Na badania profilaktyczne należy chodzić, bo warto. Hm, ale dlaczego warto?
To, że profilaktyka badań jest ważna nie powinno budzić wątpliwości. Na badania profilaktyczne należy chodzić, bo warto. Hm, ale dlaczego warto?
Wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale tak często boimy się chodzić na badania profilaktyczne. Strach jednak nie jest dobrym doradcą. Warto się motywować do robienia regularnych badań krwi, moczu i innych badań profilaktycznych. Dlaczego? Po pierwsze, można być bardziej świadomym tego, co dzieje się w organizmie. Wielu ludzi boi się, że jak pójdzie na badanie krwi, to od razu coś zostanie u nich wykryte. A może właśnie będzie się spokojniejszym, wiedząc, że nic złego nie dolega? Jeśli badania profilaktyczne będą wychodziły po naszej myśli, to zaoszczędzimy sobie stresu wynikającego z niepotrzebnych domysłów, czy czytania o objawach w Internecie. Lepiej pójść z wynikami do lekarza, który nas uspokoi, ewentualnie każe zmienić dietę na bardziej bogatą w potas, czy magnez, niż żyć z niewiedzą, co do funkcjonowania organizmu. Po drugie, nawet jeśli ludzie myślą, że wszystko u nich w porządku, może się jednak okazać, że wcale tak nie jest. I tu znowu: nie można się bać, bo im prędzej wykryta zostanie dana choroba, tym dla pacjenta lepiej. Warto pamiętać, że wiele chorób w początkowych stadium rozwoju nie daje o sobie jakoś szczególnie znać. Jeśli faktycznie czają się gdzieś w ludzkim organizmie, to wczesne badania profilaktyczne mogą bardzo pomóc.
Czego najbardziej boją się ludzie idąc na takie badania? Zapewne tego, żeby nie wykryto u nich żadnego nowotworu. Jednak, czy niewiedza o tym w czymkolwiek pomoże? Nie, wręcz przeciwnie. Rak nie boli w pierwszym okresie, a można go wykryć we wczesnym stadium dzięki badaniom. Gdy boli, jest już często za późno na wyleczenie. Dla przykładu: rak szyjki macicy. Wcześnie wykryty może ocalić życie kobiety, może zostać wyleczony, dlatego tak ważne są regularne badania cytologiczne u ginekologa. Przykładów można podawać jeszcze wiele, bo i badań jest wiele. Warto chodzić na badania krwi, moczu, usg, ekg i wiele innych. Dzięki badaniom można bardzo wcześnie wykryć daną chorobę, niekoniecznie musi to być od razu rak, a następnie podjąć odpowiednie leczenie, które może być o wiele bardziej skuteczne niż w przypadku późno postawionej diagnozy.
Kiedy robić badania profilaktyczne? Jak często? Ogólne badania, zarówno dla kobiet i mężczyzn, czyli morfologia krwi, OB, glukoza, badanie moczu, należy wykonywać raz w roku od 30 roku życia. Nie znaczy to, że wcześniej nie powinno też się chodzić na badania krwi, bo np. choroby związane z tarczycą można wykryć już u nastolatków (warto więc od czasu do czasu wykonać badanie z krwi na tzw. potocznie "pakiet tarczycowy": TSH, FT3, FT4). Warto także badać ciśnienie tętnicze krwi. Lipidogram i EKG to badania wręcz obowiązkowe dla osób po 50 roku życia. Wcześniej wystarczy robić od 1-3 lat. Oczywiście, nic nie zaszkodzi jeśli przed 50-tką będzie się także robiło te badania przy okazji morfologii. Warto też chodzić na badania wzroku, słuchu, RTG klatki piersiowej (zwłaszcza, jeśli pali się papierosy albo żyje w mocno zanieczyszczonym powietrzu). Bardzo istotna jest także regularna kontrola u stomatologa. Badania stomatologiczne warto wykonywać co pół roku. Nieleczone zęby mogą także powodować inne choroby, gdyż bakterie przedostają się do całego organizmu człowieka. Nie ma więc się co bać dentystycznego fotela. Ponadto są także osobne badania dla kobiet i osobne dla mężczyzn. Panie powinny pamiętać o corocznej cytologii od momentu ukończenia 30 roku życia. Po 35 roku życia warto, aby kobieta udała się na pierwszą mammografię. Wcześniej wystarczy USG piersi. Oczywiście samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu przez każdą kobietę. Na pierwsze badanie gęstości kości kobiety powinny się udać po 40-tce. Panowie natomiast powinni wykonywać raz w miesiącu samobadanie jąder, a po 40-tce raz w roku wskaźnik PSA i badanie per rectum. O tym ostatnim mężczyźni powinni szczególnie pamiętać, bo są w większej grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego niż kobiety. Nie chce ktoś iść, bo badanie wstydliwe? Może i wstydliwe, ale może uratować komuś życie.
Z badaniami krwi koniecznie trzeba udać się do lekarza, nie oceniać na własną rękę. Lekarz może zobaczyć coś, na czym człowiek się nie musi koniecznie znać. Poza tym oprócz wnikliwej oceny, lekarz zmierzy także ciśnienie tętnicze, dokładnie zbada, zrobi wywiad, czy czasem jeszcze nie warto skierować pacjenta na inne badania, bo może były takie, a nie inne przypadki w rodzinie. Jeśli ktoś pali papierosy, może zostać np. jeszcze wysłany na RTG klatki piersiowej dla kontroli. Lekarz najlepiej oceni, co warto jeszcze zapobiegawczo zbadać. A lepiej zapobiegać niż leczyć. A nawet, jeśli się okaże, że trzeba leczyć, to... lepiej wcześniej, niż późno, bo w tym przypadku powiedzenie: "lepiej późno niż wcale", nie zawsze może się sprawdzić... Tak, warto robić badania profilaktyczne, zanim będzie za późno. Chodzić na badania, by nie przeoczyć nawet najdrobniejszych problemów ze zdrowiem i móc już działać, zanim staną się naprawdę poważne i być może zaczną doprowadzać właśnie do chorób. Jeśli nic nie zostanie wykryte, to człowiek zyskuje spokojne myśli i radość, a jeśli zostanie wcześnie wykryte, to jest spora szansa na wyleczenie. Warto o siebie dbać...