Zasłuchanie w Ducha Bożego

Cotygodniowy komentarz z "Gościa Niedzielnego" (11/2001)

W Wielkim Poście odbywa się szczególnie dużo rekolekcji. Nie tylko tych nazywanych zamkniętymi, organizowanych dla niewielkich grup w domach rekolekcyjnych i ośrodkach formacyjnych, ale także rekolekcji parafialnych, szkolnych, środowiskowych. Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w tygodniowych rekolekcjach uczestniczyli również w Watykanie Ojciec Święty i pracownicy Kurii Rzymskiej.

Czym są rekolekcje? Określane są często jako „ćwiczenia duchowe”. Jan Paweł II nazwał je „intensywnym zasłuchaniem się w Ducha Bożego, czasem ciszy i nieustannej modlitwy”, który powinien przynieść obfite owoce duchowej odnowy.

Do prowadzenia tegorocznych rekolekcji w Watykanie Ojciec Święty zaprosił biskupa Chicago, kard. Francisa Eugene George'a. Temat rozważań brzmiał: „Jedna wiara dla wszystkich narodów: nawrócenie, wolność i wspólnota w Chrystusie”. Punktem wyjścia stało się pytanie: „Jeśli zgadzamy się, że cel wiary jest uniwersalny, co ma się dokonać w nas, ażeby odpowiedzieć na to wyzwanie?”.

Najważniejszym celem uczestników rekolekcji, niezależnie od tego, czy odbywają się one w Watykanie, w ośrodku formacyjnym czy w parafii, jest osobiste nawrócenie. Dlatego potrzeba w czasie ich trwania dystansu do codzienności. Dlatego w czasie rekolekcji watykańskich nie odbywają się papieskie audiencje, a podczas rekolekcji szkolnych nie ma lekcji.

W tym roku pierwszy raz w dziejach fragmenty rekolekcyjnych medytacji wygłaszanych przed Ojcem Świętym nadało Radio Watykańskie. Także inne media (na przykład Internet, niektóre rozgłośnie radiowe i czasopisma) udostępniają od kilku lat teksty rozważań przygotowanych przez rozmaitych rekolekcjonistów. To znak czasu. Środki przekazu starają się odpowiedzieć na wszystkie ludzkie potrzeby, także te związane z formacją duchową. Czy jednak są w stanie zaspokoić je? Z pewnością nie. Chociaż niewątpliwie Ewangelię należy głosić korzystając z mass mediów (akcentuje to nieustannie Jan Paweł II), to jednak podobnie jak nie sposób za ich pośrednictwem udzielać sakramentów, tak samo nie wydaje się możliwe przeprowadzenie prawdziwych rekolekcji przez radio lub przez Internet.

Tegoroczny watykański rekolekcjonista mówił o konieczności dystansu do spraw doczesnych jako warunku prawdziwego nawrócenia serca. Środki przekazu ze względu na swą specyfikę nabranie tego dystansu bardzo utrudniają, a najczęściej uniemożliwiają.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama