Klejnot Krakowa

O krakowskim kościele Mariackim po renowacji

Przed Wielkim Jubileuszem Roku 2000, podczas którego Kościół krakowski świętuje milenium powstania, jeden z jego najwspanialszych klejnotów — kościół Mariacki — odzyskał swój dawny blask. Ukończona generalna odnowa bazyliki była największym tego typu przedsięwzięciem od czasów Stryjeńskiego i Matejki.

Kościół Mariacki jest pod każdym względem przykładem duchowej kultury Krakowa. Mówią o tym przede wszystkim znajdujące się tu dzieła sztuki sakralnej, a zwłaszcza nagrobki krakowskich rodzin mieszczańskich, z których fundacji powstała gotycka świątynia. Zachwyca od wieków wspaniałą architekturą, położeniem, niepowtarzalnym o każdej porze roku klimatem. To miejsce historycznych wydarzeń, patriotycznych obchodów, życia religijnego, cel wielkiej rzeszy turystów. Dla krakowian jest to najważniejsza — po katedrze — świątynia miasta.

Podjęta dziesięć lat temu rewaloryzacja kościoła stała się najpoważniejszym w jego historii dziełem konserwatorskim od przeszło stu lat. Prace, prowadzone pod kierunkiem czołowych konserwatorów krakowskich, objęły wystrój świątyni oraz jej zewnętrzną szatę. Oprócz ołtarza Wita Stwosza, którego stan nie wymagał poważniejszych niż odkurzenie zabiegów, odnowiono niemal wszystkie zabytki świątyni. Do swojej świetności powróciła monumentalna polichromia Matejkowska i najliczniejszy w Polsce zespół średniowiecznych witraży. Ciemne dotychczas wnętrze świątyni rozjaśniły znakomite witraże Dmochowskiego, Mehoffera i Wyspiańskiego. Kunsztowne stalle, marmurowe ołtarze i bogate nagrobki odzyskały swój dawny połysk. Elegancji nabrały detale: barwne stiuki, spiżowe płyty, epitafia.

Renowacja krakowskiej fary to dzieło wielu ludzi i instytucji. To również podarunek sponsorów i bezimiennych ofiarodawców.

Tym, którzy do niedawna oglądali dzieła sztuki mariackiej świątyni spoza olbrzymich rusztowań, trudno jeszcze uwierzyć, że znikły tak szybko i zapewne już na dłuższy czas. Rozpoczęty rok kościół Mariacki przeżywa szczególnie radośnie — odnowiony i gotowy na świętowanie podwójnego jubileuszu: 2000 lat od narodzin Zbawiciela oraz 1000-lecia powstania biskupstwa krakowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama