Idziemy do Pana Jezusa. Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej - fragmenty
|
Ks. Ryszard Czekalski, Ewa Jancewicz IDZIEMY DO PANA JEZUSA Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej
Materiały dla kapłanów i katechetów
|
|
Wrzesień
„Oto jest dzień”
Spotykamy się na Eucharystii, aby wspólnie rozpocząć kolejny rok poznawania Dobrej Nowiny oraz stawania się coraz lepszym uczniem Chrystusa.
Dla nas jest to szczególny rok — rok bezpo średnich przygotowań do pierwszego spotkania z Panem Jezusem w spowiedzi i Komunii Świętej. Rok zaproszenia i pokochania Go całym sercem. To oznacza, że pragniemy jeszcze lepiej poznać i zbliżyć się do Pana Jezusa. Nauczyć się lepiej Go słuchać.
Dzisiaj, podczas tej Mszy Świętej, chcemy prosić naszego najlepszego Ojca w niebie o pomoc w dobrym przygotowaniu się do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.
Konferencję rozpoczynamy od opowiadania „Teraz Bóg może przyjść” oraz rozmowy na jego temat.
Pewien człowiek dowiedział się, że Pan Bóg pragnie do niego przyjść wieczorem.
— Do mnie? — zawołał. — Do mojego domu?
Przebiegł przez wszystkie pokoje. Biegał w górę i w dół po schodach. Był też na strychu i w piwnicy. Spojrzał na swój dom innymi oczyma i zawołał:
— Niemożliwe! W tym bałaganie nie mogę przyjąć żadnych gości, a tym
bardziej Pana Boga. Wszędzie pełno niepotrzebnych rzeczy, brudne okna,
firanki, kurz na meblach... Nie miałem czasu na sprzątanie.
Otworzył wszystkie drzwi, okna i zawołał:
— Przyjaciele! Pomóżcie mi posprzątać! Ale szybko! Spodziewam się
ważnego gościa.
Zaczął robić porządki. Nagle dostrzegł, że ktoś przyszedł mu z pomocą.
Wynieśli niepotrzebne rzeczy, umyli okna, zawiesili czyste firanki. Jednak
wciąż jeszcze nie lśniło w domu.
— To się nam nie uda! Jest jeszcze tyle do zrobienia! Nie zdążymy! —
stwierdził mężczyzna.
— Na pewno zdążymy! Mamy jeszcze trochę czasu — odpowiedział mu
pomocnik.
Pracowali zatem w pocie czoła. Kiedy nadszedł wieczór, nakrywali białym obrusem stół.
— Teraz Pan Bóg może już do mnie przyjść — powiedział mężczyzna do
swego pomocnika.
Zasiedli do stołu i czekają. Zniecierpliwiony mężczyzna zapytał:
— Gdzie On jest?
Po chwili stwierdził — Pewnie już nie przyjdzie.
— Ależ Ja już jestem u ciebie od kilku godzin! — powiedział pomocnik
i uśmiechnął się!
Pan Jezus powiedzia ł do apostołów: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” (Mk 10, 14). To było wspaniałe zaproszenie. Pan Jezus kochał dzieci i chciał, aby były blisko Niego. Wiele razy błogosławił im oraz stawiał je ludziom starszym za wzór do naśladowania. Mówił, że ich serca są czyste, dobre, ufne i pełne miłości. Pan Jezus kocha każdego człowieka i zaprasza go do udziału w swoim życiu.
W rozpoczynaj ącym się roku szkolnym i katechetycznym, Pan Jezus zaprasza również was do swojego życia. Uczestniczycie we Mszy Świętej, ale dopiero pod koniec tego roku szkolnego i katechetycznego będziecie mogli wziąć w niej udział w pełny sposób, czyli przyjąć Pana Jezusa pod postacią chleba.
Od was zależy, czy to zaproszenie zostanie przyjęte.Przyj ęcie zaproszenia Pana Jezusa wiąże się z odpowiednim przygotowaniem najpierw do spotkania z Nim w spowiedzi świętej, a następnie do przyjęcia Go w Komunii Świętej. Pan Jezus pragnie, abyście starali się odkryć to, że On zaprasza was do udziału w swoim życiu. To On uczy nas słuchać słowa Bożego i na nie odpowiadać. On pokazuje nam wszystkim dobrego Ojca. Pan Jezus jest naszym Przyjacielem. Przebacza grzechy i daje siebie w Eucharystii. Także każde z was może zaprosić Go do siebie! On czeka.
Rozmowa z dziećmi o ich przeżyciach związanych z przygotowaniem domu na uroczystości rodzinne.Jeśli przygotowujemy dom na przyjście gości, tym bardziej pragniemy przygotować swoje serce na przyjście Pana Jezusa. Wiąże się z tym wiele pracy.
Rozmowa z dzie ćmi na temat: jak mogą przygotować swoje serce na spotkanie z Chrystusem eucharystycznym? Pokazujemy dzieciom slajd z pięknym ogrodem. W rozmowie z dziećmi — powołując się na ładny widok — ukazujemy, co należy zrobić, aby przygotować serce na spotkanie z Panem Jezusem pod postacią chleba.
Kochane dzieci, dobrze przygotowa ć się na spotkanie z Panem Jezusem oznacza, że staram się uważnie wsłuchiwać w to, co On pragnie mi powiedzieć. Chcę nauczyć się szczerze rozmawiać z Panem Jezusem, wielbić Go oraz pokazać swoim zachowaniem, że On jest mi bliski. To oznacza, że będę starać się uczestniczyć we Mszy Świętej w każdą niedzielę i święta.
Każde z was doskonale wie, że czasami jest niegrzeczne. Jeśli pragnę przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świętej, to dążę do tego, aby być coraz lepszym człowiekiem. Staram się, aby moje serce przypominało piękny ogród, w którym będzie chciał zamieszkać sam Pan Jezus. Oznacza to, że chcę poprawić się z tego, co jest złe w moim życiu.
Rozmowa z dziećmi na temat: kto może im w tym pomóc?W tych przygotowaniach nie jeste ście sami. Przede wszystkim pomaga wam sam Pan Bóg, który jest obecny na drodze czynienia dobra. On pragnie was umacniać i wam pomagać. Spotkania, które dzisiaj rozpoczynamy, są znakiem tej pomocy ze strony Pana Boga. Będziemy słuchać Jego słów zawartych w Piśmie Świętym oraz wspólnie modlić się do Niego, aby dobrze przygotować się do radosnego dnia Pierwszej Komunii Świętej. W tych przygotowaniach pomogą wam również wasi rodzice oraz katecheci.
Wezwania modlitwy powszechnej czytają dzieci i rodzice.K.: Rozpoczynając nasze parafialne przygotowanie do pierwszego spotkania z Panem Jezusem w sakramencie pokuty i Eucharystii, przedstawmy Bogu pokorne prośby:
K.: Ojcze, który jesteś w niebie, wysłuchaj nasze prośby i pozwól nam wzrastać w wierze, nadziei i miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W.: Amen.
Panie Jezu, na Twoim ołtarzu składamy dary:
— Pismo Święte — chcemy poznawać Ciebie, aby kierować się Twoim słowem w codziennym życiu,
— zeszyt i podręcznik do katechezy szkolnej oraz pamiętnik katechezy parafialnej — z ich pomocą chcemy dobrze przygotować się do spotkania z Tobą w sakramencie pokuty i pojednania oraz Eucharystii,
— płonącą świecę — chcemy prosić, by słowo Boże było światłem na drogach naszego życia,
— chleb, wodę i wino — które za chwilę staną się prawdziwym Ciałem i Krwią Chrystusa.
„Jeden chleb”
„Panie dobry jak chleb” „O Panie, Ty nam dajesz” „Dzięki, o Panie”
Po Komunii Świętej kapłan błogosławi pamiętniki katechezy parafialnej.K.: Wszechmogący, wieczny Boże, pobłogosław † zebranym tu dzieciom klas trzecich pamiętniki katechezy parafialnej, aby przy ich pomocy mogły się lepiej uczyć i poznawać prawdę, dobro i piękno w stworzonym przez Ciebie świecie. Aby dobrze przygotowały się do pierwszego spotkania z Panem Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania oraz Eucharystii zarówno podczas lekcji religii w szkole, jak i w naszej parafii. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W.: Amen.Rozpocz ęliśmy okres szczególnego przygotowania nie tylko do pierwszego spotkania z Panem Jezusem w sakramencie pokuty i Komunii Świę- tej, lecz także do życia Eucharystią każdego dnia. Z radością oczekując tego dnia, pragniemy jak najlepiej przygotować się do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Niech Boże błogosławieństwo, udzielone przez ręce kapłana, umacnia nas w wytrwałym poznawaniu prawd wiary oraz w peł- nieniu uczynków miłości.
K.: Bóg wszechmogący niech was błogosławi i prowadzi w nowym roku szkolnym i katechetycznym, abyście we wszystkim umieli dostrzegać Jego mądrość, a przez pilną naukę dobrze przygotowali się do pierwszego spotkania z Panem Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania oraz Eucharystii.
W.: Amen.
K.: Jezus Chrystus, Syn Boży i Nauczyciel nasz jedyny, niech oświeca was swoim słowem, abyście w nowym roku szkolnym i katechetycznym podążali za Nim i abyście wzrastali w Jego przyjaźni i miłości.
W.: Amen.
K.: Duch Święty, który od chwili chrztu świętego stale was prowadzi, niech udzieli wam męstwa i wytrwałości, abyście słowem i przykładem pociągali innych do Chrystusa.
W.: Amen.
K.: Wszystkich tu obecnych niech błogosławi Bóg wszechmogący, † Ojciec † i Syn, † i Duch Święty.
W.: Amen.
Na nast ępne spotkanie należy przygotować: różnego koloru róże, slajd z Maryją i dziećmi podczas objawienia w Fatimie, różaniec dla każdego dziecka. Ponadto na konferencję ascetyczną można przygotować opowiadanie o objawieniu Maryi w Fatimie z podziałem na role. Poza tym można przygotować slajdy przedstawiające wydarzenia z życia Maryi i Pana Jezusa, które przypominamy sobie w czasie modlitwy różańcowej.
opr. ab/ab