Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Modlitwa

Józef Kaźmierczak OFMConv

Droga modlitwy. Ku zaślubinom z Bogiem

Droga modlitwy. Ku zaślubinom z Bogiem - foto
Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber

Jeśli w naszym życiu dokonuje się jakieś dobro, dzieje się to za sprawą łaski Bożej. Trzeba na serio brać słowa Jezusa: …beze Mnie nic nie możecie uczynić


Modlitwa to główna praca, którą powinniśmy wykonać. Ona ma większe znaczenie niż wszelka praca nad sobą. Inne działania są w naszym życiu istotne o tyle, o ile płyną z poznanej na modlitwie woli Bożej. Ważne, żebyśmy przyjęli postawę dziecka i zdali się wyłącznie na Boga. Jeśli w naszym życiu dokonuje się jakieś dobro, dzieje się to za sprawą łaski Bożej. Trzeba na serio brać słowa Jezusa: …beze Mnie nic nie możecie uczynić.

Dlatego więź z Bogiem w modlitwie prośby, dziękczynienia, przeproszenia i uwielbienia to kwestia zasadnicza. Modlitwa wraz ze spełnieniem woli Bożej jest najważniejszym i jedynym zadaniem naszego życia.

***

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje modlitwy. Są to modlitwa ustna, rozmyślanie i kontemplacja. Do modlitwy ustnej zaliczamy wszystkie modlitwy, które składają się ze słów, a więc Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Aniele Stróżu itd. Obejmuje ona nie tylko teksty wypowiadane na głos, ale również powtarzane w myśli, po cichu. Modlitwy te towarzyszą nam przez całe życie. Do nich należy modlitwa poranna, bo z Bogiem zaczynamy dzień, i wieczorna, gdy dziękujemy za przeżycie całego dnia i prosimy o dobrą noc. Taką modlitwą jest też różaniec i brewiarz kapłański, w skład którego wchodzą jutrznia poranna, modlitwa czytań, modlitwa w ciągu dnia, nieszpory i wieczorna kompleta. W ten sposób godziny dnia są oddawane Bogu. Modlitwy starajmy się odmawiać w skupieniu, pamiętając, że zwracamy się do samego Boga, który jest przy nas. Ważna jest tutaj wiara. Jeśli zamierzamy na modlitwę poświęcić dużo czasu, wybierzmy wygodną pozycję, aby nie myśleć o bolących kolanach, ale skupić się na obecności Boga. Warto też zauważyć, że trudno się modlić po dłuższym oglądaniu telewizji. Na modlitwę trzeba więc przeznaczyć właściwy czas, kiedy jeszcze nie jesteśmy bardzo zmęczeni. Mówi się o modlitwie rannej i wieczornej, ale dłuższą możemy zaplanować w dowolnym czasie.

Józef Maria Kaźmierczak OFMConv urodził się 13 II 1950 roku. Po szkole średniej wstąpił do seminarium duchownego i został kapłanem w zakonie franciszkańskim 8 XII 1977 roku. Wybrał ten zakon z powodu zainteresowania osobą św. Maksymiliana Kolbego i jego nauką maryjną. Zaciekawienie tą tematyką owocowało również później – w temacie pracy magisterskiej Koncepcja czystości według pism św. Maksymiliana Kolbego, w pracy rekolekcyjno-misyjnej, w wielu artykułach i książeczkach wydanych pod ogólnym tytułem Matka Chrystusa w idei św. Maksymiliana. W Wydawnictwie Bratni Zew wydał książkę "Kim jesteś, o Niepokalana?" (2019)


Jest to fragment książki "Droga modlitwy. Ku zaślubinom z Bogiem". Książka ta pomoże Ci dotrzeć do prawdziwego źródła szczęścia, którym jest Bóg. Dowiedz się, jak zbudować z Nim więź, która pozostanie na wieczność i która pozwoli ci mieć pokój w sercu na co dzień. Autor przeprowadzi cię przez trzy rodzaje modlitwy, zwróci uwagę na współczesne przeszkody w kontemplacji oraz wskaże skróconą drogę do świętości.

Książka jest tutaj>> .

Zajrzyj do środka: tutaj


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość modlitwa dusza człowiek Bóg Jezus wola Boża relacja ufność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W