W miesięczniku Kobiety-Kościół-Świat, dodatku do L'Osservatore Romano, pojawiają się nowe działy
Numer czerwcowy (2018) rozpoczyna siódmy rok istnienia naszego miesięcznika, pod znakiem kontynuacji i innowacji. Kontynuacją jest wybór dla każdego numeru tematu, który jest pogłębiany, a obecnie to pogłębianie będzie jeszcze bardziej udoskonalane: będziemy wracać wielokrotnie do tych samych tematów, w odpowiedzi na prośby, które płynęły z wielu stron.
Zaczynamy w tym numerze, podejmując na nowo temat kobiet i islamu, którym zajmowałyśmy się już kilka miesięcy temu i który będziemy pogłębiać również w przyszłości, bo jest to kwestia niezwykle aktualna, będąca centrum wielu debat, a także źródłem niejasności i nieporozumień. Również tym razem ukazujemy islam inny niż ten, który dziś sobie wyobrażamy, islam otwarty na ważne postaci duchowe kobiet, jak wyjaśnia Samuela Pagani w swoim artykule programowym. Odkrycie obecności kobiet, które nie są marginesowe w tradycji islamskiej będzie motywem, który wróci również w przyszłości; jednakże chcemy też zająć się tematami podsuwanymi przez współczesność, takimi jak obecność kobiet w dżihadzie i nawracanie się na islam kobiet zachodnich.
Wprowadzamy także nowości, a więc dwa nowe działy, bardzo od siebie różne, które zastępują artykuły poświęcone świętej miesiąca i artystce: Dzielne kobiety i Konsekrowane. W dziale Dzielne kobiety — jest to wyrażenie biblijne — chcemy zamieszczać krótkie, ale treściwe biografie kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, zarówno katoliczek, jak niekatoliczek, świętych i świeckich. Przyświeca nam pragnienie zwrócenia uwagi czytelników i czytelniczek również na kobiety mało znane lub takie, które zostały niesłusznie zapomniane.
Jak dobrze wiedzą nasi czytelnicy, zawsze starałyśmy się udzielać głosu kobietom konsekrowanym, które opowiadały swoje doświadczenia i refleksje, lecz od tego numeru ta współpraca staje się regularna. W nowym dziale Konsekrowane pragniemy bowiem otworzyć dyskusję nad problemami, z którymi muszą się mierzyć dzisiaj siostry zakonne, od kryzysu powołań do nowych projektów misyjnych, od koniecznej i nieistniejącej dotąd refleksji nad tym, co znaczy być kobietą i siostrą zakonną, do analizy poświęconej miejscu, jakie zajmują one w życiu Kościoła. Niezwykłą szansą jest dla nas fakt, że działem tym zajmie się bardzo wykształcona i doświadczona siostra zakonna Nicla Spezzati, która przez siedem lat była podsekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. (lucetta scaraffia)
Kolejne teksty z miesięcznika Kobiety-Kościół-Świat wkrótce na naszych stronach. Całość bieżącego numeru w jęz. włoskim można pobrać pod adresem: http://www.osservatoreromano.va/vaticanresources/pdf_supplement/Donne_giugno_2018_1.pdf
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano