Poznajmy Kamerun! Andrzej Lewicki będzie nam go przybliżał, wysyłając wieści prosto z Afryki
Poznajmy Kamerun! Andrzej Lewicki będzie nam go przybliżał, wysyłając wieści prosto z Afryki.
Oto pierwsza część cyklu Opoki: "Zapiski z Kamerunu".
Festiwal Kultury Wschodniego Kamerunu to inicjatywa zapoczątkowana przez młodych Kameruńczyków ze stowarzyszenia studentów, które za główny cel postawiło sobie rozwój i propagowanie pierwotnej kultury tego regionu kraju. Jest to fenomen dzięki któremu młodzi mają szansę na wyrażanie i utożsamianie się ze swoim dziedzictwem kulturowym. Jednocześnie jest to fundament na którym jest możliwy stały rozwój licznych i różnych społeczności wschodniego Kamerunu.
W trakcie tego festiwalu można poznać zwyczaje, muzykę, języki oraz tradycyjny sposób życia różnorakich grup etnicznych. Efektem starań młodych Kameruńczyków była pierwsza edycja tej imprezy, która miała miejsce 5-11 marca 2012 na terenie kompleksu szkolnego CENAJES w Bertoua. Największy nacisk kładziono na propagowanie tańca tradycyjnego (plemiennego), nowoczesnego (hip-hop) oraz poezji. Zainteresowanie festiwalem było ogromne dzięki unikalnemu połączeniu przeszłości z teraźniejszością, z którą najbardziej utożsamia się młodzież.
Korzystając z sukcesu pierwszej odsłony Renc’ Art Cult, druga będzie bazować na pierwotnym założeniu festiwalu, to znaczy do konieczności podtrzymania kultury plemiennej. Obecnie prawie nikt nie interesuje się bardzo bogatym i urozmaiconym dziedzictwem kulturowym jakim pochwalić się może Kamerun. Niestety zazwyczaj tylko najstarsi członkowie plemion posiadają wiedzę przekazywaną ustnie z pokolenia na pokolenie, dlatego też ta inicjatywa jest tak niezbędnie potrzebna. Za kilkanaście lat może dojść do sytuacji, w której już nikt nie będzie pamiętał o swoim dziedzictwie kulturowym i zostanie ono zapomniane na zawsze. Nie można do tego dopuścić!
opr. aś/aś