Autor kazań dał nam cenny materiał źródłowy nie tylko do historii polskiego kaznodziejstwa, homiletyki ale także dla szerzej rozumianej historii
Autor kazań dał nam cenny materiał źródłowy nie tylko do historii polskiego kaznodziejstwa, homiletyki ale także dla szerzej rozumianej historii.
Papieże ostatniego wieku z dużą gorliwością zabiegali o dobrą prasę katolicką i dobrą książkę. Wobec natłoku najrozmaitszych, często sprzecznych ze sobą wiadomości katolik musi zdobywać właściwy światopogląd, poznawać hierarchię wartości i nauczyć się wybierać jak upomina św. Paweł, to „co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym” (Flp 4,8). Trzeba korzystać ze wszystkich możliwych środków przepowiadania Ewangelii. Mówienie o Bogu jest właściwą kapłanowi posługą kształtującą postawy ludzkie. Bóg przemawia do człowieka w przeróżny sposób; przez okoliczności życia, przez rozmowy czy napomnienia przełożonych, przyjaciół, bliskich, przypadkowo spotkanych ludzi, przez pouczenia kapłanów, a także przez słowo drukowane.
O tym ostatnim powie publikacja Kazania Prymasa 2010-2014. Są to kazania wygłoszone przez prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka. Ta niekonwencjonalna licząca 972 strony książka prezentuje oryginalny XXI wieczny styl, język i problemy współczesnych czasów. Ponieważ słowo drukowane jest względnie trwałe, daje też możliwość wielokrotnego korzystania z niego, powrotu do wybranych kwestii; dlatego utrwalenie nauczania prymasowskiego w ten sposób jest decyzją uzasadnioną. Podany czytelnikowi zbiór zawiera kazania wygłoszone w okresie od 2010 do 2014 roku. Ksiądz abp Józef Kowalczyk wieloletni Nuncjusz w Polsce, następnie Prymas Polski, był kaznodzieją w wielu katedrach i kościołach; myślą i piórem przedstawiał w sposób zrozumiały dla każdego człowieka zawiłe prawdy wiary. Wygłoszone kazania to właśnie spora część apostolstwa prymasowskiego. Były one wygłaszane w duchu ut omnes unum sint; Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty Ojcze we Mnie, a ja w Tobie (J 17,21). Kazania te, jako owoc wieloletniej, ofiarnej pracy kapłańskiej stały się także dokumentem nauczania i historii Kościoła, a także znakiem epoki.
Apostolstwo słowa prymasowskiego zostało utrwalone na kartach tej publikacji jako cicha i radosna misja. Autor kazań dał nam cenny materiał źródłowy nie tylko do historii polskiego kaznodziejstwa, homiletyki ale także dla szerzej rozumianej historii. W zbiorze kazań odkrywamy współczesną i aktualną tematykę. Przypominają one tzw. „rechrystianizację” świąt i obyczajów polskich, powraca ważne zagadnienie powszechnego powołania do świętości i apostolstwa, a także wolności sumienia. Czytelnik może znaleźć odpowiedź na wiele pytań i wątpliwości, które zasiewane przez środowiska liberalne i ateistyczne nurtują umysły myślących katolików. Nie obca jest także tematyka kultury, współczesnej rodziny, chorych, czy tajemnicy cierpienia. Dużą zaletą tej publikacji jest ukazanie także życia społeczno-politycznego, religijnego w Polsce i wśród Polonii na początku XXI wieku.
Wracają do czytelnika problemy, które mimo upływu lat nie straciły na aktualności. Bóg, Kościół, Ojczyzna, Honor – to słowa ważne, którymi posługiwał się kaznodzieja, zawarte w tekstach; pozostają jako prawdziwe ślady wolnej Polski, stanowią także materiał dla refleksji ku przyszłości. Kazania cechuje spokój i harmonia; zapewne będą owocować w sercach wszystkich, którzy podejmą wysiłek zapoznania się z tekstami.
Trzeba zawsze o tym pamiętać, że godzina nauczania w życiu apostoła jest godziną modlitwy. Nie bez powodu Jezus użył słów: „Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi” (Mt 4,19). Wiemy o tym, że nie ma gotowych dróg dochodzenia do Boga; tak kaznodzieja jak i słuchacze muszą sobie je utorować własnymi stopami. Gorliwość apostolska jest świętym szaleństwem, które wyraża się w stałej trosce o zbawienie dusz i wytrwałości, której nic nie może osłabić. Jest to bowiem odpowiedź na stanowczy rozkaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,15). Słyszy się niekiedy wypowiedzi, że ewangelia jest przestarzała i nie do przyjęcia w dzisiejszych czasach. Dlatego tak ważnym jest jej przybliżanie, tłumaczenie ludziom XXI wieku jej ponadczasowych wartości.
W opracowaniu redakcyjnym zachowano pierwotne brzmienie kazań, wprowadzono jedynie nieznaczne retusze po uzgodnieniu z Autorem. Zamieszczony indeks tematyczny pozwala na szybkie odszukanie interesującego tematu. Fotografie znajdujące się na końcu publikacji obrazują niektóre osoby, miejsca, zdarzenia związane z posługą słowa ks. Prymasa.
Składam podziękowanie autorowi abp Józefowi Kowalczykowi – prymasowi Polski za powierzenie mi redakcji Kazań, sekretarzowi i kapelanowi ks. Tadeuszowi Gerlachowi CSMA oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wydania tej publikacji.
Jest to fragment książki:
Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski, Kazania Prymasa 2010-2014,
Wydawnictwo Bratni Zew
ISBN 978-83-7485-267-8
Książkę można kupić tutaj!
opr. ac/ac
(obraz) |