Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jak znaleźć tego jedynego i samej się nie zgubić

Jason i Crystalina Evert

Starszy-Mądrzejszy

Jeśli chodzi o różnicę wieku w związku, im starsza para, tym mniejsze ma to znaczenie. Nikomu raczej nie przeszkadza, jeśli trzydziestosześciolatek spotyka się z  trzydziestolatką. Ale kiedy siedemnastolatek ugania się za trzynastolatką, mamy problem. Złota zasada brzmi — jeśli podoba ci się starszy mężczyzna, zadaj sobie jedno pytanie: Czy pomyślałabym o spotykaniu się z facetem, który jest w moim wieku, gdybym to ja była w jego wieku?

Jeśli na samą myśl ogarnia cię pusty śmiech, lepiej zakończ tę relację, zanim na dobre w nią wejdziesz.

„Coś mnie przy nim trzyma”, tłumaczyła nam Madison, opowiadając o tym, że nie potrafi zakończyć niezdrowego związku ze starszym chłopakiem. „Może chodzi po prostu o  to, że mogę powiedzieć: «jestem z  kimś». Szukam współczucia i  miłości, powiernika, kogoś, kto mnie przytuli, da poczucie bezpieczeństwa i będzie się o mnie troszczył”.

Mężczyźni, którch powinnaś
unikać jak ognia

  1. Ciepło-Zimniak
  2. Trudne Dziecko (znany również jako Nietentego)
  3. Chodzący Hormon
  4. Piękny Lolo Zabójca
  5. Kontroler
  6. Starszy-Mądrzejszy
  7. Chamidło
  8. Zdradziecki Wyciskacz Łez

Zauważyłaś może, że wszystko, do czego Madison dążyła w związku (współczucie, miłość, powiernictwo, ktoś, kto przytuli, da poczucie bezpieczeństwa i będzie się o nią troszczył), to rzeczy, które powinien zapewnić córce ojciec. Nie zaskoczyło nas więc, gdy dowiedzieliśmy się, że Madison nieustannie szuka wszystkich tych rzeczy od czasu, kiedy ojciec opuścił ją, gdy była jeszcze malutka. Nawet jeśli ojciec jest obecny fizycznie, może pozostawać emocjonalnie zdystansowany. Kiedy dziewczyna nie otrzymuje afirmacji ze strony mężczyzn w swoim domu, znajdzie się w siódmym niebie, gdy doświadczy jej od kogokolwiek. Jeśli znajdzie oddanego jej mężczyznę, szybko ofiaruje mu serce.

A oto opinia eksperta:

Pierwszy główny skutek coraz częstszego braku ojca w rodzinie to coraz więcej chłopców z pistoletami. Kolejny — to więcej dziewczyn w ciąży (...). Ojciec odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu stylu zachowań seksualnych u córki oraz jej rozumienia więzi pomiędzy mężczyzną a kobietą. Miłość i zaangażowanie ojca budują w córce pewność siebie co do własnej kobiecości i przyczyniają się do tworzenia w niej poczucia, że jest warta miłości. To uczucie bycia wartą miłości daje młodym kobietom większą świadomość autonomii i niezależności w późniejszych relacjach z mężczyznami9.

Dziewczyna powinna móc podziwiać swojego ojca i porównywać wszystkich innych mężczyzn do niego. To pomaga w odsiewaniu problematycznych mężczyzn, bo córka wie, jak powinna być traktowana. Oprócz dobrego przykładu, miłość ojca daje jej też siłę. Pewna nastolatka z Brazylii łamanym angielskim podzieliła się z  nami swoimi przemyśleniami na temat swojego taty: „Mój ojciec jest moim lustrem, moją podstawą, jest dla mnie wszystkim. Bardzo go kocham”. Pewna dwudziestoczterolatka napisała podobnie:

Kiedy zrywa ze mną chłopak, bo nie zgadzam się na pójście z nim do łóżka, a on musi wiedzieć, czy do siebie pasujemy, łatwo zwątpić w samą siebie. W takich chwilach naprawdę nic nie zastąpi tego niskiego męskiego głosu w słuchawce10.

