Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jutta Seibert

Leksykon sztuki chrześcijańskiej

Tematy, postacie, symbole

ISBN: 978-83-7442-120-7

wyd.: Wydawnictwo Jedność , Kwiecień 2007
Powrót do indeksu haseł


DRZEWO OLIWNE

W sztuce chrześcijańskiej zawsze zielone, czczone od wieków drzewo oliwne jest symbolem życia wiecznego. Drzewa rajskie, nieokreślone bliżej w Biblii, wyobrażano sobie m.in. jako drzewa oliwne (por.; np. mozaika w absydzie kościoła San Apollinare in Classe). W Starym Testamencie drzewa oliwne występują jako symbole błogosławieństwa, łaski, mądrości Bożej oraz wiary w Boga. W j Apokalipsie św. Jana (Ap 11,4) dwaj Boży świadkowie porównywani są do drzew oliwnych. Chrystus między drzewami oliwnymi - zob.: modlitwa Jezusa w Ogrójcu.

Po potopie gołąb przynosi Noemu do arki gałązkę oliwną. Jest to znak, że ziemia znów stała się przydatna do zamieszkania. Dlatego też gałązka oliwna, szczególnie w dziobie gołąbka, stała się symbolem pokoju i pojednania.

W średniowieczu zarówno drzewo oliwne, oliwka, jak i oliwa z oliwek były symbolami niepokalanej i uzdrawiającej łaski Matki Boskiej.


opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kultura malarstwo błogosławieństwo potop rzeźba Symbole Noe drzewo oliwne sztuka chrześcijańska tematy postacie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W