Pod znakiem dialogu

Cotygodniowy komentarz z "Gościa Niedzielnego" (1/2002)

W Kościele katolickim początek 2002 roku będzie stał pod znakiem modlitewnego spotkania przedstawicieli wielkich religii świata w intencji pokoju. Odbędzie się ono — z inicjatywy Jana Pawła II — 24 stycznia w Asyżu. Już po raz drugi w mieście świętego Franciszka spotkają się na zaproszenie Papieża wyznawcy różnych religii, by modlić się o pokój na świecie.

Organizując takie spotkanie, Papież podjął decyzję niezbyt popularną w samym Kościele. Jest bowiem wielu katolików, także purpuratów, którzy nie akceptują spotkań tego typu, gdyż w ich przekonaniu stawiają one Kościół katolicki na równi z innymi religiami świata. Jan Paweł II jednak w odpowiedzi na takie obawy konsekwentnie podkreśla, że uczestnicy spotkania w Asyżu będą modlić się w jednym miejscu, ale nie wspólnie — wspólna modlitwa jest niemożliwa ze względu na różnice dzielące religie. „Być razem, aby modlić się o pokój” — tak przedstawiano znaczenie podobnego spotkania w październiku 1986.

Świadectwo tej modlitwy jest niesłychanie istotne ze względu na groźbę światowego konfliktu muzułmańsko-chrześcijańskiego. Choć wiele jest w islamie środowisk, które podkreślają, że terroryści i zamachowcy zdradzają wiarę w Allaha, to jednak nie maleją wpływy skrajnych ugrupowań fundamentalistycznych, które potrafią zabijać z modlitwą na ustach.

Od odpowiedzi środowisk islamskich na zaproszenie Jana Pawła II zależy, czy w nowym roku niepokój o przyszłość świata wzrośnie. Ufajmy, że papieskie zaproszenie do modlitwy zostanie podjęte. Modlitwa jest przecież fundamentem religii. Jeżeli naprawdę modlitwa jest w centrum, to nie wydaje się możliwe, by wyznawcy różnych religii stawali przeciwko sobie.

Dla katolików dialog międzyreligijny jest obecnie obowiązkiem. Jasno mówi o tym Papież i dokumenty Kościoła. Podczas październikowego Synodu Biskupów — tuż po „czarnym wtorku” 11 września — wielokrotnie podkreślano, że dla dialogu nie ma alternatywy.

Kościół w Polsce na poziomie oficjalnym dobrze odpowiada na te znaki czasu. W styczniu już po raz piąty będziemy obchodzić Dzień Judaizmu (17 I), a po raz drugi dzień poświęcony islamowi (26 I). Polskie inicjatywy w tej dziedzinie są pionierskie na skalę światową. Kłopot w tym, że są one realizowane jedynie na poziomie bardzo oficjalnym, i to w niektórych jedynie diecezjach. Na początku roku wolno wyrazić nadzieję, że dzięki modlitwie w Asyżu również Polska parafialna dostrzeże potrzebę refleksji nad innymi religiami, nawet jeśli w naszym kraju jest to sprawa dość abstrakcyjna.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama