"A uczniów było dwunastu"

Ewangelia na "zielonej szkole"

MATERIAŁY  PRAKTYCZNE

S.  Arletta  Ziółkowska,
Ks.  Andrzej  Ziółkowski  CM

"A  UCZNIÓW  BYŁO  DWUNASTU..."
EWANGELIA  NA  "ZIELONEJ  SZKOLE"

Wstęp

Na samym początku zaznaczamy: to nie jest plan rekolekcji! Zdarza się bowiem, że typowe "wakacje z Bogiem" przestają być dniami wypoczynku, a stają się "męką" dla dzieci czy dojrzewającej młodzieży. A wszystko za sprawą prowadzących, którzy czasami zamęczają podopiecznych godzinami modlitw, sporą liczbą odwiedzanych kościołów, wyuczonych piosenek, dyscypliną niemalże wojskową. Dlatego podajemy propozycję innych spotkań. Ponieważ dzieci z miast wyjeżdżają na tzw. "zieloną szkołę", dlatego nazwaliśmy te spotkania Ewangelią na "zielonej szkole". Każda "zielona szkoła", czy to w maju, czerwcu czy też we wrześniu, charakteryzuje się konkretnym planem, który należy zrealizować. Wobec tego nie można z "zielonej szkoły" zrobić rekolekcji, ale można owe dni poza miastem, w górach, nad morzem, w lesie uczynić bardziej atrakcyjnymi - w domyśle "okraszonymi" ewangelicznymi obrazami. Podajemy jedynie zarys tych spotkań, świadomi, że i tak scenariusz "zielonej szkoły" zależy od wielu czynników: od miejsca (góry, morze, las), klimatu (słońce, deszcz, ciepło, zimno), ilości dzieci, ich zdrowia, klimatu wewnątrz klasy, pomysłów wychowawców.

Spotkania te mają coś z klimatu quasi oazy, "zielonej szkoły z Bogiem". Nie są to "wakacje z Bogiem", gdyż trzeba się zdecydować: albo szkoła, albo wakacje. "Zielona szkoła" powinna mieć swój kształt, charakter, dyscyplinę zewnętrzną i wewnętrzną, wnętrze, po prostu jakąś zasadę. W końcu dzieci wyjeżdżają na te kilkanaście dni w jakimś celu. Pobyt z dziećmi na "zielonej szkole" to ugór, ciężka praca, 24/24 godziny - ciągle z dziećmi! Do tego dochodzą: tęsknota za rodzicami (w przypadku młodszych dzieci), pierwsze próby: co uczynić z nieokiełznaną wolnością (dojrzewający), krótkie ucieczki na "wioskę", pierwsze starcia z miejscowymi chłopcami itd.

Nauczyciele, którzy są odpowiedzialni za wychowanków, zdają sobie sprawę, że tego typu pobyt trzeba planować pod trzema aspektami: wychowawczym, pedagogicznym i religijnym. Dlatego tak zaplanowaliśmy te dni, aby wraz z nauką, wypoczynkiem, zabawą miało miejsce religijne kształtowanie postaw w oparciu o konkretne postaci apostołów. Każdy z nich jest inny, bo też każdy człowiek jest inny. Każde dziecko wybierze sobie jakiegoś apostoła, który mu najbardziej odpowiada. Będą to próby identyfikacji z "bohaterem" dnia, konfrontacja z własnymi poglądami, postawą, wzbogacenie dotychczasowej wiedzy, a nade wszystko - radosne przeżywanie "zielonej szkoły" z Jezusem i Jego apostołami.

Uczniów dzielimy na grupy: gospodarczą, porządkową, liturgiczną, rozrywkową.

PROGRAM  DNIA:

  1. Przecieramy oczy - wstawanie,
  2. Z radością skaczemy na gimnastyce,
  3. Modlitwa przed posiłkiem (poranna),
  4. Poranne lekcje - język polski, matematyka, środowisko itp.,
  5. Otwieramy Pismo św. - kolejny tekst Pisma św. na każdy dzień - katecheza,
  6. Poznajemy kolejnego apostoła,
  7. Co będzie dziś ciekawego?
  8. Wyprawa otwartych oczu, uszu, sprytu rąk, realizacja ciekawych pomysłów, itd.,
  9. Środek dnia - odpoczynek w Panu - modlitwa np. Anioł Pański,
  10. Posiłek,
  11. Zabawy na powietrzu,
  12. Szukamy ciekawych rzeczy,
  13. Przygotowujemy spektakl - stosownie do postaci apostoła,
  14. "Zachodźże słoneczko..." - modlitwa wieczorna - posiłek,
  15. Pogodny wieczór - trzeba wymyślić coś na każdy wieczór,
  16. Dobranoc - krótka modlitwa wieczorna.

I  DZIEŃ
- dzień św. Jana Chrzciciela

Tekst: Mk 1,1-11; 6,17-29; Łk 1,57-66; 3,1-20.

Symbol: kij proroka.

Zadania: zrobić dla siebie "kij proroka".

TEKST:

W stosownym czasie uczniowie czytają teksty z Pisma św. Na samym początku należy tak podzielić uczniów, aby każdy z nich choć jeden raz przeczytał głośno fragment z Pisma św. W czasie czytania dzieci muszą być swobodne, żeby nie czuły się jak na Mszy św. Tekst można przeczytać nad strumieniem, na leśnej polance, w kościele, w domu gospodarza, w szkole - ważne jest to, żeby dzieci tekst zrozumiały. Dlatego po przeczytaniu Pisma św. dyskutujemy z nimi, jak oni sobie wyobrażają św. Jana, jak przedstawiliby go na scenie, jaki scenariusz można by napisać.

SYMBOL:

Każdy podróżuje w swym życiu w różną stronę. Potrzebny jest kij (laska), dzięki któremu można się podpierać, ochraniać przed dzikimi zwierzętami. Ale nie tylko. Ciekawe, czy Jan Chrzciciel miał jakiś kij, którym wygrażał Herodowi, że wziął do siebie żonę swego brata Filipa. Herod bał się, oczywiście nie kija, tylko słów Jana.

Taki kij jest symbolem władzy. Pasterski kij mówi, że pasterz prowadzi swoje owce bezpiecznie. On wcale go nie używa do bicia, lecz do wskazywania drogi. Chyba że stado wilków napadnie na owce. Wtedy trzeba nie tylko mieć kij, ale dobrego psa obronnego. Kij, laska pasterska są symbolem:

  1. pasterza,
  2. władzy - np. laska marszałkowska (używana w sejmie) jest symbolem władzy marszałkowskiej; buława - przypomina trochę taką laskę, tylko jest krótsza,
  3. władzy biskupa - przypomina nam pastorał księdza biskupa.

ZADANIA:

W ciągu dnia dzieci mają za zadanie znaleźć dla siebie kij pasterski. Tylko proszę zadbać o to, aby uczniowie nie wycinali drzewek, nie niszczyli przyrody, bo przyjdzie ktoś i "kijem poczęstuje" i "szkoła" może mieć pierwsze przykre doświadczenia.

Jak wygląda pastorał Ojca św. Jana Pała II?

Przygotować na pogodny wieczór scenariusz do sztuki "Wielbłądzia skóra św. Jana Chrzciciela".

POGODNY WIECZÓR:

Grupa przedstawia sztukę w teatrze "zielonej szkoły" pt.: "Wielbłądzia skóra św. Jana Chrzciciela":

Akt I - scena z Jezusem i Janem Chrzcicielem - chrzest w Jordanie;

Akt II - Jan Chrzciciel upomina Heroda;

Akt III - ścięcie Jana Chrzciciela;

Akt IV - poszukiwanie skóry wielbłądziej św. Jana Chrzciciela.

II  DZIEŃ
- dzień św. Andrzeja Apostoła

Tekst: 2 Kor 5,14-17; Mk 1,16-18.

Symbol: krzyż św. Andrzeja.

Zadania: każdy robi dla siebie krzyżyk.

TEKST:

W codziennym przygotowaniu czytań bierzmy pod uwagę propozycje zasugerowane w pierwszym dniu; trzeba umiejętnie wykorzystywać warunki naturalne w jakich się znajdujemy, zakątki przyrody, a wtedy przekazywane dzieciom treści głębiej zapadną w ich pamięć.

SYMBOL:

"Witaj, Krzyżu, nadziejo moja jedyna" - tak zawołał św. Andrzej apostoł, kiedy ujrzał krzyż, narzędzie swojej męki. Tak samo i my mamy patrzeć na krzyż. Podczas wycieczki pokazujemy dzieciom przejazd jedno- lub wielotorowy. Ich zadaniem jest namalować krzyż św. Andrzeja. Można też zrobić wspólną fotografię pod krzyżem - wtedy ów krzyż (znak, symbol) utkwi im w pamięci w sposób wielowątkowy. Nie może to być jedynie sam znak drogowy. Poruszamy również problem poznawania figury św. Andrzeja podczas zwiedzania kościołów, kaplic, muzeów, wszelkich wystaw.

ZADANIA:

Każdy robi sobie mały krzyżyk - według własnego pomysłu. Ten krzyżyk dzieci zabiorą ze sobą do domu.

POGODNY WIECZÓR:

Uczymy piosenki religijnej pt.: "A uczniów było dwunastu"[ 1 ] Jest ona mottem (przebojem) podczas całej "zielonej szkoły".

1.  A uczniów było dwunastu,
a ludzi były miliony.
Rozeszli się uczniowie
na wszystkie świata strony.
Dobrą nowinę nieśli
wioskom, narodom i miastom.
Ludzi były miliony,
a uczniów było dwunastu.

2.  Ich było tylko dwunastu
i Pocieszyciel jeden.
Łamali się ze wszystkimi
codziennym swoim chlebem.
Wieść o pokoju nieśli
przez wszystkie kontynenty.
Uczniów było dwunastu,
a pokój jeden, święty.

3.  Niech lasy zakwitną oliwne,
śpiewajmy ludziom pieśń nową,
zanieśmy do swych domów
swą miłość i dobre słowo.
Weźmy ze sobą do domów
gałązki pojednania,
niech lasy zakwitną oliwne,
ogrody zmartwychwstania.

III  DZIEŃ
- dzień Apostołów św. Jakuba i Jana - synów Zebedeusza

Tekst: 2 Kor 4,1-6; Mt 4,18-20.

Symbol: sieci i ryby.

Zadania: rysujemy i wycinamy rybki (chłopcy łowią ryby).

TEKST:

Teksty odczytujemy nad wodą. Utrwaleniem słowa może być krótka pantomima o powołaniu Apostołów.

SYMBOL:

Sieci kojarzą się nam z pracą rybaków na morzu, na jeziorze. Dla wielu z nich jest to główne źródło utrzymania. Tak było za czasów Pana Jezusa. Jakub i Jan zostawili sieci, czyli swoją pracę, dom i poszli za Jezusem. Pan Jezus porównał Królestwo Boże do sieci, gdzie dostają się ryby, czyli ludzie. Każdy z nas jest taką "rybką w sieci Pana Jezusa".

Ryby są symbolem wiary w Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Greckie słowo ryba - ICHTYS zawiera tę tajemnicę (od pierwszych liter: Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel).

ZADANIA:

W wolnych chwilach dnia dzieci robią rybki. Kiedy prace zostaną skończone, urządzamy wystawę. Dobrze by było zawiesić w widocznym dla wszystkich miejscu słowo: ICHTYS.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa przedstawia scenę powołania Jakuba i Jana na apostołów.

IV  DZIEŃ
- dzień św. Filipa Apostoła

Tekst: Dz 8,25-40; J 14,1-14.

Symbol: kamień.

Zadania: idziemy z kamieniem pod krzyż.

TEKST:

Odczytać teksty z podziałem na role. Niech dzieci same zdecydują, jaką rolę pragną czytać, wtedy łatwiej jest im zrozumieć przesłanie tekstu Ewangelii.

SYMBOL:

Kamień symbolizuje trwałość i wieczność. Jezus Chrystus jest kamieniem węgielnym, opoką. Na Nim opieramy nasze życie. On nas prowadzi do Ojca, jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem.

"Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze mnie nie poznałeś". Te słowa Jezusa skierowane są do każdego z nas. Mamy dostrzegać Boga w Jezusie Chrystusie. Pomaga nam w tym Duch Święty.

ZADANIA:

Urządzamy wspólną wędrówkę, podczas której każdy znajduje sobie kamień. Wcześniej musimy zorientować się, gdzie stoi przydrożny krzyż i tam w stosownym czasie zanosimy nasze kamienie.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa wystawia sztukę pt.: "Oprzeć głowę o głaz wiary" - ciekawe w jaki sposób dzieci rozumieją owo poetyckie sformułowanie?

V  DZIEŃ
- dzień św. Piotra Apostoła

Tekst: Dz 12,1-11; Mt 16,13-19.

Symbol: klucze Piotrowe i pastorał (kij podróżny - laska pasterska).

Zadania: poznajemy osobę Ojca świętego Jana Pawła II.

TEKST:

Po przeczytaniu tekstów należy zwrócić uwagę na to, że Pan Jezus zmienił Szymonowi imię na Piotr (opoka), aby podkreślić jego rolę i powołanie. W czasach Starego Testamentu Bóg zmieniał imiona tym, których powoływał, np. Abram - Abraham, Jakub - Izrael.

Dzisiaj jest podobnie. Ludzie, którzy rozpoczynają inne życie, zmieniają je diametralnie, dokonuje się metanoia, czasami zmieniają swoje imię. Robią tak np. w niektórych zakonach.

SYMBOL:

Klucze - znak władzy. Piotr otrzymał klucze, to znaczy, że zastępował Chrystusa na ziemi. On był pierwszym papieżem. Jezus polecił mu opiekować się całym Kościołem: "Paś baranki moje". Święty Piotr stał się pasterzem całego Kościoła. Pasterz trzyma w ręku kij pasterski, laskę. Dzisiaj nazywa się to pastorał.

Jak wygląda pastorał obecnego papieża Jana Pawła II?

ZADANIA:

Dzieci wiedzą dość dużo o Ojcu Świętym. Można sprawdzić ich wiedzę, zadając pracę pisemną. Najlepszą nagradzamy. Przedtem jednak sami pokrótce przedstawiamy sylwetkę papieża - następcę św. Piotra.

"Totus Tuus" - jest to zawołanie (motto życiowe) naszego Papieża.

POGODNY WIECZÓR:

Wspólnie z dziećmi przypominamy sobie sceny z różnych pielgrzymek Papieża. Dzieci znają je z telewizji, filmów, doświadczenia rodziców...

Grupa, która ma pogodny wieczór przedstawia scenę nazwania Szymona: Piotrem. Można spróbować i zapytać dzieci, jakie wybrałyby sobie imię, gdyby mogły je zmienić. Zwracamy wtedy uwagę, czy dzieci wybierają imiona aktorów, piosenkarek, czy też ... świętych.

VI  DZIEŃ
- dzień św. Pawła Apostoła

Tekst: Dz 9,1-19; 2 Tm 4,6-9. 17-18; Mk 10,42-45.

Symbol: miecz obosieczny - symbol słowa Bożego.

Zadania: odprawiamy Drogę krzyżową.

TEKST:

czytanie I: - uczniowie przygotują z podziałem na role;

czytanie II: - czyta chłopiec.

Ponieważ tekst ten jest ostatnim świadectwem św. Pawła, dla podkreślenia ważności proponujemy, by czytający chłopiec przebrał się za Apostoła Pawła.

Ewangelia: czyta osoba dorosła.

SYMBOL:

W znaczeniu przenośnym miecz oznacza przenikliwość słowa. W Księdze Psalmów czytamy o tym, że złe, nieprzyjazne mowy są niby "miecz ostry", który rani bliźniego.

W Nowym Testamencie miecz uzyskuje swoje najświętsze znaczenie. Autor Listu do Hebrajczyków pisze: "Żywe jest słowo Boże i skuteczne i ostrzejsze niż miecz obosieczny."

Święty Paweł jest apostołem narodów. Wiele podróżował. Głosił Ewangelię szczególnie wśród tych, którzy nie znali Trójjedynego Boga.

ZADANIA:

Szczególnym zadaniem dnia dzisiejszego jest wspólna Droga krzyżowa. Odprawimy ją za ludzi, którzy jeszcze nie znają Pana Boga oraz za misjonarzy głoszących Ewangelię.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa przedstawia jedną z podróży św. Pawła Apostoła. Można też namalować plan dotychczasowych wędrówek podczas "zielonej szkoły" i kontynuować - codziennie dorysowując "szlaki wędrowne" po okolicy.

VII  DZIEŃ
- dzień św. Jana Apostoła

Tekst: Dz 4,32-37; J 13,21-30.

Symbol: serce.

Zadania: tajemnicze podarunki (losowanie).

TEKST:

Tekst może być odczytany podczas porannej modlitwy. Jak pięknie żyli pierwsi chrześcijanie. Oni się szanowali, kochali i dlatego umieli dzielić się tym, co każdy posiadał. Jan Apostoł uczy nas, że mamy zachowywać przykazanie miłości. Obok nas ktoś czeka na gest dobroci i miłości.

SYMBOL:

Serce jest siedzibą uczuć, zwłaszcza miłości. Serce oznacza całego człowieka wewnętrznego wraz z jego sumieniem. W głębi serca człowieka spotykają się: słowo, wiara, łaska i umiejętność słuchania. Jan Apostoł umiłował Chrystusa całym swoim sercem i pozostał z Nim aż do końca. Stał pod krzyżem, gdy Zbawiciel na nim umierał. Św. Jan poucza nas w Pierwszym Liście, że nasza miłość do Boga wyraża się w czynnej miłości względem bliźniego.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa pozwala nam inaczej spojrzeć w Serce Boże, w swoje serce i drugiego człowieka.

"Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca swego".

ZADANIA:

Na karteczkach-losach piszemy imiona i nazwiska wszystkich uczniów i nauczycieli. Ciągniemy losy i przygotowujemy małe podarunki. Obowiązują trzy zasady:

  1. Zachowujemy tajemnicę kogo wylosowaliśmy.
  2. To, co chcemy podarować nie może być kupione.
  3. Podpisujemy tajemniczy podarunek imieniem i nazwiskiem osoby, którą wylosowaliśmy.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa przedstawia scenę pod krzyżem - Maryję, Jana i Marię Magdalenę.

W czasie tego wieczoru rozdajemy tajemnicze upominki, które są znakiem życzliwości i miłości.

VIII  DZIEŃ
- dzień św. Bartłomieja Apostoła (Natanael)

Tekst: Dz 5,12-16; J 1,43-51.

Symbol: drzewo figowe.

Zadania: zabawa w podchody (uwzględniamy elementy religijne: kapliczki, krzyże przydrożne, kościół parafialny, filialny, elementy religijne przy zagrodach, w oknach domów, cmentarz...).

Trzeba umieć szukać drugiego człowieka. Może się on bowiem zagubić w trudnym życiu, pełnym niebezpieczeństw, zasadzek, kłopotów; stąd musimy umieć rozpoznawać swoją drogę.

TEKST:

Figi u nas nie rosną, ale inne drzewa owszem, dlatego proponujemy, aby słowo Boże przeczytać i rozważyć pod drzewem. Można dzieciom zapowiedzieć: spotykamy się o godz. ..., pod takim a takim drzewem.

Bartłomiej Apostoł przy pierwszym spotkaniu z Jezusem wyznał: "Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela". Rozpoznał, że Jezus - Bóg wszystko o nim wie.

SYMBOL:

Drzewo figowe jest symbolem obfitości. Po zawiązkach owoców poznaje się, że zbliża się lato. Do tego przykładu odwołał się Chrystus, mówiąc o końcu świata.

Ojcowie Kościoła interpretują owoce figi jako symbol Ducha Świętego i Jego darów.

Św. Hieronim tak mówi: "Spoczywa pod drzewem figowym i nie obawia się zasadzek, kto cieszy się słodyczą Ducha Świętego i syci się Jego owocami - miłością, radością, pokojem, wiarą".

ZADANIA:

Każdy robi figę (z kory, drewna, wyszukanego kamienia, plasteliny, modeliny) i wręczamy sobie wzajemnie.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa przedstawia scenę pod drzewem figowym. Jeżeli jest to możliwe, wychodzimy na zewnątrz - pod określone drzewo (uważać należy na chłopców - będą wspinać się na "naszą figę").

IX  DZIEŃ
- dzień św. Mateusza Apostoła - celnika

Tekst: Dz 5,1-11; Mk 2,13-17.

Symbol: jedna moneta albo sakiewka z pieniędzmi.

Zadania: pomóc bliźniemu.

Każdy ma prawo przyjść do Jezusa - niezależnie od tego, kim był, kim jest, co czyni, jaki ma zawód, czy jest biedny, czy bogaty.

TEKST:

Mateusz był jednym z celników, którzy byli bardzo nie lubiani. Stawiano ich na równi z grzesznikami. Celnicy, pobierając podatki, byli nieuczciwi, cześć pieniędzy zatrzymywali dla siebie i dlatego byli znienawidzeni przez ludzi. Pan Jezus, ku zdumieniu innych, powołał Mateusza na Apostoła. Co więcej, ku zgorszeniu faryzeuszy, poszedł do niego na ucztę.

Jezus nie gardzi nikim, wszystkich ludzi kocha.

SYMBOL:

Pieniądze są symbolem bogactwa, władzy. Dzięki nim możemy wielu ludziom potrzebującym pomóc na różny sposób. Niestety, bywa często tak, że przesłaniają one inne wartości, a nawet stają się przeszkodą w realizacji miłości do Boga i do ludzi.

Musimy uczyć się szanować pieniądze i umieć się nimi dzielić. Nie zazdrośćmy innym, że mają ich więcej od nas. Dobry Bóg troszczy się o każdego człowieka.

ZADANIE:

Postarajmy się w tym dniu pomóc koledze, koleżance, pani, panu, gospodarzom miejsca w zwykłych, codziennych czynnościach.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa przedstawia scenę powołania Mateusza.

Jest taka sympatyczna zabawa w kręgu: "O, jak miło i wesoło, kiedy talar krąży w koło..." Jest znana i lubiana przez dzieci i dlatego warto ją wykorzystać.

X  DZIEŃ
- dzień św. Tomasza - Didymosa

Tekst: 2 Kor 10,12-18; J 20,24-29.

Symbol: oczy.

Zadania: wyprawa "otwartych oczu". Nauczmy się tak patrzeć, aby widzieć.

TEKST:

Pan Jezus po zmartwychwstaniu przyszedł do Wieczernika i pokazał apostołom swoje poranione ręce i nogi. Tomasza wtedy nie było. Po powrocie Tomasza pozostali uczniowie opowiadali o tym, co zobaczyli, ale on nie uwierzył. Uwierzył dopiero wtedy, gdy sam Jezusa zobaczył.

Ks. Jan Twardowski tak to ujął w jednym ze swoich opowiadań dla dzieci:

Ogromnie się Tomasz zawstydził
ukląkł wzruszony,
wstydząc się jak malec
że chciał wszystko zobaczyć
i do rany włożyć palec

SYMBOL:

Oczy są obrazem, odzwierciedleniem naszej duszy. Każdy z nas pięknieje tym, na co patrzy. Pan Bóg dał nam oczy, abyśmy umieli dostrzec piękno stworzonego świata, drugiego człowieka i ukryte w nim dobro.

Bywa, że czasem nie chcemy czegoś zobaczyć, chociaż to widzimy. Oczy są po to, by wiele rzeczy zobaczyć i poznać.

ZADANIA:

Urządzamy wyprawę "otwartych oczu", aby dzieci uczyły się dostrzegać wokół siebie wiele rzeczy i zjawisk w przyrodzie. Może uda się zobaczyć zachód słońca? Oczy naszych podopiecznych mają być szeroko otwarte na otaczający świat, który jest "pełen śladów Boga". Zapewne dzieci dużo zapamiętają z tej wyprawy. Mogą podzielić się tym, np. na lekcji środowiska.

POGODNY WIECZÓR:

Kolejna grupa przedstawia scenę w wieczerniku w ósmy dzień po zmartwychwstaniu.

Jeśli pogoda dopisze, zróbmy ognisko. W blasku i cieple ognia dobrze się czujemy. Odczuwamy radość z tego, że jesteśmy razem, blisko. Spróbujmy też przez jakiś czas nic nie mówić, tylko zaśpiewać coś ładnego i ulubionego przez dzieci, patrząc na ogień.

Niech uczniowie zastanowią się, co to znaczy patrzeć przez "różowe okulary"? Warto mieć przy sobie różowe okulary.

XI  DZIEŃ
- dzień św. Tymoteusza - pomocnika św. Pawła Apostoła

Tekst: 1 Tm 4,12-16; Łk 7,11-17.

Symbol: zaproszenie, aby głosić Ewangelię.

Zadania: odwiedziny św. Tymoteusza w ..... .

TEKST:

Tekst pierwszego czytania zapoznaje nas z osobą św. Tymoteusza. Pomimo młodego wieku otrzymuje od Pawła Apostoła ważne zadania i pouczenia.

