Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Niezawodna miłość

(ks. Marek Dziewiecki, eSPe, Kraków 2007)Niemal wszyscy zgadzają się z twierdzeniem, że los poszczególnych ludzi oraz całych narodów zależy od tego, czy potrafimy kochać i czy jesteśmy w stanie przyjmować miłość od tych, którzy nas kochają. Zasadnicze różnice zdań pojawiają się wtedy, gdy próbujemy określić, czym jest miłość i co stanowi jej istotę. Nie ma chyba drugiego takiego słowa w słowniku słów najważniejszych, które byłoby interpretowane w aż tak odmienny sposób, że poszczególne interpretacje wzajemnie się wykluczają. Z tego powodu bardzo cenne są te publikacje, które porządkują i precyzują znaczenie słowa miłość. Do takich właśnie publikacji należy najnowsza książka ks. Marka Dziewieckiego pod tytułem Niezawodna radość (eSPe, Kraków 2007).

Prezentowana książka składa się z ośmiu rozdziałów. W pierwszym rozdziale Autor demaskuje najbardziej niebezpieczne błędy w rozumieniu miłości oraz stwierdza, że wypaczona miłość zawsze zawodzi i rozczarowuje. Ks. M. Dziewiecki wskazuje na fakt, że w naszych czasach miłość najczęściej bywa mylona z seksualnością, uczuciem, tolerancją, akceptacją, «wolnym związkiem» i z naiwnością. Pożądanie prowadzi do przemocy, a zakochanie do bolesnej zazdrości i egoistycznego skupiania się na własnych potrzebach. Naprawdę kochać to pomagać drugiej osobie, by codziennie stawała kimś większym od samej siebie. Rozwój człowieka ku świętości nie ma przecież granic. Rozdział drugi ukazuje Boga, który nie tylko kocha, ale który JEST Miłością. Nikt z ludzi miłością nie jest i dlatego jedynie Bóg może nauczyć nas kochać w sposób odpowiedzialny i wierny, a zatem w taki sposób, w jaki On pierwszy nas pokochał. Kolejne rozdziały omawianej książki ukazują istotę miłości w relacji człowieka do Boga, do samego siebie i do bliźniego, a także w relacji kobieta - mężczyzna. Ostatnie dwa rozdziały dotyczą owoców miłości, z których dwa najważniejsze to wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa w życiu doczesnym oraz przyjęcie łaski zbawienia na całą wieczność.

Cenną pomocą w lekturze książki są trafne i precyzyjnie sformułowane sentencje, którymi Autor wprowadza Czytelników w tematykę danego rozdziału i które jednocześnie są streszczeniem zagadnień poruszanych w poszczególnych fragmentach omawianej publikacji. Tytułem przykładu warto przytoczyć niektóre z tych sentencji: Mylić miłość z tym, co miłością nie jest, to tak, jakby mylić życie ze śmiercią. Miłość nie jest Bogiem, lecz Bóg jest Miłością, gdyż żeby kochać, trzeba być osobą. Człowiek dojrzały kocha każdego, osobiście wiąże się z tymi, którzy też potrafią kochać i zdecydowanie broni się przed krzywdzicielami. Chrystus zbawia nie przez to, że cierpi, ale przez to, że kocha i uczy kochać. Z pewnością atutem omawianej publikacji jest ponadto staranna i piękna szata graficzna. Miłość w nierozerwalny sposób łączy się przecież nie tylko z dobrem i prawdą, ale też z pięknem.

„Niezawodna miłość” to książka, która przypomina nam o tym, że w sposób najbardziej dojrzały kochają ludzie święci, gdyż oni uczą się miłości bezpośrednio od Boga, który JEST Miłością! Kochać to stawać się dobrowolnym darem, a nie naiwną czy bezradną ofiarą. Kochać mądrze to także uczyć kochać. Na koniec warto zachęcić do przeczytania pozostałych trzech książek, które dotychczas ukazały się w serii „Mądrość, która kocha”. Dwie z nich — „Niezawodna wiara” oraz „Niezawodna nadzieja” są również autorstwa ks. Marka Dziewieckiego. Autorką trzeciej z nich, zatytułowanej „Niezawodna radość”, jest Magdalena Korzekwa, znana wielu telewidzom z programu „Ziarno”, w którym występowała w latach 2001-2005. Wszystkie publikacje z powyższej serii odsłaniają nam fascynujące piękno dojrzałego chrześcijaństwa, które jest sztuką życia w świętej, czyli radosnej wierze, nadziei i miłości.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tolerancja świętość seksualność relacja kochać poczucie bezpieczeństwa niezawodna miłość

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W