Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Marek Wójtowicz SJ

MIŁOSIERDZIE OSTATNIM SŁOWEM BOGA

ISBN: 978-83-7767-002-6
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Miłosierdzie Boże znakiem naszych czasów
Duchowa sytuacja świata
Milcząca apostazja
Nadzieja w Bożym Miłosierdziu


Wstęp

W książce Miłosierdzie ostatnim słowem Boga pragnąłem ukazać działanie Boga pełnego dobroci i zmiłowania w życiu człowieka doświadczającego różnego rodzaju prób i przeciwności. To w sytuacjach granicznych, kiedy wydaje się, że wszystko już jest stracone, do człowieka przychodzi Zbawiciel i mówi: Przestań się lękać, Ja jestem z tobą. Przesłanie o Bożym miłosierdziu jest niezwykle aktualne w naszych czasach duchowego zagubienia i kryzysu wartości.

Rozważania tutaj zawarte są owocem mojej posługi rekolekcjonisty przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wygłaszane były głównie podczas comiesięcznych spotkań formacyjnych Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, w którym od dziesięciu lat pełnię funkcję asystenta kościelnego. Przygotowując te refleksje o życiu duchowym chrześcijanina, czerpałem przede wszystkim z bogactwa Bożego Objawienia przekazanego w żywej Tradycji Kościoła. W kontekście współczesnych wyzwań próbowałem odczytać przesłanie o Bogu miłosiernym z Pisma Świętego, nauczania Kościoła i świadectwa świętych. Pragnąłem też pokazać, że cała Ewangelia jest pieśnią na cześć Boga bogatego w miłosierdzie.

Starałem się opisać sytuacje próby, jakiej poddani zostali przez Boga m.in. Abraham, Mojżesz i Hiob. Sporo miejsca poświęciłem świętym, którzy przeżyli próbę wiary i na przestrzeni wieków byli wrażliwymi świadkami Dobrej Nowiny: św. Pawłowi, św. Jadwidze Królowej, św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu czy św. siostrze Faustynie. Przybliżam nauczanie o Bogu Ojcu, współczującym całej ludzkości, które zostało nam przekazane przez bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. A pewien rys ignacjański mają stronice, na których staram się omówić bogactwo kontemplacji do uzyskania miłości Ad amorem z Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli.

Mam nadzieję, że te rozważania i konferencje posłużą jako materiały formacyjne dla osób duchownych i świeckich na drodze odkrywania i poznawania tajemnicy Bożego miłosierdzia. Być może pobudzą one Czytelnika do refleksji, nawrócenia i przemiany życia.

Refleksje te mogą być również traktowane jako przewodnik w indywidualnej modlitwie i rozmyślaniu, by dojść do dialogu miłości z Bogiem pełnym dobroci, gotowym zawsze przebaczyć nasze grzechy i przytulić nas do swego Serca.

Autor
Kraków, 5 października 2011 r., we wspomnienie św. siostry Faustyny

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie przemiana refleksja miłosierdzie Boże zagubienie kryzys wartości
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W