głównych kryteriów: większe pocieszenie 45
Zaangażowanie dla innych czy dla siebie? 47
Kariera "na odwrót": ubóstwo jako kryterium wyboru? 49
4. Metody podejmowania decyzji 55
Milczenie i modlitwa 56
W kierunku większej wolności 60
Ćwiczenia z wykorzystaniem wyobraźni 64
5. Problemy związane z podejmowaniem decyzji 71
Rewizja wcześniejszych decyzji 71
"Pułapki" i problemy psychiczne 75
Podejmowanie decyzji w czasie kryzysu albo pod presją czasu 77
Gdy w motywach panuje chaos 82
6. Dziesięć wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, podejmując decyzję 86

1. "Mam pewien problem"

Muszę podjąć decyzję. Teraz. Od tego zależy moje dalsze życie. Nie potrafię się jednak zdobyć na żadne rozstrzygnięcie i to doprowadza mnie do rozpaczy. Raz skłaniam się ku jednej, raz ku drugiej możliwości, a wciąż odkrywam kolejne. Wszystko jest takie skomplikowane, pogmatwane. Jeśli się teraz określę, nie będę mógł się wycofać. Jedno mnie kusi, drugie nie daje mi spokoju. Chciałbym, żeby sprawa została jak najdłużej otwarta. Po prostu potrzebuję więcej czasu. Najpierw chciałbym być co do siebie zupełnie pewien. Dlaczego ta decyzja nie może po prostu jeszcze trochę poczekać? Naciskają na mnie. Wkrótce będę musiał powiedzieć, czego właściwie chcę. Moi przyjaciele doradzają mi bardzo różne rzeczy, więc ich pomoc też nie na wiele się zdaje. Każda z opcji budzi we mnie pewne obawy. Próbowałem się modlić i medytować; trochę mnie to uspokoiło, ale właściwie nie doprowadziło do żadnych nowych wniosków. Rozumem też daleko nie zajdę, ponieważ zawsze można znaleźć argumenty za i przeciw. A czas ucieka. Jestem coraz starszy. Jeśli teraz nie powiem "tak", wszystko przepadnie. Ale jeszcze nie potrafię się zdobyć na żadne rozstrzygnięcie. Boję się podjęcia ostatecznej decyzji!

Podejmowanie decyzji jest koniecznością.

W tej książce będzie mowa o osobistych wyborach, na przykład kierunku studiów, zawodu, miejsca pracy; decyzjach, czy przeżyć życie z tym partnerem (partnerką), czy nie; dylematach, czy w ogóle planować życie wspólnie z drugą osobą, czy pozostać samotnym; postanowieniach w sprawie miejsca zamieszkania i sposobu spędzania wolnego czasu; wyborach tego lub innego związku albo społecznego, politycznego lub religijnego zaangażowania; odpowiedziach na pytanie, czy pewne rzeczy lepiej rozstrzygnąć od razu, czy lepiej poczekać; i o niezliczonych małych, codziennych decyzjach, które przecież wpływają na nasze życie, tworzą je i kształtują. Wielu ludziom z trudem przychodzi rozstrzyganie takich czy innych spraw. Jeśli ktoś podąża lub choćby tylko próbuje podążać drogą duchową, może sobie postawić pytanie, czy (i jak) przeżywana przez niego duchowość (lub choćby jej zaczątek) doprowadzi go do dobrych i "właściwych" decyzji. Co to jest właściwa decyzja? Jak znaleźć odpowiednie kryteria, aby to ocenić? Czy istnieją metody albo nawet pewnego rodzaju techniki, które mogłyby ułatwić rozważenie i dokonanie odpowiedniego wyboru? Jakie błędy można popełnić i jak ich uniknąć? Kiedy rozstrzygnięcie nie budzi wątpliwości?

O takich i podobnych problemach będzie ta książka, która kierowana została przede wszystkim do ludzi poszukujących na drodze duchowej i utrzymana w tradycji św. Ignacego Loyoli, który zawsze uchodził za specjalistę od tych spraw. Został mu poświęcony jeden z rozdziałów stanowiący jednocześnie tło dla dalszych rozważań nad kryteriami i metodami wyboru. Osobny rozdział traktuje o często pojawiających się trudnościach. Na końcu znajdują się wskazówki, które stanowią swego rodzaju podsumowanie książki i mogą pomóc w jej praktycznym zastosowaniu. Wróćmy jednak do problemów, jakie wiążą się z podejmowaniem decyzji.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama