Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Błogosławieństwa na ważne chwile

Justyna Kapłańska

Błogosławmy!

Błogosławmy! - foto
Autor/źródło: Photogenica.pl, Kablonk

„…Błogosławcie, a nie złorzeczcie!” (Rz 12,14b) – wzywa św. Paweł w liście do Rzymian. Wezwanie to wspaniale podejmuje Anselm Grün w książce „Błogosławieństwa na ważne chwile”.


Dlaczego potrzeba nam błogosławić, a nie wystarczy po prostu czegoś komuś bądź sobie życzyć? Doskonale odpowiada na to pytania we wstępie sam Autor: „Błogosławieństwo to dar od Boga. Prosimy, żeby Bóg błogosławił danej podczas egzaminu i rozmowy, w podróży, pracy i nowych zamierzeniach. Błogosławieństwo również zawiera w sobie życzenie powodzenia. Chodzi jednak przede wszystkim o wewnętrzną płodność, którą Bóg wiąże z naszym działaniem. Życząc drugiemu człowiekowi błogosławieństwa, jesteśmy świadomi, że własnymi siłami nie możemy zagwarantować powodzenia jego zamiarów. Aby dana rzecz się udała, musi polegać na Bogu”.

Na kolejnych stronach poznajemy znaczenie i aspekty błogosławieństwa, zadanie bycia błogosławieństwem dla innych. Autor wyraża także życzenie, byśmy byli coraz bardziej wrażliwi na obszary naszego życia, które mogą stać się przestrzeniami Bożego błogosławieństwa.

Nie każdy jednak wie, jak owo błogosławienie powinno wyglądać. Autor wychodzi z pomocą – książka zawiera dziesiątki propozycji błogosławieństw na przeróżne życiowe chwile. Podzielone są na pięć kategorii: na każdy dzień, na drodze życia, w relacjach z innymi, na wszystkich drogach i w ciągu roku. Wśród nich znajduje się na przykład błogosławieństwo wieczorne, dla rodziny, w chorobie, przed wakacjami, na początek roku czy kilka wersji błogosławieństw urodzinowych.

Wszystkie z nich mają jednak cechy wspólne – są pełne pokoju i zaufania Bogu. Są oddaniem całego życia i wszystkich jego spraw – tych bardzo poważnych i tych pozornie banalnych, codziennych – Bożej miłości i woli. Cechuje je też zrozumienie człowieka, prostota słów i ciepło. Są czymś, co – gdy trzeba – uskrzydla, pociesza, dodaje sił, uspokaja, kieruje myśli ku Bogu. A tego potrzeba z pewnością każdemu.

Recenzowana książka "Błogosławieństwa na ważne chwile" znajduje się na stronie Wydawnictwa Święty Wojciech.


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie pokój rodzina Bóg relacje błogosławieństwo dar Boży bliscy zaufanie Anselm Grun Boże błogosławieństwo
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W