Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. Tomasz Jelonek

SKARBNICA MODLITW

Ks. Mieczysław Bednarz SJ, Skarbnica modlitw, Wydawnictwo WAM 2001Wydawnictwo WAM daje nam do rąk prawdziwą skarbnicę, zgodnie bowiem ze swoim tytułem zbiór modlitw zebrany i opracowany przez ks. Mieczysława Bednarza SJ i ostatnio wydany jest przebogatą Skarbnicą modlitw, uwzględniającą wiele sytuacji życiowych człowieka i skierowanych do Boga Ojca, Jezusa Chrystusa w różnych jego tajemnicach, Ducha Świętego, Matki Bożej i świętych.

Na prawie ośmiuset stronach można znaleźć modlitwy stare i nowe, zaczerpnięte z Pisma Świętego, a także napisane przez świętych, mistrzów życia duchowego, tych którzy wiele czasu swego życia poświęcili modlitwie i tych, których specyficzne warunki życia dopiero nauczyły wołać do Boga. Mamy modlitwę głęboko przemyślaną i modlitwę spontaniczną, mamy również poetyckie opracowania rozmowy człowieka z Bogiem. A na końcu tego całego zbioru pozostawiono jeszcze puste strony, zatytułowane Moje modlitwy, na których każdy może dopisać sobie swoje ulubione i często odmawiane modlitwy, o ile w tym bogactwie mu zaproponowanym ich nie znajdzie.

Bardzo cenną stroną publikacji jest dokładna dokumentacja, na początku mamy podane skróty częściej używanych źródeł, po każdej modlitwie podany jest autor lub okoliczność powstania, czasem jeszcze z krótkim objaśnieniem i wskazaniem źródła, z którego tekst został zaczerpnięty. Na końcu znajduje się Słownik autorów modlitw, dokładny spis treści oraz propozycja lektury, która nawiązuje swoim charakterem do treści Skarbnicy i może pomóc w pogłębieniu życia modlitewnego.

Skarbnica zatem znalazła się w zasięgu naszej ręki i nie należałoby przejść obok niej obojętnie, brakuje nam przecież czasem słów, które pomogłyby nam w rozmowie z Bogiem i skarżymy się, że ta rozmowa staje się często zbyt szablonowa i jednotematyczna. Skarbnica jest wspaniały środkiem zapobiegającym takim sytuacjom.

Wszystkim, którzy przygotowują spotkania modlitewne, trzeba pogratulować, że zostali zaopatrzeni w tak cenną pomoc, która zatem powinna znaleźć się w każdej zakrystii, w każdym domu rekolekcyjnym i w każdej grupie modlitewnej. Szczególnie więc należy polecić tę pozycję Księżom Proboszczom i Rektorom kościołów oraz Moderatorom różnych grup, które przecież zawsze gromadzą się na modlitwę, niezależnie od swego indywidualnego charyzmatu.

A kiedy Święty Mikołaj będzie się zastanawiał, czym miałby drugich obdarować, może, nawet zamiast słodyczy, położyć tę Skarbnicę, której duchowy smak jest w stanie okazać się najstosowniejszą słodyczą dla duszy.

Mamy również piękny zwyczaj obdarowywania pod choinkę. I tam jest odpowiednie miejsce dla tej Skarbnicy, która z pewnością okaże się prezentem pożytecznym i stanie się książką-pamiątką, towarzyszącą obdarowanemu przez długie lata.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tradycja modlitwa Ojcowie Kościoła religijność pobożność duszpasterz potrzeba Boga modlitewnik Mieczysław Bednarz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W