Trzy religie - wiara w jednego Boga

Dlaczego obchodzimy Dzień Judaizmu? Czym jest ta religia i dlaczego jest tak ważna dla chrześcijan?

Trzy religie - wiara w jednego Boga

Oprócz chrześcijaństwa wśród wielkich religii Księgi jest jeszcze judaizm i islam. Ta prawda wybrzmiewa przede wszystkim w styczniu, kiedy katolicy w szczególny sposób poświęcają tym religiom swoją uwagę


Dzień judaizmu za sprawą Konferencji Episkopatu Polski od 1998 r. jest obchodzony w Polsce w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan — w ubiegłym roku obchodzony był po raz 17. Miejscem ogólnopolskich obchodów, których mottem były słowa: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2), był Sandomierz.

To samo źródło

Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Judaizmu rozpocznie się 15 stycznia wspólną modlitwą chrześcijan i żydów w miejscu zagłady, przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau. Główne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Towarzyszy mu hasło: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (ps 34, 5). Kluczowym momentem obchodów będzie modlitwa o godz.17 w katedrze rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej w formie wspólnego nabożeństwa Słowa Bożego z udziałem chrześcijan i żydów. Przewodniczyć jej będzie biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, a słowo powitania wygłosi bp Mieczysław Cisło. Komentarze do czytań biblijnych zaprezentują rabin Stas Wojciechowicz, bp Paweł Anweiler z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego. Homilię wygłosi ks. prof. Łukasz Kamykowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na zakończenie wszyscy odmówią wspólnie „Ojcze nasz”.

Dzień Judaizmu

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości — jak nauczał Jan Paweł II — że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlèika, obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 6 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Warto dodać, że Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i w Austrii.

Dzień Islamu

Od 2001 r. w Polsce w Kościele katolickim obchodzony jest także Dzień Islamu. Został on ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako „dzień modlitw poświęcony islamowi”. Organizuje go Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który wchodzi w skład Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i zajmuje się przede wszystkim dialogiem z islamem. Przewodniczący Komitetu uczestniczy w pracach Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów — jest to jedyna taka organizacja na świecie. Obchody Dnia Islamu są uwieńczeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i dają okazję do ponownej refleksji nad tym, że jednym z najważniejszych zadań każdej religii jest walka o pokój w ludzkich sercach i na całym świecie. W tym roku Dzień Islamu przypada 26 stycznia.

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama