Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jak znaleźć tego jedynego i samej się nie zgubić

Jason i Crystalina Evert

Chamidło

Mówiąc bardzo oględnie, Chamidło to typ chłopaka, który ma poważny problem z ekspresywnością swojego języka. Trzeba brać pod lupę wypowiadane przez niego słowa, bo mowa mężczyzny wyraża zamiary jego serca. Brzydkie obyczaje Chamidła — wulgarnego chłopaka — mogą objawiać się na kilka sposobów.

Słowa Chamidła mogą świadczyć o  jego błądzącym wszędzie wzroku i niewiernym sercu. Pewna kobieta napisała mi tak: „Szłam ze swoim chłopakiem i znajomymi, kiedy on zobaczył jakąś dziewczynę i zaczął nawijać razem z kumplami, jaka z niej «gorąca» laska. Czułam zupełny brak szacunku dla mnie”. Jeśli chłopak odzywa się w ten sposób przy swojej dziewczynie, można sobie tylko wyobrazić, jak wygląda rozmowa w jego wydaniu, kiedy jej przy nim nie ma! Gdyby jej chłopak był prawdziwym dżentelmenem, nie skomentowałby w żaden sposób mijanej dziewczyny, skierowałby za to uwagę na swoją wybrankę, by tym bardziej upewnić ją o swojej miłości. Tamten jednak nie okazał się na tyle dojrzały. Bardzo możliwe, że już od dawna tak się zachowywał, a ona powinna była najpierw lepiej go poznać, jeszcze zanim zaczęła się z nim spotykać. Może w ten sposób odkryłaby jego prawdziwy charakter (lub brak charakteru) i mogłaby tego wszystkiego uniknąć. Nawet jeśli chłopak nie zdradza jej fizycznie, ona dobrze wie, co dzieje się w jego głowie, kiedy widzi inne kobiety. Jeszcze innym rodzajem Chamidła jest mężczyzna, który wysławia się tak, jakby słownictwo przyswajał ze ścian męskiej toalety. Potrafi opowiadać swojej dziewczynie sprośne dowcipy albo mówić o sprawach związanych z seksem w niedbały i perwersyjny sposób, żeby sprawdzić jej reakcję. Jeśli ona wie, że seks to sprawa wymagająca ogromnego szacunku, i zna zasady postępowania prawdziwego dżentelmena, to niedojrzałość Chamidła będzie dla niej odrażająca.

Jeśli natomiast nie ma o tym wszystkim pojęcia, może nawet nie być świadoma, co taki chłopak robi. Być może pomyśli sobie, że on żartuje. Jego cel jest jednak jasny: napełnić jej umysł zmysłowymi myślami, bo a nuż zainteresowanie rozmową przerodzi się w czyny. Nic nowego: tak samo wyglądało to osiemnaście wieków temu, kiedy wczesnochrześcijański pisarz zauważył: „Nieczysta mowa prowadzi do oswojenia się z nieczystymi czynami”19.

Mężczyźni, którch powinnaś
unikać jak ognia

  1. Ciepło-Zimniak
  2. Trudne Dziecko (znany również jako Nietentego)
  3. Chodzący Hormon
  4. Piękny Lolo Zabójca
  5. Kontroler
  6. Starszy-Mądrzejszy
  7. Chamidło
  8. Zdradziecki Wyciskacz Łez

Ponieważ Chamidłu życie miłe, będzie chciał ukryć tego typu rozmowy przed rodziną dziewczyny. Do takich pogawędek może dochodzić w sytuacji sam na sam, przez telefon, SMS-y albo on-line. Ale bez względu na to, gdzie i w jakiej formie się one odbywają, są poważnym sygnałem ostrzegawczym.

Kolejny rodzaj Chamid ła to mężczyzna, który stosuje słowne zniewagi. Jego ataki zazwyczaj ogniskują się wokół trzech tematów przewodnich: ciała dziewczyny, jej inteligencji lub zachowań seksualnych z przeszłości. Atakując jej inteligencję, atrakcyjność i brak niewinności, krzywdziciel podkopuje poczucie wartości swojej ofiary. Skutkiem tego ona czuje się w dziwny sposób z nim związana, tak jakby nikt inny nie mógł jej chcieć.

Pewna dziewczyna powiedzia ła mi: „Mój chłopak, z którym jestem od dwóch lat, czasem mówi, że jestem gruba albo głupia, a  potem twierdzi, że tylko żartował. Co powinnam zrobić?”. Mężczyzna mówi jej, że za dużo waży, a potem stwierdza, że to był żart? Fantastycznie. Powiedz kobiecie, że jest gruba, a potem każ jej o tym zapomnieć. Może w odwecie powinna zrobić coś, co dorównałoby jego bystremu dowcipowi, na przykład najechać delikwentowi autem na stopę i powiedzieć, że to też był żart? Dlaczego zamiast obrażać swoją dziewczynę i  twierdzić, że to był tylko żart, Chamidło nie powie jej komplementu, podkreślając, że mówi go poważnie?

