Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Leki a kierowca

dr inż. Sylwia Bęczkowska

Wpływ lekarstw oraz substancji psychoaktywnych na koncentrację kierowcy

Wpływ lekarstw oraz substancji psychoaktywnych na koncentrację kierowcy - foto
Autor/źródło: Pixabay.com

Dzisiejsza cywilizacja dostarcza nam wiele możliwości, udogodnień, niestety niesie to za sobą także wiele skutków negatywnych. Problemem dostrzeganym dzisiaj przez lekarzy i psychologów jest uzależnienie się od rozmaitych substancji chemicznych w tym także leków.

Leczymy się głównie samodzielnie preparatami z obrotu poza receptowego i również poza aptecznego. Nie zastanawiamy się jakie mogą być skutki takich zachowań. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie farmakologii u kierowców bez nadzoru lekarza. Bezpieczne kierowanie pojazdem wymaga odpowiednich predyspozycji i umiejętności, do których należą:

Jeżeli bierzemy pod uwagę kierowców zawodowych to te cechy i sprawności są oceniane w trakcie badań psychologicznych kierowców już przy podejmowaniu pracy w tym zawodzie, a następnie kontrolowane cyklicznie w kolejnych badaniach przeprowadzanych w trakcie wykonywania zawodu (co 5 lat do 60 roku życia, co 30 miesięcy po przekroczeniu 60 lat — co 30 miesięcy).

Ogólnie rzecz ujmując kontrolowanie pojazdu odbywa się poprzez narządy zmysłów, zdolność ruchu kończyn dolnych i górnych oraz sprawność układu nerwowego. Dlatego wsiadając za kierownicę powinniśmy być sprawni, aby proces transportowy był bezpieczny dla nas samych i innych użytkowników dróg. Musimy pamiętać, że stosowanie różnych leków wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i nie wiemy jaka może być reakcja szkodliwa lub niezamierzona po zastosowaniu substancji. Nawet ogólnodostępne leki przeciwbólowe stosowane w dużych ilościach nie tylko wpływają na koncentrację, ale także powodują uszkodzenie wątroby i nerek przez co staje się niebezpieczne dla kierowcy. Leki dla alergików, szczególnie wziewne mogą wywoływać bóle głowy, stawów, bóle w klatce piersiowej, osłabienie mięśni i wpływają na koordynację ruchową, a stosowane w dużych ilościach mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu i innych narządów.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę inne substancje psychoaktywne to każda z nich bardzo silnie wpływa na funkcjonowanie człowieka za kierownicą. Poniżej omówiono wpływ niektórych środków na czynność prowadzenia pojazdu:

Na zakończenie odniosę się do statystyk policyjnych: w 2017 r. mundurowi ujawnili 1535 kierujących "na haju". To o 34 proc. więcej niż w 2016 r. — wtedy wpadło 1147 osób. Ze statystyk KGP za lata 2014-2017 wynika też, że powodują oni coraz większą liczbę wypadków, a 2017 rok można uznać za najgorszy pod tym względem — w 52 wypadkach zginęło 19 osób, a 71 zostało rannych. W ciągu trzech lat liczba kierowców złapanych na prowadzeniu po narkotykach wzrosła o ponad 50 proc. (995 kierowców odurzonych w 2014 roku).

W krajach Unii Europejskiej np. we Francji kary za kierowanie pod wpływem nielegalnych środków psychoaktywnych są podobne jak w przypadku jazdy po alkoholu. Kierowcy grozi utarta prawa jazdy i 4,5 tys. euro grzywny (9 tys. euro w przypadku połączenia z alkoholem, do 2 lat więzienia). We Włoszech podstawowa kara to 1500-6000 euro, pozbawienie wolności od 6 miesięcy do roku oraz cofnięcie prawa jazdy od roku do dwóch lat. W przypadku kolizji kara jest podwajana, a jeśli w wypadku będą ofiary śmiertelne, do więzienia można trafić na 18 lat.

Wsiadając za kierownicę pomyślmy nie tylko o sobie, ale także o innych, bądźmy odpowiedzialni i nie marnujmy sobie życia stosując zakazane substancje.  

Literatura:

  1. http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki, 09.12.2018 r.

  2. Butler I., Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym, Kwartalnik BRD 1/2007

  3. Teesson M., Uzależnienia, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005.

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: koncentracja znużenie samochód auto zmęczenie kierowca leki substancje psychoaktywne bezpieczna jazda

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W