Duszpasterze turystów

Cotygodniowy komentarz z "Gościa Niedzielnego" (30/2001)

Pamiętam swoje bardzo miłe zdziwienie, kiedy w małym hiszpańskim miasteczku, prawda, że turystycznym, ale jednak małym, w miejscowym kościele zobaczyłem rozdawany list pasterski Episkopatu hiszpańskiego skierowany do turystów odwiedzających ten kraj. Było to latem w czasie wakacji, kiedy miliony gości przybywa na Półwysep Iberyjski. List był zaproszeniem do odwiedzania kościołów, do wzięcia udziału w niedzielnej Mszy świętej, ale życzył również przybyłym, aby czas ich urlopu był dla nich owocny pod każdym względem. Ale moje pozytywne zdziwienie było tym większe, że ten list w tym małym kościele był również w polskim tłumaczeniu.

Przypomina mi się to dlatego, że w tych dniach w Watykanie opublikowano dokument Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Turystyki zatytułowany "Wskazówki dla duszpasterstwa turystyki". Dzisiaj, szczególnie w miesiącach letnich, miliony ludzi przemieszcza się z jednego miejsca na drugie. Wielu spędza wakacje na różne sposoby, będąc w drodze, czy też przebywając w jednym miejscu. Turystyka jest jednym z elementów naszego życia, ale też i ogromnym przemysłem dającym pracę milionom ludzi. Potrzeba refleksji, zarówno duszpasterskiej, teologicznej, jak i duchowej, aby ten cały obszar życia ludzkiego nie został wykluczony z przestrzeni chrześcijańskiej.

Watykański dokument nie tylko mówi o "celebrowaniu daru piękna w Stworzeniu", ale przypomina o prawie człowieka do wolnego czasu, o tym, że praca ludzka nie może być niewolnicza i że nie może byś pozbawiona perspektyw korzystania z jej rezultatów. Można w tym tekście dostrzec również ostrzeżenie przed patologiami, takimi jak tzw. turystyka seksualna i związany z tym wyzysk kobiet i dzieci.

Ten watykański dokument powinien stać się powodem do przemyśleń dla wielu naszych duszpasterzy, szczególnie w parafiach, klasztorach w miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskowych. Ciągle zbyt mało w Polsce dostrzegamy fakt, że oczekiwania tysięcy ludzi, którzy odwiedzają nasze świątynie podczas wypoczynku, są często większe niż tylko pospiesznie sprawowana, krótka liturgia, aby samemu zdążyć na świeże powietrze.

opr. mg/mg



Copyright © by Gość Niedzielny (30/2001)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama