Piękno chrześcijańskiej mistyki

Kościół jako osadzony w świecie rajski ogród, Eucharystia jako chleb wypieczony przez Ducha Świętego...

Piękno chrześcijańskiej mistyki

Recenzja książki: Olivier Clément, Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej t. II, PROMIC

Drugi tom „Źródeł…” to kolejna odsłona piękna chrześcijańskiej mistyki. Po raz kolejny możemy pochylić się nad bogactwem myśli Ojców Kościoła, tym razem skupionego wokół tematów Kościoła i Eucharystii, wewnętrznej walki, wiary i pokory oraz pokonywania żądz i zmysłowości.

Kościół jako osadzony w świecie rajski ogród, Eucharystia jako chleb wypieczony przez Ducha Świętego – książka jest pełna tego typu „perełek”. I aby jeszcze pełniej pokazać owo piękno początków chrześcijańskiej mistyki, przytoczę kilka subiektywnie wybranych fragmentów.

„…w celu zdobycia zrozumienia spraw Bożych niezbędna jest przede wszystkim modlitwa”

„Zrozumienie sensu przychodzi dzięki zakorzenieniu w Tradycji, przez otwarcie się na potok życia wspólnoty świętych: nawet czytanie Pisma w samotności, wszelkie czytanie Pisma, jest czytanie eklezjalnym, przybranym w liturgiczny, eucharystyczny posmak”

„Eucharystia przemienia wiernych w samą siebie”

„Jesteśmy karmieni chlebem zesłanym z nieba i napojeni kielichem radości, kielichem kipiącym i płonącym, Krwią przenikniętą z wysoka żarem Ducha”

„…biskup jest w Kościele, a Kościół w biskupie i jeśli kto nie jest z biskupem, nie jest w Kościele”

„Nikt nie może otrzymać w Eucharystii przebaczenia i pokoju Bożego, jeśli sam nie stanie się człowiekiem przebaczenia i pokoju”

„Bóg zbudował człowieka, żeby człowiek budował dla Niego”

„Nie śmiej się modlić, jeśli zazdrość zbudowała mur w twoim sercu”

„Modlitwa poszczącego jest ptakiem wysoko latającym. Sytość zaś czyni modlitwę ociężałą i ciągnie ją ku ziemi”

„Duchowy brud jest brzemieniem, którym zło przygniata umysł”

„Post pokarmem duszy”

„Bądź odźwiernym swego serca”

Już powyższe cytaty pokazują, że warto sięgnąć po te pozycję, aby się duchowo ubogacić. Dodatkowo możemy też poznać zwyczaje pierwszych chrześcijan, np. dotyczących sakramentu chrztu czy przyjmowania Komunii, lub poznać opowieści o ojcach pustyni, tzw. apoftegmaty. Podobnie jak w części pierwszej, na końcu książki znajduje się aneks z notkami bibliograficznymi wspomnianych w tekście autorów.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama