Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Agnieszka Ścibik

Historyk na tropie prawdy


Recenzja Zeszytów Historii Kościoła: Grzegorz Kucharczyk, „Mity i fakty”, Wydawnictwo AGAPE


Celem 3 części Zeszytów dr. hab. Grzegorza Kucharczyka, zatytułowanych Mity i fakty, jest przełamywanie uprzedzeń oraz stereotypów, które przez wiele stuleci narosły wokół dziejów Kościoła katolickiego. Autor, historyk, chce ukazać Czytelnikom silne dowody na to, że uprzedzenia te opierają się na półprawdach i przekłamaniach. Z jednej strony nie boi się prawdy, rzeczywistych faktów, a z drugiej jasno i wyraźnie obala mity, które są wciąż chętnie „powielane” przez ludzi nastawionych przeciwko katolikom. Pragnie pokazać prawdziwe oblicze Kościoła – wspólnoty ludzi wierzących w Chrystusa. Wspólnoty zarówno grzesznej, jak i dążącej do świętości. Wspólnoty, której zdarzają się upadki na wskutek grzesznej natury człowieka i powstania, dzięki łasce i miłosierdziu dobrego Boga.

Mity i fakty są bardzo ładnie wydane. Nie brakuje w nich pięknych ilustracji, map i zdjęć. W pierwszym tomie (Zeszyty 1-2) znajdziemy m.in. czarną legendę krucjat, prawdę o inkwizycji, mit o „krwawej ewangelizacji” Nowego Świata i utopię „niecywilizowanego świata”. Nie brakuje także takich tematów jak m.in.: męczeństwo angielskich katolików, cena wierności, czy też konstruowanie antykatolickiej mentalności. Pokazana została również i wyjaśniona taktyka atakowania pasterzy, by następnie, tym mocniej zaatakować owce. Znajdziemy przy tym opis trwania ludu przy wierze ojców i jej obrony.

Zeszyt 3 rozpoczyna się przybliżeniem Czytelnikom epoki oświecenia, która chciała zbudować cywilizację bez chrześcijaństwa. Autor wyjaśnia następnie, dlaczego deklarowana przez rewolucjonistów francuskich równość, pozostała jedynie pustym frazesem. Przechodzi przez bolesne i radosne tajemnice, odkrywając je krok po kroku. Na zakończenie przybliża historię objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest to dział szczególnie warty uwagi – przede wszystkim ze względu na osobę Maryi, która pragnie chronić i otaczać ludzi Swoją macierzyńską opieką.

Tu możesz kupić Zeszyty Historii Kościoła "Mity i fakty". Kliknij!

opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA mity stereotypy historia Kościół wiara historia Kościoła Katolicy uprzedzenia fakty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W