Powodem, dla którego mężczyzna niszczy samoocenę kobiety, jest jego własny negatywny obraz siebie samego. Kiedy mężczyzna ma niską samoocenę (co może być spowodowane przemocą emocjonalną w jego rodzinie), uczy się wykorzystywania obelg do emocjonalnej manipulacji. Czuje, że zatrzyma cię przy sobie tylko wtedy, kiedy twoja samoocena będzie jeszcze niższa od jego. To nie ma nic wspólnego z tobą, z szerokością twojej talii czy z twoją inteligencją. Ma natomiast wiele wspólnego z jego brakiem pewności siebie i wewnętrznymi zranieniami.

Kobieta, która pozostaje w  takim związku, nieświadomie nagradza zachowanie swojego krzywdziciela i  daje na nie przyzwolenie. Jej obecność uczy go, że stosowanie przemocy wobec kobiet jest w porządku. A ona stara się przekonać samą siebie, że jest między nimi coś, co warto utrzymać.

Jeśli doświadczyłaś przemocy, powinnaś szukać uzdrowienia; jesteś to winna samej sobie. Jeśli chcesz, żeby ktoś ci pomógł, musisz o to poprosić. Jeśli twoim krzywdzicielem jest ktoś z twojej rodziny, nie bój się porozmawiać z kimś spoza domu, kto mógłby ci pomóc. Jak stwierdziła pewna dzielna młoda kobieta w mailu do mnie: „Mam już dość ciągłego gryzienia się w język. Mam już dość siedzenia cicho. Mam dość udawania. Jeśli nie zacznę mówić, nikt mnie nie usłyszy”.

Im dłużej kobieta tkwi w patologicznym związku, tym częściej zaczyna myśleć, że na niego zasłużyła. Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni stosujący przemoc umieją sprawić, że kobieta czuje się winna całej sytuacji. Jego obelgi tylko wzmacniają jej dotychczasowy negatywny obraz samej siebie. Natomiast kobieta o wysokiej samoocenie nie zgodzi się na bycie czyjąś wycieraczką.

fragment pochodzi z książki:

Jason i Crystalina Evert

Jak znaleźć tego jedynego
i samej się nie zgubić

ISBN: 978-83-7516-735-1
wyd.: Wydawnictwo Święty Wojciech 2015

Jak możesz zbudować poczucie własnej wartości? Staraj się podejmować mądre decyzje, przetrwać bolesne chwile i wyjść z tej sytuacji silniejsza. Po pierwsze, zerwij z chłopakiem, który traktuje cię bez szacunku, i na przyszłość unikaj takich mężczyzn. Będziesz zaskoczona, jakie to wspaniałe uczucie. Za każdym razem kiedy odpuszczasz sobie podróbki miłości, jesteś o krok bliżej do tej prawdziwej. Cokolwiek zrobisz, nie pozostawaj w takim związku i nie wracaj do niego powodowana współczuciem, usiłując zbawić mężczyznę od jego problemów emocjonalnych. On musi nauczyć się błogosławić, a nie przeklinać, a nauczy się tego tylko wtedy, gdy zobaczy, że jego podejście kosztowało go utratę przyjaźni i miłości, której pragnął.

Jeśli jesteś w związku, w którym chłopak stosuje przemoc słowną, uświadom sobie, że poprzez samo bycie z nim przyzwalasz mu na takie zachowania. O związkach naznaczonych przemocą mówi się, że za pierwszym razem, kiedy pojawi się przemoc, jesteś ofiarą, natomiast kiedy zdarzy się to po raz drugi — zgłaszasz się na ochotnika. Dlatego też pytanie podstawowe to nie: Czy powinnam go zostawić? Bo  odpowiedź jest oczywista. Naprawdę istotne pytanie brzmi: Co cię podkusiło, żeby tak długo z nim być? Sama musisz sobie na nie odpowiedzieć. Daj sobie trochę czasu, żeby na nowo ustalić własne granice szacunku i miłości. Odpuść sobie tę relację i zachowaj swoje uczucia dla chłopaka, który będzie traktował cię jak księżniczkę.

Jeżeli jakikolwiek mężczyzna robi wszystko, byś poczuła się tak, jakbyś nie mogła trafić lepiej, zrozum, że prawdopodobnie nie mogłaś trafić gorzej. Jeśli chcesz udowodnić takiemu chłopakowi swoją inteligencję, po prostu z nim zerwij.

19Święty Klemens Aleksandryjski, The Teacher, cyt. za: Guiley, The Quotable Saint, s. 44.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: przemoc agresja panna dziewczyna dziewczyny poradnik psychologiczny poszukiwanie męża typy mężczyzn Chamidło niecenzuralne słownictwo

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W