Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Łaska Boża i odpowiedź człowieka

ks. Gaston Courtois

Silna wola w życiu duchowymPodstawowa zasada: łaska przewyższa naturę, lecz nie działa wbrew naturze. Bóg postępuje z nami zgodnie z naturą, jaką sam nas obdarzył. Uważa nas za istoty odpowiedzialne i zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji. Jesteśmy Jego przyjaciółmi, pomocnikami, a nie biernymi, bezwolnymi robotami.

Bóg mógłby się doskonale bez nas obejść, lecz nie taki jest Jego plan. „Bóg stworzył nas bez naszego udziału, ale nie może zbawić nas bez nas” – mówił św. Augustyn w jednym ze swoich kazań. Oczywiście, człowiek nie może niczego uczynić bez Boga, ale Bóg również postanowił, że niczego nie chce uczynić bez człowieka. „Oto stoję u drzwi i kołaczę” – czytamy w Apokalipsie św. Jana (Ap 3, 20) i Pan cierpliwie czeka, aż Mu otworzymy.

Jezus w mocnych słowach wyraził pragnienie, żeby jego uczniowie mieli dusze waleczne i energiczne: „Królestwo Niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni”2 (Mt 11, 12). Można powiedzieć, że łaska Boża jest jakby ręką, którą Pan wyciąga, żeby nam pomóc. Naszym zadaniem jest tę Jego rękę chwycić. Im bardziej będziemy zdecydowani to uczynić, tym lepsza i owocniejsza stanie się nasza współpraca z Bogiem.

Przeczytaj dłuższy fragment książki


Książka jest:
TUTAJ, Wydawnictwo PROMIC


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość odpowiedzialność łaska natura decyzja życie duchowe wola łaska Boża zdecydowanie silna wola
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W