Kiedy dziewczynie brakuje tego „niskiego męskiego głosu” kochającego taty i gdy czuje się ona niedoceniana przez swojego ojca, będzie szukała męskiej aprobaty gdzie indziej. Niebezpieczeństwo tkwi w tym, że starsi mężczyźni, którym zazwyczaj brak umiejętności społecznych, aby poderwać kobietę w swoim wieku, wiedzą, jak sprawić, żeby młodsze dziewczyny czuły się chciane. W świecie, w którym każdy billboard i okładka czasopisma dają dziewczynie odczuć, że nie jest dość śliczna, wspaniale jest spotkać mężczyznę, dla którego jest się atrakcyjną. To, z czego dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że prawdopodobnie nie kocha tego chłopaka. Kocha uczucie bycia chcianą, bo czasem nawet ona sama siebie nie chce.

Pewien badacz stwierdził, że dziewczyny niemające kontaktu ze swymi ojcami często zadają sobie pytania typu: „Co mam zrobić i kim mam być, żeby znaleźć mężczyznę, który mnie nie porzuci, tak jak robili to już mężczyźni w życiu moim i mojej matki?”11. Pod wpływem głębokiego lęku przed porzuceniem może zadowolić się fatalnym związkiem; albo ze strachu, że nic lepszego już jej w życiu nie czeka, albo z braku nadziei, że na to zasługuje, nawet gdyby pojawiło się coś lepszego.

Pewna młoda kobieta napisała nam o swoich licznych trudnościach, między innymi o  niedostępnym, agresywnym ojcu, którego trudno jakkolwiek zadowolić:

Zdałam sobie sprawę, w co się wpakowałam na skutek swojej relacji z ojcem: w pragnienie zadowalania innych i spodziewania się, że to oni mnie wypełnią. Uświadomiłam sobie, że gdybym nie podjęła świadomej decyzji o zmianie postępowania, pozwalałabym chłopakom na robienie tych samych rzeczy, które robił mój ojciec. Wiedziałam, że jeżeli czegoś z tym nie zrobię, to zrobię wszystko, żeby zadowolić chłopaka i utrzymać przy sobie jego, tak zwaną, „miłość”.

Jason: Historie podobne do tej dają nam wprawdzie pewien wgląd w powody, dla których niektóre młode kobiety wolą starszych mężczyzn. Nie wyjaśniają jednak, dlaczego związek ze Starszym-Mądrzejszym nie jest dobrym rozwiązaniem. Mówiąc najogólniej, starsi mężczyźni wiedzą o jednej bardzo ważnej rzeczy: młode dziewczyny chętniej godzą się na bliskość fizyczną, bo zależy im na zdobyciu męskiej aprobaty. Pewna uczennica szkoły średniej powiedziała mi, że ostatnio słyszała, jak jeden z uczniów ostatniej klasy w jej szkole mówił do kolegi: „Zaliczyliśmy już wszystkie czwarto- i trzecioklasistki. No to bierzemy się za rozdziewiczanie drugiej i pierwszej klasy!”. Z pewnością większość mężczyzn nie jest pozbawiona sumienia. Ale ci, którzy go nie mają, wiedzą, jak zbajerować dziewczynę: dać jej czułość i uwagę. I stopniowo zdobywają zaufanie kobiety, jednocześnie niszcząc jej niewinność.

Pewien czwartoklasista, zapytany przez „New York Times” o to, kto z kim utrzymuje przelotne kontakty seksualne na jego campusie, stwierdził, że głównym celem były pierwszo- i  drugoklasistki. „Niektóre dziewczyny z czwartej klasy nawet na nas nie spojrzą, ale te z pierwszej i drugiej patrzą na nas jak na bogów. Którymi, oczywiście, jesteśmy, więc to dobre określenie”12. Naprawdę, nie mam pojęcia, dlaczego te starsze dziewczyny nie zaszczycą ich nawet spojrzeniem.

Nasze uprzedzenia wobec umawiania się dziewczyn ze starszymi od nich chłopakami nie są oparte na teorii. Badania dowodzą, że na cztery nastolatki tracące dziewictwo trzy robią to ze starszym chłopakiem13. Co więcej, u  dziewczyn spotykających się z chłopakami starszymi od nich o dwa lata lub więcej dwukrotnie wzrasta prawdopodobieństwo picia alkoholu, sześciokrotnie zaś — palenia marihuany14.