SYMBOL:

Wciąż czekamy na kogoś, aby przyjechał i mówił nam o Jezusie. A może trzeba kogoś zaprosić do siebie?

ZADANIA:

Wyobraźmy sobie, że do naszego miasta, miejscowości, a może szkoły przyjeżdża św. Tymoteusz. Posłał go Paweł Apostoł. Jak Go przyjmiemy? Co powiemy o sobie? O co może zapytać św. Tymoteusz: Czy się pilnie uczymy? Czy chodzimy do kościoła? Czy zachowujemy przykazania Boże? Czy jesteśmy koleżeńscy?

Jak odpowiemy Tymoteuszowi? A kto z was chciałby z Nim pojechać gdzie indziej i tam głosić Ewangelię?

POGODNY WIECZÓR:

Grupa inscenizuje przyjazd św. Tymoteusza do szkoły na spotkanie ze wszystkimi nauczycielami, rodzicami, dziećmi. Księża też są obecni na tym spotkaniu (dzieci grają poszczególne osoby).

XII  DZIEŃ
- dzień św. Łukasza Apostoła

Tekst: 2 Tm 4,1-8; Łk 1,1-4.

Symbol: księga.

Zadania: piszemy kartki lub listy do rodziny i przyjaciół.

Kilka napisanych mądrych i serdecznych słów do Przyjaciół są "krótką Ewangelią", którą piszemy na skromnej kartce pocztowej lub w liście.

TEKST:

Poznajemy osobę św. Łukasza, który był mądrym, wykształconym człowiekiem. Był z zawodu lekarzem i towarzyszem podróży misyjnych Pawła Apostoła. Św. Łukasz napisał Ewangelię Jezusa, a w niej opisał dzieciństwo Pana Jezusa.

SYMBOL:

Każda księga Pisma Świętego zawiera Słowo Boże. Gdy czytamy Biblię, mówi do nas Bóg. Kościół otacza Księgę Pisma Świętego szczególną czcią.

Pismo św. powinno być szanowane, mieć swoje miejsce. Najważniejsze jest jednak to, by było czytane i służyło do modlitwy.

ZADANIA:

Można na czas modlitwy położyć Pismo św. na znacznym miejscu, postawić zapalone świece, by w ten sposób oddać cześć Panu Bogu w Jego Słowie.

POGODNY WIECZÓR:

Przedstawienie, jak Maryja opowiada św. Łukaszowi wszelkie wydarzenia z dzieciństwa Pana Jezusa.

XIII  DZIEŃ
- dzień św. Szczepana - pierwszego męczennika

Tekst: Dz 6,8-10; Mt 10,17-22.

Symbol: kamienie.

Zadania: budujemy ołtarz z kamieni.

TEKST:

Krew Męczenników jest nasieniem, które wciąż wydaje plony na naszej ziemi. Żyjemy w wierze dzięki ich męczeństwu.

Św. Szczepan jest przykładem dla wszystkich, jak można być prawdziwym wyznawcą Chrystusa. W Dziejach Apostolskich usłyszeliśmy o ludziach, którzy zatkali sobie uszy i wcale nie chcieli go słuchać. Szczepan oddał Bogu swego ducha, życie swoje ofiarował za wiarę w Jezusa Chrystusa. Został za to ukamienowany.

SYMBOL:

Kamienie posłużyły ludziom, by diakona Szczepana zabić. Dzisiaj wiemy, że ofiarował on swoje życie Chrystusowi. Dlatego też czeka nas specjalne zadanie.

ZADANIE:

Wybieramy miejsce w plenerze na wybudowanie ołtarza z kamieni. Ołtarz jest miejscem składania ofiary. Na ołtarzu położymy polne kwiaty.

POGODNY WIECZÓR:

W czasie tego wieczoru można zadać pytanie: Kiedy w kalendarzu jest święto św. Szczepana? Za poprawną odpowiedź czeka nagroda.

Można też powiedzieć dzieciom o tradycji rzucania prosem w kapłana odprawiającego Mszę św. (podczas pokropienia z chóru rzucano ziarno jako symbol kamienowania).

XIV  DZIEŃ
- dzień św. Macieja Apostoła

Tekst: Dz 1,15-26; Mt 13,53-58.

Symbol: puste miejsce.

Zadania: ciągniemy losy (fanty).

TEKST:

Powołanie św. Macieja na apostoła ma szczególne znaczenie, ponieważ został on wybrany w miejsce Judasza, który zdradził Jezusa. W sumie było stu dwudziestu braci. Były to pierwsze wybory, ale z udziałem Ducha Świętego. Było to wypełnienie proroctwa. Ważna jest modlitwa przed wyborem.

SYMBOL:

Puste miejsce jest symbolem, że kogoś brakuje. Trzeba uzupełnić kimś innym brakujące stanowisko, "fotel" itp. Ważna jest modlitwa.

Maciej został wybrany w miejsce Judasza apostoła. Przyjął ów wybór i głosił Ewangelię.

POGODNY WIECZÓR:

Grupa przedstawia scenę powołania św. Macieja Apostoła (dzieci ciągną losy).

XV  DZIEŃ
- dzień św. Franciszka z Asyżu

Tekst: 2 Kor 4,7-11; Łk 18,18-30.

Symbol: franciszkański habit.

Zadania: mówimy kazanie do ryb, ptaków i innych stworzeń.

TEKST:

Postać św. Franciszka kojarzy się nam z ubóstwem, dobrocią i umiłowaniem Chrystusa ponad wszystko. Ten zakonnik, podobnie jak bogaty młodzieniec z Ewangelii, miał wiele bogactwa i dobrze mu się powodziło. Pewnego dnia odszedł z rodzinnego domu i poszedł za Jezusem, tak jak Apostołowie, których poznawaliśmy przez kolejne dni naszego pobytu tutaj.

SYMBOL:

Franciszkański habit zakonny jest znany prawie na całym świecie. Noszą go ojcowie i bracia tego zakonu, którzy chcą służyć Panu Jezusowi, idąc śladami św. Franciszka.

Jeśli nie mamy możliwości pokazania habitu, rozdajmy dzieciom obrazki ze św. Franciszkiem.

ZADANIA:

Franciszek potrafił dostrzec w całej przyrodzie obecność Pana Boga - Stwórcę i wychwalał Go codziennie. Ułożył "Pieśń słoneczną", w której wysławia Boga we wszystkich Jego stworzeniach. Św. Franciszek potrafił rozmawiać z ptakami, rybami, a nawet zaprzyjaźnił się z wilkiem.

Czy dzisiaj moglibyśmy powiedzieć kazanie do tych stworzeń? Co chcielibyśmy powiedzieć różnym zwierzętom zamieszkującym ziemię w naszych czasach? A czy wiecie o tym, że Św. Franciszek jest dzisiaj patronem ekologów?

POGODNY ODJAZD:

Pożegnanie się z gospodarzami, podziękowanie księdzu proboszczowi, wymiana adresów, ostatnie zakupy i modlitwa na koniec "zielonej szkoły".

Powyższy plan po części zrealizowaliśmy, będąc z dziećmi ukraińskimi w Jasinii, na Zakarpaciu. Nasz plan układał się każdego dnia spontanicznie. Dzieci odpoczywały, chodziły po górach, przygotowywały liturgię. Pomagały w przygotowaniu posiłków, sprzątały pokoje. Były zabawy, ogniska, wspólne śpiewanie. Same przygotowywały scenki o apostołach, które były dość dobrze zaaranżowane (głównie przebieranie się, pomysły dialogów). Każdy dzień kończył się takim "małym teatrzykiem".

Doświadczyliśmy bliskości z tymi dziećmi, a przez nie bliskości z Panem Bogiem. Pomagała nam w tym wspaniała przyroda Zakarpacia i umiejętność przyjmowania wszystkiego, co daje Bóg i co przynosi szary dzień u hucułów nad Prutem i Czeremoszem (brak wody, światła i inne niedogodności).


S. Arletta Ziółkowska - orionistka - katechetka w szkole podstawowej w Siedlcach;

Ks. Andrzej Ziółkowski CM - wykładowca teologii pastoralnej w PAT i w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy oraz homiletyki w Seminarium Ojców Franciszkanów Konwentualnych, rekolekcjonista.


 1  Tekst: M. Skwarnicki, mel. E. Bury, w: Alleluja. Zbiór śpiewów mszalnych i pielgrzymkowych, Warszawa 1978, s. 459-460.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama