Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kajetan Rajski


REFLEKSJA NA 3. NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ – C

Dz 5,27b-32.40b-41
Ap 5,11-14
J 21,1-19


Czy kochasz mnie?
J 21,17

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, rozpoczynam z Twoją pomocą rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na Trzecią Niedzielę Wielkanocną.

W dzisiejszej Ewangelii, będącej perykopą Ewangelii wg św. Jana, Chrystus zadaje trzykrotnie pytanie św. Piotrowi, czy Go kocha.

W rzeczywistości Chrystus pyta o to każdego z nas. Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli się kocha, to zazwyczaj jakąś konkretną osobę, którą widzimy. Trudno jest kochać Boga, którego się nie widzi. Są ludzie, którzy uważają, że kochają Boga, ale swoich bliźnich już nie. Św. Jan w Pierwszym Liście zadał pytanie, jak można kochać Boga, którego się nie widzi, a nie kochać bliźnich, których się widzi.

Otóż najlepiej można sprawdzić, czy kocha się Boga, poprzez sprawdzenie relacji z innymi ludźmi. W każdym z nich jest Chrystus. W takim więc razie tak jak traktujemy drugą osobę, tak też odnosimy się do Chrystusa. „Byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem spragniony, a daliście mi pić…”.

„Czy kochasz mnie?”… To pytanie powinno po dzisiejszej Mszy św. rozbrzmiewać w sercu każdego wierzącego. I powinien on również na nie odpowiedzieć. Jeśli odpowie pozytywnie, musi sprawdzić, czy aby na pewno realizuje to w swoim życiu. Jeżeli zaś negatywnie, powinien się zastanowić, co musi zrobić, by Boga pokochać. Miłość bowiem do Boga przewyższać powinna każdą miłość ziemską. Zostaliśmy przez Niego obdarowani tak wielkim darem miłości, jakim była ofiara na krzyżu, że naszym życiowym obowiązkiem jest starać się to odwzajemnić.

Panie Jezu, przemyślę w tym tygodniu:

1. Czy kocham Jezusa?

2. W jaki sposób realizuję tę miłość w swoim życiu?

3. Czy pełnię uczynki miłosierdzia?


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Chrystus niedziela miłość człowiek refleksja fundament pytania wielkanocny okres
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W