Z   pewnością nie wszyscy mężczyźni pasują do tego opisu. Jest jednak jeszcze inny problem, który pojawia się w  relacji młodszej dziewczyny ze starszym chłopakiem: mianowicie brak w niej realizmu. Jeśli drugoklasistka z liceum spotyka się z czwartoklasistą, prawdopodobnie następne dwa lata spędzi on bez niej, na studiach. Ponieważ byłoby nierozsądne, gdyby wybrała tę samą uczelnię tylko ze względu na niego, jest możliwe, że spędzą bez siebie nawet sześć lat. W ten sposób nie buduje się fundamentu dla trwałego związku15. Ponieważ jednak młoda dziewczyna zwykle „żyje chwilą”, to nie zadaje sobie trudu, żeby pomyśleć o przyszłości. Nawet nie da sobie czasu, żeby zastanowić się: „Czy kiedy on w przyszłym roku pozna te wszystkie kobiety na studiach, nadal będzie chciał uganiać się za uczennicą?”.

fragment pochodzi z książki:

Jason i Crystalina Evert

Jak znaleźć tego jedynego
i samej się nie zgubić

ISBN: 978-83-7516-735-1
wyd.: Wydawnictwo Święty Wojciech 2015

Spotykanie się ze starszym chłopakiem jest nie tylko niepraktyczne i moralnie niebezpieczne, ale może też być nielegalne. Przepisy prawne dotyczące kontaktów seksualnych różnią się w zależności od stanu, ogólna zasada brzmi jednak, że sypianie z  nieletnią (poniżej szesnastego lub osiemnastego roku życia) jest wbrew prawu16. Jeśli mężczyzna prześpi się z nią, może zostać oskarżony o gwałt w rozumieniu prawnym. Nazywanie go gwałcicielem może zabrzmieć dziwnie, skoro dziewczyna chce to z nim zrobić, ale właśnie jej wiek jest powodem, dla którego tak to się nazywa. Zgodnie z jedną z definicji:

Przepisy dotyczące gwałtu w  rozumieniu prawnym oparte są na założeniu, że młoda osoba może chcieć uprawiać seks, ale nie mieć doświadczenia właściwego osobom dorosłym w rozumieniu prawnym, potrzebnego do dojrzałej decyzji w kwestii podjęcia współżycia seksualnego z konkretną osobą. Dlatego też prawo zakłada, że nawet jeśli nieletni lub nieletnia dobrowolnie podejmują współżycie seksualne z osobą dorosłą w rozumieniu prawnym, ich partner lub partnerka mogli posłużyć się taktyką manipulacji lub oszustwa, przeciwko którym młoda osoba nie wykształciła jeszcze odpowiednich środków obrony lub rozeznania17.

Młodą dziewczynę podnieca zainteresowanie starszego chłopaka. Ponieważ kobiecy mózg dojrzewa dwa lub trzy lata szybciej niż męski, niedojrzałość rówieśników może być dla dziewczyny odpychająca18. Zwłaszcza gdy wejście na „poziom wyżej” okazuje się bardzo ekscytujące. Niemniej jednak młode kobiety powinny mieć świadomość, że dojrzali mężczyźni nie spotykają się z młodszymi dziewczynami. Gdyby mężczyzna był rzeczywiście dojrzały, umawiałby się z kimś w swoim wieku.

9 D. Blankenhorn, Fatherless America: Confronting Our Most Urgent Social Problem, HarperCollins, Nowy Jork 1995, s. 45-46.

10 W. Shalit, A Return to Modesty: Discovering the Lost Virtue, Touchstone, Nowy Jork 1999, s. 7.

11 J. S. Musick, Young, Poor and Pregnant, Yale University 1993, s. 60.

12 B. Denizet-Lewis, Friends, Friends with Benefits and the Benefits of the Local Mall, „New York Times” (30 maja 2004 r.).

13 S. Ryan et al., The First Time: Characteristics of Teens' First Sexual Relationships, „Research Brief ”, Child Trends, Waszyngton (sierpień 2003 r.), s. 2.

14 National Center on Addiction and Substance Abuse, National Survey of American Attitudes on Substance Abuse IX: Teen Dating Practices and Sexual Activity, Columbia University (sierpień 2004 r.), s. 6.

15 Autorzy opisują tu realia amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych młodzi ludzie wyjeżdżają na uczelnie oddalone od siebie o  setki lub tysiące kilometrów, zatem do domów rodzinnych najczęściej przyjeżdżają dwa razy w roku — na wakacje letnie i święta Bożego Narodzenia (przyp. red.).

16 W prawie polskim obowiązuje art. 200. § 1. Kodeksu Karnego: Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 (przyp. tłum.).

17 Zob. www.en.wikipedia.org/Statutory_Rape.

18 L. Brizendine, The Female Brain, Morgan Road Books, Nowy Jork 2006, s. 44.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: panna porzucenie dziewczyna dziewczyny poradnik psychologiczny poszukiwanie męża typy mężczyzn Starszy-Mądrzejszy różnica wieku brak ojca

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W