Nie możemy milczeć o tym, co widzieliśmy

Brak szacunku wobec chrześcijan w Europie, która pod znakiem krzyża rozwijała się przez długie stulecia, jest dziś faktem

Represje wobec chrześcijan kojarzą się raczej z pochodniami Nerona i Koloseum pełnym lwów niż współczesnymi przejawami agresji i nietolerancji. Sama nietolerancja kojarzona jest głównie z aktami dokonywanymi wobec mniejszości – jak się jednak okazuje, dyskryminacja może ranić także grupy stanowiące zdecydowaną większość społeczeństwa. Jednak brak szacunku wobec chrześcijan w Europie, która pod znakiem krzyża rozwijała się przez długie stulecia, jest dziś faktem.

Nie możemy milczeć o tym, co widzieliśmy

Dyskryminacja chrześcijan przybiera obecnie rozmaite formy, od wandalizmu, włamań i podpaleń, przez nietolerancję ze stron innych religii i biurokracji, po ograniczanie wolności słowa, zgromadzeń i praw rodzicielskich. W latach 1992–1996 w Norwegii doszło do ponad 50 prób podpaleń zabytkowych drewnianych kościołów słupowych, a 18 świątyń zostało doszczętnie zniszczonych. Tymczasem wciąż można tam kupić tzw. kirkebrann, czyli czarne świeczki w kształcie kościoła, dzięki którym – jak głosi reklama – „możesz spełnić swoje blackmetalowe fantazjeˮ.

Poniżej znajdują się wybrane fragmenty z raportu niezależnej austriackiej organizacji Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe (Obserwatorium nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie) na rok 2013, oraz przypadek z roku 2014. Obserwatorium ma siedzibę we Wiedniu i udostępnia wyniki swoich badań na stronie internetowej (www.intoleranceagainstchristians.eu).

Styczeń 2013, Wielka Brytania:

W szpitalu w Exeter administracja zakazała pielęgniarce noszenia krzyżyka na szyi, który towarzyszył jej codziennie przez 30 lat pracy zawodowej. Kobieta odmówiła, po czym odwołała się do odpowiedniej instancji, powołując się na przysługujące muzułmankom przyzwolenie noszenia hidżabu (stroju nakazanego przez prawo religijne), jednak ta argumentacja została odrzucona. Trybunał Pracy uznał decyzję administracji szpitala za „nienoszącą przejawów dyskryminacji”, jako że długość łańcuszka nie spełniała wymogów BHP.

Marzec 2013, Włochy:

Do kościoła św. Tymoteusza w Termoli nad Adriatykiem weszło dwóch młodych mężczyzn udających wiernych. Kiedy zostali sami w świątyni, ukradli hostie i poświęcone przedmioty z tabernakulum, uprzednio dokonawszy nad nimi świętokradczych czynów. Stało się to 21 marca, co pokrywa się w satanistycznym kalendarzu z „drugą nocą sabatu”.

Kwiecień 2013, Włochy:

W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę na dziedzińcu kościoła Santa Maria Assunta w Caorso w północnych Włoszech pojawiło się graffiti przedstawiające satanistyczne pentagramy, wokół których poustawiano czerwone świece. Znaleziono także przybitą do drzwi hostię, opatrzoną napisem „Animate vacuum” (czyli „pusta duszaˮ).

Kwiecień 2013, Wielka Brytania:

Nick Williamson, chrześcijański właściciel drukarni w Irlandii Północnej odmówił druku magazynu o tematyce homoseksualnej, za co grożono mu pozwaniem do sądu. Tłumaczy on, że wykonanie tego zlecenia byłoby niezgodne z jego wiarą. Jednakże redaktor czasopisma MyGayZine, Danny Tonner, skontaktował się już z radcą prawnym i wniósł sprawę do Komisji Równości Irlandii Północnej.

Maj 2013, Szwecja:

Zgoda rodziców nie jest wymagana podczas podejmowania decyzji o przeprowadzeniu aborcji przez nieletnich. Rozgłos zdobyła sprawa jedenastoletniej dziewczynki, która bez zgody rodziców poddała się dwóm zabiegom przerwania ciąży w krótkim odstępie czasu. Parlamentarny Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że sprawa zaszła za daleko: „To oczywiste, że dziecko w tym wieku (11 lat) nie jest na tyle dojrzałe, by samodzielnie rozważyć konsekwencje aborcji”.

Wrzesień 2013, Niemcy:

Politycy berlińskiej dzielnicy Kreuzberg zakazali świętowania Bożego Narodzenia w miejscach publicznych i na drogach, jak również umieszczania tam dekoracji czy organizacji jarmarków świątecznych, aby nie dyskryminować muzułmańskiej mniejszości. Choinki można będzie ustawiać jedynie w miejscach wyznaczonych przez władze.

Październik 2013, Hiszpania:

W katolickiej bazylice katedralnej Nuestra Señora del Pilar w Saragossie podłożono bombę – eksplodowała między organami a rzędami ławek. Policja ewakuowała kościół i położony przed nim plac. Lokalne źródła podejrzewają ekstremistyczną grupę lewicową o zorganizowanie i przeprowadzenie ataku. Te przypuszczenia potwierdza graffiti na pobliskim murze, przedstawiające zakrytą postać trzymającą bombę oraz napis „To nasza ofiara”. Był to pierwszy atak na bazylikę w Saragossie od czasów hiszpańskiej wojny domowej.

Listopad 2013, Niemcy:

Chrześcijański protest przeciwko dyskryminacji chrześcijan w Kolonii został przerwany przez grupę muzułmanów. Wykrzykiwali oni obraźliwe komentarze wobec uczestników protestu, uszkodzili także mikrofony i głośniki. Kilka osób zostało zaatakowanych i pobitych. Policja przez długi czas nie reagowała, narażając uczestników na szkody – wkroczyła dopiero po agresji wobec kamerzysty.

Grudzień 2013, Francja:

Na profilu facebookowym grupy feministycznej Femen France jako wyraz protestu przeciwko chrześcijańskim kampaniom pro-life pojawił się komunikat „Znieść narodziny Jezusa”. Do wiadomości załączono zdjęcie przedstawiające aktywistki Femen podczas happeningu przed katedrą Madrid w Paryżu. Jedna z nich, przebrana na wzór Maryi, klęczała topless przed wejściem do katedry, krzycząc proaborcyjne hasła, podczas gdy dwie inne wylewały butelki płynu przypominającego krew na chodnik dookoła. Akcja związana była z obradami parlamentu w Hiszpanii, który tego dnia miał zadecydować o delegalizacji aborcji w tym kraju.

Luty 2014, Hiszpania:

Grupa trzydziestu młodych aktywistów wtargnęła do kościoła San Miquel de Palma na Majorce podczas odprawiania Mszy Świętej, niosąc ze sobą transparent z napisem „Różańce precz od naszych jajników” i krzycząc proaborcyjne hasła. Był to protest wobec zmian prawnych dotyczących delegalizacji aborcji.

Raport wymienia także m.in.: „Dekapitację figury Maryi w Bari”, „Atak na arcybiskupa Brukseli, Andre Leonarda”, „Antychrześcijański incydent podczas procesji Bożego Ciała w Lyonie”, „Próbę usunięcia Boga z hymnu narodowego Szwajcarii”, „Napad uzbrojonych mężczyzn na klasztor w Austrii” oraz „Wtargnięcie nagiej kobiety na główny ołtarz katedry w Kolonii podczas celebracji bożonarodzeniowej Mszy Świętej”. Całkowita liczba przypadków opisanych w raporcie to 241 przejawów wandalizmu, nietolerancji i ograniczania wolności osobistej, zaś na stronie organizacji można odnaleźć dokumentację ponad 1300 spraw.

Przypadki nietolerancji wobec chrześcijan i braku szacunku dla wiary dotyczą także Polski – wystarczy wspomnieć podpalenie zabytkowego drewnianego kościoła na krakowskiej Woli Justowskiej, czy też kradzieże dokonywane na sporą skalę w beskidzkich cerkwiach. W ten sposób ze świątyni w Bałuciance na Podkarpaciu zginęły dwie ikony przedstawiające Matkę Bożą, a ikonostas w Turzańsku pozbawiono dwunastu prazdników, czyli ikon przedstawiających najważniejsze święta roku liturgicznego.

Zgodnie ze słowami papieża Franciszka, które wypowiedział w homilii 6 kwietnia 2013 roku, „Chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę. W niektórych krajach czeka ich kara za sam fakt noszenia krzyża. Dziś, w dwudziestym pierwszym wieku, nasz Kościół jest Kościołem męczenników, tych, którzy powtarzają za Piotrem i Janem: »Nie możemy milczeć o tym, co widzieliśmy«. To właśnie daje nam siłę, siłę potrzebną do dawania świadectwa życia i wiary, darów, które otrzymaliśmy, które każdy człowiek dostał od Bogaˮ.

MS, Na podstawie Report 2013 on Intolerance against Christians in Europe

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama