Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kajetan Rajski

IX NIEDZIELA ZWYKŁA – C

Twoje imię zostało wezwane nad świątynią (1 Krl 8,43)

1 Krl 8,41-43; Ga 1,1-2.6-10; Łk 7,1-10

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na IX Niedzielę Zwykłą.

W pierwszym czytaniu Salomon po poświęceniu świątyni odmawia modlitwę. Była to jedyna świątynia wśród Żydów. Tylko w tym miejscu mogli oni składać ofiary. Właśnie dlatego raz w roku każdy żydowski mężczyzna udawał się do świątyni , niejednokrotnie zabierając ze sobą całą rodzinę. Traktowali to miejsce z wielkim szacunkiem i czcią, jako symbol jedności narodu, który mimo rozproszenia czuł się jedną rodziną.

W Kościele katolickim w każdym miejscu możemy składać Ofiarę Mszy św. Z kolei Żydzi już w świątyni nie mogą, ponieważ w 70 roku Rzymianie zburzyli świątynię jerozolimską. Nigdy jej już nie odbudowano. Pozostała tylko Ściana Płaczu.

Niektórzy często mają do kościołów katolickich brak szacunku. Świadczą o tym częste napisy o treści antyreligijnej na murach świątyń. Znane są przypadki włamań, kradzieży, profanacji Najświętszego Sakramentu. A przecież jest to miejsce święte, w którym mieszka sam Bóg. Chrystus zstępując na ziemię pod postacią chleba i wina, karmi nas swoim Ciałem. Mimo to tak wielu nie przyjmuje Komunii nawet raz do roku. W imię czego? W imię zwykłego lenistwa, ospałości na sprawy Boże?

Przywróćmy zatem naszym świątyniom blask. Nie tylko poprzez remonty czy inne zabiegi architektoniczne, ale poprzez częstsze i gorliwsze uczestnictwo we Mszy św. Można stwierdzić, że nieskończenie razy bardziej podoba się Bogu kościół niewyremontowany, ale wypełniony wiernymi, niż okazała bazylika świecąca pustkami.

Przemyślę w tym tygodniu:

1. Czy jest w mojej rodzinie osoba, która nie chodzi w niedziele do kościoła? Co czynię, by zaczęła praktykować?

2. Czy dbam o swój kościół jako o budynek, i o Kościół duchowy?

3. Czy szanuję kościoły? Czy odpowiednio się w nich zachowuję?


Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku C” (Biblos 2012)opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota Kościół wiara rodzina świątynia budynek praktyka ludzie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W