Rodzice w Polsce nadal chętnie otwierają swoim dzieciom drogę do zbawienia

Różnie jest oceniana religijność Polaków, ale jedna rzecz w postawie rodaków jest niezmienna. Prawie wszystkie dzieci, które się rodzą, otrzymują sakrament chrztu świętego.

Różnie jest oceniana religijność Polaków, ale jedna rzecz w postawie rodaków jest niezmienna. Prawie wszystkie dzieci, które się rodzą, otrzymują sakrament chrztu świętego.

W dniu 7 stycznia 2020 roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił wyniki badań religijności Polaków. Z opublikowanych badań wynika, że w roku 2018 (ostatni rok poddany badaniu) sakramentu chrztu udzielono 386 565 osobom. W tym samym czasie GUS odnotował 388 tysięcy urodzeń żywych. W roku 2017 było to odpowiednio 392 867 chrztów, przy 402 tysiącach urodzeń. To oznacza, że ostatnio średnio niespełna 1,5 % narodzonych dzieci nie otrzymuje sakramentu chrztu świętego.

Zapytany o ocenę tego fenomenu, ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu, stwierdził, że jest oczywistym, że rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. – Chrzest święty to kluczowe wydarzenie w naszym życiu. Kościół stale to przypomina, a szczególnie w Niedzielę Chrztu Pańskiego. Chrzest jest bramą wprowadzającą do życia z Bogiem. I dodał, że Kościół z wielką otwartością i radością odnosi się do decyzji rodziców o gotowości chrztu dziecka.

Dla ochrzczonych Niedziela Chrztu Pańskiego jest dobrą okazją do rozrachunku z wykorzystania otrzymanych na chrzcie św. darów. W tym zdania sprawy z tego, jaką drogą prowadzone są dzieci powierzone opiece rodziców i chrzestnych. Warto przypomnieć, że prosząc o chrzest dla dziecka, rodzice i chrzestni przyjmują obowiązek wychowania go w wierze, aby „zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus”.

red. Dariusz Stępień
Fundacja Opoka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama