Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Pamiętajmy o tych, którzy odeszli!


Modlitwa za zmarłych to stały element towarzyszący naszemu chrześcijańskiemu życiu. Jest jednak w roku liturgicznym czas, kiedy możemy w sposób wyjątkowy przyjść z pomocą naszym najbliższym zmarłym.


Listopad to miesiąc, w którym ogarniamy szczególną pamięcią naszych bliskich zmarłych. W uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych cmentarze toną w kolorowych kwiatach i zniczach, które prześcigają się w wymyślnej formie i wcale nie są najtańsze. Tak, od strony zewnętrznej bardzo staramy się zadbać o naszych bliskich. Ale przecież nie to jest najważniejsze. Tak jak nie szata zdobi człowieka, również to nasze zabieganie przy „porządkowaniu” grobów nie przyniesie pożytku duszom, które przecież bardziej potrzebują naszej modlitwy.

Wśród tego świątecznego zabiegania warto pamiętać przede wszystkim o tym, że możemy pomóc naszym zmarłym przez ofiarowanie za nich odpustów. Kościół przygotował na ten czas możliwość uzyskania odpustu zupełnego za dusze w czyśćcu cierpiące. Nie trzeba chyba przypominać, jak bardzo ważne jest to dla tych dusz, które już same nic dla siebie uczynić nie mogą.

Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać pod zwykłymi warunkami – należy:

– być w stanie łaski uświęcającej (przystępujemy do spowiedzi, Komunii świętej i jesteśmy wolni od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu)

– odmówić modlitwy: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu oraz dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego

– pobożnie nawiedzić cmentarz i odmówić modlitwę za zmarłych.

Pamiętajmy, że przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych (od 1 do 8 listopada) możemy przyjść z ulgą w cierpieniu jednej duszy każdego dnia oktawy, ofiarowując za nią właśnie łaski płynące z uzyskanych odpustów. Korzystajmy z tego niezwykłego bogactwa, jakie podsuwa nam Kościół. Być może, dzięki naszym modlitwom przybywa w niebie orędowników, którzy pomogą nam tu i teraz oraz później – w drodze do wiecznej szczęśliwości.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie chrześcijaństwo modlitwa pamięć Zmarli
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W