Hildegarda z Bingen. By dusza nie zwiędła a ciało rozkwitło

Kluczem do zrozumienia przekazu świętej Hildegardy, jest jedność człowieka i natury. Dusza i ciało, a także człowiek i otaczająca go przyroda nie były postrzegane przez nią osobno.

Kluczem do zrozumienia przekazu świętej Hildegardy, jest jedność człowieka i natury. Dusza i ciało, a także człowiek i otaczająca go przyroda nie były postrzegane przez nią osobno.

Święta Hildegarda z Bingen to średniowieczna benedyktynka – przeorysza klasztoru. Obdarzono ją wieloma talentami. Stała się sławną uzdrowicielką, dyplomatką, kompozytorką. Była również jedną z najważniejszych mistyczek średniowiecza, reformatorką religijną. Została uznana za doktora Kościoła katolickiego.

Od wczesnego dzieciństwa, przez całe życie doświadczała mistycznych wizji. Dzisiaj pamiętamy o niej przede wszystkim, jako o autorce wskazań dietetycznych, które popularne są do dziś, a także propagatorce leczenia ziołami.

Święta Hildegarda i jej wszechstronne talenty

Hildegarda należała do osób, które zostały obdarzone wyjątkowo obficie talentami. Dzisiaj moglibyśmy nazwać ją człowiekiem renesansu, gdyby nie to, że renesans przyszedł długo po śmierci świętej z Bingen. Urodziła się w szlacheckiej rodzinie, ale była dziesiątym dzieckiem. Zgodnie z tradycją została więc oddana kościołowi i wychowana na zakonnicę. Bardzo szybko zyskała sobie uznanie w kościelnej hierarchii – zarówno za sprawą, pracowitości, inteligencji, jak i rozlicznych talentów. Od najmłodszych lat miała mistyczne wizje, które początkowo utrzymywała w tajemnicy. Komponowała i do dziś zachowały się jej utwory. Była również reformatorką religijną, która w dużej mierze wpłynęła na reguły zakonu benedyktynek. Współczesny świat docenił ją jako charyzmatyczną osobowość, obdarzoną wieloma talentami przez Stwórcę.

Całościowe podejście do leczenia

Podejście świętej Hildegardy do leczenia charakteryzuje podejście całościowe. Swoich rozlicznych zainteresowań nie traktowała osobno, ale połączyła je w jedną całość. Przygotowała podstawy, do stworzenia sześciu zasad zdrowego życia, które zdominowały myślenie na ten temat na długie lata. Pierwszą z zasad jest odpowiednie odżywianie się – tutaj święta zostawiła ogromną ilość wskazówek, na temat tego co jeść, a czego raczej unikać. Zasada druga mówi o stosunku do przyrody i czerpaniu energii z żywiołów. Kolejne zasady dotyczą: zrównoważenia czasu poświęcanego na pracę i odpoczynek, zachowania zdrowego rytmu dobowego, oczyszczania organizmu i prowadzeniu życia duchowego zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej. Kluczem do zrozumienia przekazu świętej Hildegardy, jest jedność człowieka i natury. Dusza i ciało, a także człowiek i otaczająca go przyroda nie były postrzegane przez nią osobno.

Post dla duszy i ciała

Jedną z metod leczniczych zaproponowanych przez Hildegardę były trzy rodzaje postu – każdy na innym poziomie trudności. Należy tu wspomnieć, że posty takie miały za zadanie nie tylko leczyć, ale również zachować dobre zdrowie na jak najdłużej. Pierwszy rodzaj postu oparty jest na ograniczeniu diety na kilka tygodni do posiłków wykonanych z bardzo cenionego przez nią orkiszu oraz owoców i warzyw. Kolejny rodzaj postu polega na spożywaniu pokarmów opartych głównie na orkiszu (ale także wybranych owocach i warzywach) co drugi dzień. Najtrudniejszy rodzaj postu polega na całkowitej rezygnacji ze stałych posiłków na okres ośmiu, do dziesięciu dni, z zastosowaniem różnorodnych napojów o działaniu leczniczym. Post ten przeprowadzamy pod kontrolą lekarza. Wspomniane napoje to wywary z orkiszu, warzyw i ziół które wspomagają nasz organizm przed utratą cennych mikro i makro elementów. Warto przy tym pamiętać, że sposób odżywiania stanowi tu tylko część kuracji. Istotny jest również kontakt z przyrodą, a także kontemplacja i modlitwa.

Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy.
Strona Towarzystwa: hildegarda.edu.pl

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama