Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

POŚWIECIŁ SIĘ DLA BRATA

Po południu tego pięknego wiosennego dnia w leżącym na Sardynii mieście Olbia handlarz mebli Franceso Carassale jechał wraz z żoną i trzema synami do swojej willi, położonej na przedmieściach. Samochód przejechał właśnie przez bramę, prowadzącą na teren domu, kiedy z krzaków wyskoczyli zamaskowani bandyci i zmusili kierowcę do zatrzymania się, grożąc mu skierowaną w niego bronią. Wszyscy członkowie rodziny Carassale musieli wysiąść z samochodu i wejść do domu, gdzie zostali związani. Przerażonym i zdrętwiałym ze strachu więźniom jeden z bandytów wyjaśnił, starając się ich uspokoić, że potrzebują jedynie jakiegoś samochodu na mniej więcej dwie godziny. Wypożyczą sobie więc auto należące do Carassale i wezmą jednego z chłopców na zakładnika, aby rodzina nie od razu uderzyła na alarm.

Zbir sięgnął już po dłoń najstarszego z trzech synów Carassale, cierpiącego na astmę czternastoletniego Enrico. W tym momencie wydarzyło się to, o czym książki we Włoszech jeszcze długo opowiadały: jedenastoletni brat Enrico o imieniu Mauro powstrzymał bandytę. „Enrico nie czuje się dobrze” — zawołał, „weźcie mnie zamiast niego! Ja pójdę z wami!” Z dwóch godzin zrobiło się 70 dni. Bandyci trzymali swojego zakładnika ponad dwa miesiące, ukrywając się z nim w górach Sardynii. Aż ojciec Francesco zapłacił w ratach przynajmniej jedną część żądanego początkowo okupu w wysokości 2,4 miliona marek niemieckich. Wszystkie humanitarne wezwania pozostawały bez odzewu, nawet błagania papieża. Mauro musiał płacić za swoją odwagę i miłość do brata tak długo, aż jego ubogi ojciec zdołał uzbierać sumę, jakiej żądali bandyci.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania miłość post katecheza przykład poświęcenie odwaga Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W